تخمه ژاپنی در ژاپن کشت نمی شود.

شاید برای شما هم پیش آمده باشد که از خود بپرسید چرا به «تخمه ژاپنی» می‌گوییم «تخمه ژاپنی»؛ این در حالیست که بسیاری معتقدند نام اصلی این تخمه چیز دیگریست و استفاده از این لفظ تنها بر اثر یک شباهت و اشتباه شنیداری پیش آمده است.

خواندن بیشتر… “تخمه ژاپنی در ژاپن کشت نمی شود.”

غذاهای ایرانی موردپسند گردشگران خارجی

خوراکی های یک کشور معرف ویژگی ها و سلایق مردم آن کشور است. تجربه منحصر بفرد خوردن غذاهای محلی و ملی یک کشور، سفر گردشگران را خاطره انگیز و به یاد ماندنی می کند. توریست هایی که تا به حال به ایران آمده اند تجربه خود را با دیگران به اشتراک گذاشته اند و پنج غذا را بهترین خذاهای ایرانی دانسته اند.

کباب

معروفترین غذاهای ایرانی کباب است که شهرتی جهانی دارد و بسیاری از توریست ها که به ایران سفر می کنند تمایل دارند که حتما این غذای ایرانی را امتحان کنند. از جمله معروفترین انواع کباب ها می توان به کباب چنجه، کباب ترش، کباب کوبیده، کباب برگ، کباب سلطانی، کباب دوش، جوجه کباب، کباب شیشلیک ، کباب بختیاری اشاره نمود.

خواندن بیشتر… “غذاهای ایرانی موردپسند گردشگران خارجی”

زمستان در پیست های اسکی ایران

پیست اسکی دیزین

دیزین مهم ترین پیست اسکی ایران و منطقه خاورمیانه است که در شهرستان کرج در استان البرز واقع شده است. این پیست وابسته به امکانات ویژه و خاص که شامل نکات فنی مانند شیب مسیر، طول مسیر، محل برگزاری مسابقات و امکانات رفاهی است. دیزین ۲۳ پیست اسکی دارد که شامل ۴ تله کابین شاله، قله، دره، چمن، ۲ تله سیژ قله و چمن، ۷ تله اسکی بشقابی شامل دوبل مایر، سی چال، گوزنی، پشت ویل، مبتدی، چمن و یک تله اسکی چکشی است.

مدت زمان فصل اسکی در دیزین که بیشترین زمان را برای اسکی بازان در ایران فراهم آورده از اوایل آذرماه تا اواخر اردیبهشت ماه است.

خواندن بیشتر… “زمستان در پیست های اسکی ایران”

قلبهای بزرگ پر از محبت اند

%d9%85%d8%ad%d8%a8%d8%aa-%d9%be%db%8c%d8%b1%d9%85%d8%b1%d8%af-%d9%88%d8%a8%d9%84%d8%a7%da%af

محبت را باید از این دستان آموخت!

آدمای زنده به گل و محبت نیاز دارن و مرده ها به فاتحه!
ولی ما گاهی برعکس عمل میکنیم!
به مرده ها سر میزنیم و گل میبریم براشون, ولی راحت فاتحه زنده ها رو میخونیم!
گاهی فرصت باهم بودن کمتر از عمر شکوفه هاست!
بیائید ساده ترین چیز رو از هم دريغ نكنيم:
“” محبت “”

سفری کم خطر و پرخاطره در زمستان

%d8%b3%d9%81%d8%b1%d8%b2%d9%85%d8%b3%d8%aa%d8%a7%d9%86-%d8%a8%d9%84%d8%a7%da%af2

سفر در فصل سرما برای بیشتر افراد جامعه به درستی تعریف نشده است. بسیاری معتقدند فصل زمستان علاوه بر سختی‌هایی که در ترابری ایجاد می‌کند، همواره یادآور بیماری و مشکلات دیگر است، اما به راستی سفر در زمستان آنقدرها هم که به نظر می‌آید ناخوشایند نیست.
با توجه نمودن به چند نکته ساده می‌توان خاطره ای دلچسب و پرهیجان در فصل زمستان رقم زد و با یک سفر خاطره انگیز، انرژی لازم را برای طی کردن سردترین اوقات سال به دست آورد.
آماده نمودن ماشین در این فصل برای سفر، مهم ترین نکته است چراکه جاده ها لغزنده و یخ زده است.سؤال مهم این است که چگونه می توان در جاده در فصل زمستان رانندگی بدون خطری داشت؟ خواندن بیشتر… “سفری کم خطر و پرخاطره در زمستان”

چارتاقی نیاسر ،دقیق ترین سازه گاهشماری جهان

%da%86%d8%a7%d8%b1%d8%aa%d8%a7%d9%82%db%8c-%d9%86%db%8c%d8%a7%d8%b3%d8%b1-%d9%88%d8%a8%d9%84%d8%a7%da%af

بنای چارتاقی دقیق‌ترین سازه‌ی تقویمی و گاهشماری در جهان است.چارتاقی‌ها سازه‌هایی هستند که می‌توان آغاز فصل‌های چهارگانه سال را با قرار گرفتن خورشید در هنگام طلوع در روز نخست هر فصل در زاویه خاصی از میان ستون‌های این گونه بناها مشاهده کرد.

