خانه مشروطه ، آذربایجان شرقی , تبریز

  • خانه مشروطه

خانه مشروطه در ضلع غربی بازار تبریز و در محلی به نام راسته کوچه و روبروی مسجد جامع این شهر قرار گرفته است.خانه مشروطه، معروف ترین و پرافتخارترین خانه تاریخی شهر تبریز است. این خانه در اوج انقلاب مشروطه محل تصمیم گیری های سرنوشت ساز سران مشروطه بوده است.

بزرگان مشروطه پس از به توپ بسته شدن مجلس شورای ملی توسط محمدعلی شاه، در خانهٔ مشروطه جمع شده و به همفکری می پرداختند. همچنین این مکان مرکز فرماندهی مجاهدان در طی محاصرهٔ ۱۱ ماههٔ تبریز و نیز مرکز تصمیم گیری برای پایین آوردن پرچم های تسلیم در برابر شاه قاجار بوده است. حاج ولی معمار معمار تبریزی که ساکن روسیه بود، در سال ۱۲۴۷ خورشیدی و پس از بازگشت به ایران، بنای خانهٔ مشروطه را بنیان نهاد. این بنا با ۱۳۰۰ متر مربع مساحت، در دو طبقه ساخته شده است. از ویژگی های منحصر به فرد خانهٔ مشروطه می توان به پنجره های ارسی، درب های منب کاری شده، غلام گردش، کلاه فرهنگی و نورگیر اشاره کرد.

در این خانه عکس ها، مجسمه ها و اشیایی که مورد استفاده قرار می گرفت به نمایش گذاشته شده است. از مهم ترین آثار تاریخی این موزه می توان به سلاح کمری ستارخان، فرش مشروطه، وسایل شخصی سران مشروطه و دیگر مدارک مرتبط با انقلاب مشروطه و همچنین مجسمه و عکس های آن دوران اشاره کرد.


آدرس :

تبریز، خیابان شهید مطهری


موقعیت بر روی نقشه :

طراحی سایت و پشتیبانی با رایان پرتو
© 2007-2017 - Powered By Sharp Reservation System v3.1.18 , All Right Reserved.