مجموعه توریستی گنو ، هرمزگان , بندرعباس

  • مجموعه توریستی گنو

منطقه حفاظت شده گنو در استان هرمزگان واقع است. اين کوه در مقايسه با آب و هواى گرم بندرعباس داراى آب و هواى نسبتاً معتدل است و به همين مناسبت از اهميت خاصى برخوردار مى باشد. پوشش گياهى آن بسيار جالب و قابل توجه است؛ به طورى که ادارهٔ محيط زيست هرمزگان براى حفظ و حراست از آن ها تمام پوشش گياهى اين منطقه را مورد حفاظت و کنترل خود در آورده است.

تنوع پوشش گياهى اين کوه، از دامنه تا قلهٔ کوه، مشتمل بر انواع درختان گرمسيرى، استپ بيابانى، استپ کوهپايه اى و گونه هاى گياهى نواحى سردسيرى است. در دامنهٔ کوه، ابتدا بوته هاى پراکنده اى رشد کرده اند که انواع خانوادهٔ گندميان، گون و تک درخت هاى مغير (مغيلان) در ميان آن ها وجود دارد. بالاتر از دامنه، نوع گياهان تغيير مى کند؛ به طورى که در ارتفاع ۱۸۰۰ مترى، بادام وحشى گونهٔ غالب را تشکيل مى دهد؛ در حالى که ديگر گونه هاى ياد شده، در ارتفاع ۲۳۰۰ مترى مشاهده مى شوند. به علت کاهش دما، درختان سردسيرى نظير کاج، سرو، زيتون وحشى و شمشاد وحشى به صورت انبوه روييده اند. انبوهيِ اين درختان در استان هرمزگان تعجب آور است. درختان اين ناحيه هرازگاهى در اثر صاعقه در وسعت زيادى آتش مى گيرند. از گياهان ديگر ارتفاعات گنو، انواع گياهان دارويى است که مورد توجه محققان و پژوهشگران مى باشند.

قلل معروف منطقه : قلات نصيري 2349 متر، استيري 1546 متر، قلات سرپهن 2175 متر، دو برار 2282 متر، بازگرد 2233 متر ، زندان زرد 2309 متر،سرجوتون 2254 متر، كهنوج 1813متر، سه سرخ 1122 متر، گودبوني 1895 متر

چشمه هاي آب گنو : چشمه آب معدنی گنو در فاصله ۳۴ کیلومتری شمال شرقی شهر بندرعباس واقع در بخش مرکزی شهرستان بندر عباس و یکی از نقاط دیدنی استان هرمزگان در جنوب ایران است. این چشمه آب معدنی در کناره راه بندرعباس به سیرجان واقع شده است. این چشمه در دره ای قرار دارد که کوه گنو و ارتفاعات سخت آهکی اش از شمال و جنوب آن را در بر گرفته است. از آب این چشمه، جهت آبیاری نخلستان و استحمام استفاده می شود. آب چشمه گنو از دسته آبهای گوگردی خیلی گرم، کلر و سولفات، کلسیک گوگردی محسوب می شود. این چشمه دو استخر زنانه و مردانه نسبتاً بزرگ دارد که به تأسیساتی مانند چندین رواق کوچک برای استراحت و اقامت مسافران، محل فروش نوشیدنی و غیره تجهیز شده است. محوطهٔ اطراف چشمه پر از درختان نخل زیبا و سبز است. پساب این چشمه پس از خارج شدن از استخرها مانند رودخانه کوچکی پس از طی چند کیلومتر با آب نسبتاً زیادی به صورت آبشار کوچکی به پایین سرازیر می شود.


آدرس :

29 کیلومتری شمال غرب شهرستان بندرعباس


موقعیت بر روی نقشه :

طراحی سایت و پشتیبانی با رایان پرتو
© 2007-2017 - Powered By Sharp Reservation System v3.1.18 , All Right Reserved.