این آتشكده توسط اردشیر بابكان ساخت شده است. طول و عرض آن ۱۴ متر در ۱۴ متر می باشد. این بنا پس از یورش تازیان (اعراب) ویران شد ولی سپس توسط مردم بازسازی گشته است و امروز تقریبا سالم می باشد. نیاسر در ۳۵ كیلومتری شمال غربی شهر كاشان قرار دارد و در منطقه ای كوهستانی در ارتفاعات كركس می باشد. خواندن بیشتر… “چارتاقی نیاسر ،دقیق ترین سازه گاهشماری جهان”

یلدا در ایران، از قدیم تا به امروز

%db%8c%d9%84%d8%af%d8%a7-%d9%88%d8%a8%d9%84%d8%a7%da%af

در آیین قدیم ایران , بنابر یک سنت دیرینه آیین مهر، شاهان ایرانی در روز اول دی‌ماه تاج و تخت شاهی را بر زمین گذاشته و با جامه‌ای سپید به صحرا می رفته و بر فرشی سپید می‌نشستند. دربان‌ها و نگهبانان کاخ شاهی و همه برده‌ها و خدمت‌کاران در سطح شهر آزاد شده و همانند دیگران افراد جامعه زندگی می‌کردند. در آن روز، طبقات مختلف جامعه یکسان بودند(البته درستی این مطلب هنوز ثابت نشده و شاید تنها افسانه باشد). امروزه جشن یلدا با گرد هم آمدن و شب‎نشینی اعضای خانواده و اقوام در کنار یکدیگر برگزار می‎شود. “متل گویی” که نوعی شعرخوانی و داستان خوانی است در قدیم اجرا می‌شده‌است به این صورت که خانواده‌ها در این شب گردهم می‌آمدند و پیرتر‌ها برای همه قصه تعریف می‌کردند. آیین شب یلدا یا شب چله، خوردن آجیل مخصوص، هندوانه، انار و شیرینی و میوه‌های گوناگون است که همه جنبه نمادی دارند و نشانه برکت، تندرستی، فراوانی و شادکامی هستند , این میوه‌ها که همگی دانه های زیادی دارند که انسان‌ها با توسل به برکت خیزی و پر دانه بودن آنها , خودشان را نیز مانند آنها برکت خیز می‌کنند و نیروی باروری را در خویش افزایش می‌دهند. همچنین بسیاری اعتقاد دارند که انار و هندوانه با رنگ سرخ خود نمایندگانی از خورشید در شب هستند و رنگ این میوه ها مانند رنگ نور خورشـید در سپیده دم است. خواندن بیشتر… “یلدا در ایران، از قدیم تا به امروز”

خوشمزه هایی با طعم انار

خورشت انار

%d8%ae%d9%88%d8%b1%d8%b4%d8%aa-%d8%a7%d9%86%d8%a7%d8%b1-%d9%88%d8%a8%d9%84%d8%a7%da%af

انار یکی از میوه های پرطرفدار در فصل پاییز است. تهیه غذا با این میوه بهشتی تنوع رو به سفره های غذای شما می آورد. مواد لازم برای تهیه خورشت انار
مرغ ۱۰۰گرم
انار دانه شده۱۰۰گرم
پیاز۲۰۰گرم
شکر(درصورت تمایل)۱۰۰گرم
رب گوجه فرنگی۱۰۰ گرم
نمک، زردچوبه و فلفل۱۰۰گرم
روغن به میزان لازم
گلپر ۱۰۰گرم خواندن بیشتر… “خوشمزه هایی با طعم انار”

داشتن شبی ایمن در کوهستان

%da%86%d8%a7%d8%af%d8%b1%d8%b2%d8%af%d9%86-%d8%af%d8%b1-%da%a9%d9%88%d9%87%d8%b3%d8%aa%d8%a7%d9%86-%d8%a8%d9%84%d8%a7%da%af

یکی از نکات مؤثر در موفقیت سفرهای کوهنوردی، خواب خوب است. باتوجه به اهمیت خواب و استراحت بایستی به اصول شب مانی در کوهستان، محل آن و نوع تجهیزات مورد نیاز توجه کافی شود.
جایابی از اصول ابتدایی و بسیارمهم است، بدین معناکه پیدا نمودن جای مناسب در استقرار کمپ موفق بسیار حائز اهمیت است. در انتخاب مکان مورد نظر خود موارد زیر را به یاد داشته باشید:
صاف و خشک بودن زیر چادر
اشراف نسبت به منطقه
قرارداشتن در معرض دید
دسترسی داشتن به آب
فاصله نسبته به چادرهای دیگر
آرامشی که در هنگام ماندن در شب به دست می آید ناشی از احساس ایمنی و اطمینان به محل استقرار چادر است. نکات ایمنی زیر را در شب هنگام درنظر داشته باشید:
دوری از بستر رودخانه‌‌ها
دوری از محل حیوانان و آغل ها
دوری از محل ریزش سنگ
دوری از شكاف‌های یخی
نبودن در مسیر بهمن
دوری از مسیر گذر ماشین‌و خودروها
فاصله مناسب از درختان و بوته‌ها

خواندن بیشتر… “داشتن شبی ایمن در کوهستان”

کلیسای بیت لحم زیباترین کلیسای جهان

 

%da%a9%d9%84%db%8c%d8%b3%d8%a7%db%8c-%d8%a8%db%8c%d8%aa-%d9%84%d8%ad%d9%85

دیلی تلگراف، کلیسای بیت‌لحم اصفهان را در میان زیباترین کلیساهای جهان قرار داد. این نشریه انگلیسی در فهرستی که از ۲۳ کلیسای زیبای جهان منتشر کرد، این کلیسای زیبا را که در اصفهان واقع شده است، در فهرست خود جای داد و اشاره کرد: «این کلیسا که به عنوان کلیسای بدخهم نیز شهرت دارد، یک کلیسای قرن هفدهمی ارامنه است که در اصفهان واقع شده، شهری که بیشترین اهمیت را در دوره صفویه داشته است و هر خیابانش با یادمان‌ها و بناهای شکوهمندی آراسته شده است.» خواندن بیشتر… “کلیسای بیت لحم زیباترین کلیسای جهان”