گنبد سرخ ، هرمزگان , بندرعباس

  • گنبد سرخ

 بنای گنبد سرخ در جنوب روستای گنبد سرخ استان هرمزگان و در میان قبرستانی قدیمی و در مجاورت یک نخلستان قرار گرفته است.نمای گنبد سرخ صد درصد آجری است. نقشه این بنا از داخل چلیپایی و از خارج مربع شکل است که این نوع معماری تداعی کننده چهار طاقی و معماری سبک پیش از اسلام است. متاسفانه در طول تاریخ گنبد بنا فرو ریخته و امروزه بنا فاقد پوشش سقف است. براساس اطلاعات تاریخی تابلوی معرفی بنا، گنبد سرخ مربوط به سده های میانی اسلام و دارای کاربری نامشخص است، اما احتمال داده می شود با توجه به احاطه شدن گنبد توسط قبرستان، این محل غسالخانه باشد.

موضوع غسالخانه بودن گنبد سرخ را نمی توان براحتی پذیرفت زیرا براساس شواهد موجود می توان اظهار داشت بنا به هیچ عنوان کاربری غسالخانه را نداشته و احتمالا بقعه و آرامگاه یا بنای یادبود باشد زیرا اولین لازمه غسالخانه وجود منبع آب در مجاورت بناست. از آن گذشته در داخل بنا هیچ گونه نشانی از مجاری خروج و دفع آب دیده نمی شود. ویژگی عجیب این قبرستان، نبودن سنگ قبر روی مقابر آن است و در واقع در این قبرستان هیچ سنگ قبری دیده نمی‌شود و قبرها توسط توده های قلوه سنگ مشخص شده اند.

قلعه شمیل، حمام گولم، آبشار نیان و سد شمیل (در روستای نیان)، گنبد سرخ و زیارت شاه مظفرالدین (در چاه خرگ از توابع شمیل)، امامزاده شاماعزیدین وخواهرش ازجمله مکان های دیدنی این منطقه به شمار می رود. در صورت سفر به این منطقه به شما توصیه می کنیم تا چشمه های آبگرم زادمحمود و گلمن را که در دامنه کوه نیان می جوشد، از نزدیک دیده و از آب گرم این چشمه ها که گفته می شود خاصیت دارویی و آرامش دهنده دارد،
استفاده کنید.


آدرس :

جاده بندرعباس ـ میناب،دهستان شمیل و رو


موقعیت بر روی نقشه :

طراحی سایت و پشتیبانی با رایان پرتو
© 2007-2017 - Powered By Sharp Reservation System v3.1.18 , All Right Reserved.