قلعه فین ، هرمزگان , بندرعباس

  • قلعه فین

قلعه فین واقع در بخش فین شهرستان بندر عباس و از نقاط دیدنی استان هرمزگان در جنوب ایران است. قلعه فین بر روی تپه ای مرتفع قرار دارد. قدمت این قلعه را از روی سفال های بدست آمده می توان به قرون میانه اسلامی نسبت داد . قلعه مذکور و احتمالاً در زمان ساخت جنبه نظامی داشته است . این قلعه به شماره ۷۲۷۰ به ثبت آثار ملی ایران رسیده است، این قلعه در زلزله سال ۱۳۸۶ کمی خسارت دیده است.

شهر فین در شمال غربی در فاصله ۹۵ کیلومتری بندرعباس قرار دارد. این شهر با دارا بودن فضای وسیعی نخلستان متراکم و خیابان های عموماً عاری از بدنه ساختمانی به عنوان یکی از نمونه های نادر و واقعی باغ ـ شهر در سطح کشور می باشد. اغلب اماکن شهر در میان نخلستان ها احداث شده به طوری که خیابان ها و دسترسی های شهر به مثابه شبکه های ارتباطی یک پارک بزرگ مورد استفاده اهالی شهر قرار دارد. برخورداری فین از شبکه جاده ای و ریلی و دارا بودن مجموعه ای از پتانسیل های گردشگری شامل جاذبه های طبیعی (آبشار، نقاط ارتفاعی، نخیلات ،... ) جاذبه های تاریخی (قلعه فین، آسیاب و... ) و فضاهای انسان ساخت (مجموعه استخر، حمام ها و...) باعث شده تا فین از سایر نقاط متمایز شود. فین تا سال۱۳۰۸ه.ش زیرنظر ایالات فارس بوده و از آن به بعد به بندرعباس ملحق شد.

قلعه فین بر روی صخره ای بلند و مشرف به راه های ارتباطی منطقه قرار گرفته است. قلعه فین و تپه طبیعی آن فضای بزرگی را در بر می گیرد که بیشترین طول آن 290 متر و بیشترین عرض آن 180 متر است. از وجود برج هایی که در هر یک از گوشه ها قرار گرفته می توان حدس زد نقشه واقعی این قلعه چند ضلعی نامنظمی بوده که بوسیله برج های مدوری محافظت می شده است.


آدرس :

شهرستان بندرعباس، شهر فین


موقعیت بر روی نقشه :

طراحی سایت و پشتیبانی با رایان پرتو
© 2007-2017 - Powered By Sharp Reservation System v3.1.18 , All Right Reserved.