خانه / ایران ما / بازار های سنتی ایران را بهتر بشناسیم

بازار های سنتی ایران را بهتر بشناسیم

پنج بازار سنتی ایران که باید دید

در این مقاله قصد داریم به معرفی قدیمی ترین بازار های سنتی ایران بپردازیم. با ما همراه باشید.

بازار سنتی زنجان

بازار سنتی زنجان از طولاترین بازارهای محلی کشور است که در ان از سبک معماری دوران قاجار بهره گرفته است که در قلب بافت قدیمی و سنتی شهر ومشرف به دروازه قلتوق واقع شده است. بازار سنتی  زنجان دربردارنده فعالیت های تولیدی گوناگون در هشت راسته است از جمله راسته کفاش ها ، بزازها ، زرگرها ،سراج ها و چند راسته دیگر که بخش کاروانسراهای بازار نقش مهمی در عرضه کالا و پخش محصولات این راسته ها ایفا میکنند که مهمترین ان میتوان از کاروانسرای حاج علی قلی و سرای حاج کربلایی علی یاد کرد.

بازار سنتی

بازار سنتی تبریز

بازار تبریز از بزرگ‌ترین و مهم‌ترین بازارهای سرپوشیده در سطح ایران و قارهٔ اسیا  ‌شمار می‌رود که در شهرتبریز در ایران واقع شده‌است. این بازار با مساحتی حدود یک کیلومتر مربع  بزرگ‌ترین بازار سرپوشیدهٔ جهان است. این بازار سنتی که قلب تپنده شهر تبریز به حساب می اید یکی از بزرگترین بازارهای جهان و اولین بازار ثبت شده در فهرست جهانی یونسکو است.در گذشته به دلیل واقع شدن شهر تبریز بر سر جاده ابریشم محل گذر کاروان ها و مسافران از کشورهای مختلف اسیایی و افریقایی و اروپایی است که  عامل اصلی رونق اقتصادی تبریز به حساب می امده

بازار سنتی

بازار سنتی تهران

بازار تهران بازاری است قدیمی واقع در مرکز شهر تهران در منطقه ۱۲ شهری تهران. این بازار در میان خیابان‌های مولوی در جنوب مصطفی خمینی سيروس سابق در شرق، پانزده خرداد ابوذرجمهری سابق در شمال و خیام در غرب قرار گرفته‌است. در تقاطع این خیابان‌ها میدان محمودیه ، چهارراه مولوی و چهارراه سیروس قرار گرفته‌اند .بازار تهران که قلب اقتصادی کشور است یاداور خاطرات و هیاهوی دوران صفویه و زندیه است که بدون شک گذر هر ساکن تهرانی به انجا خورده است . بازار تهران برای بازدیدکنندگانش نه تنها مکانی برای خرید مایحتاج انهاست بلکه برای علاقه مندان به سیر در تاریخ و فضای گذشته نیز حرفی برای گفتن دارد که در این راستا میتوانند از سبزه میدان ، مسجد جامع ، سرای امیر ، چهارسوق بزرگ بازار ، طاق ها و گنبدهای اجری و بازار تهران ، تیمچه مهدیه ، تیمچه حاجب الدوله و …دیدن کنند ولذت یک بازار سنتی را ببرند.

بازار سنتی

بازار سنتی اصفهان

بازار اصفهان یکی از قدیمیترین و بزرگترین بازارهای خاورمیانه می‌باشد . کمترین بازاری یافت می شود که اثارمعماری و به جامانده از قدیم هنوز سالم مانده باشد و از این جهت به شدت مورد توجه معماران و علاقه مندان  داخلی و خارجی قرار میگیرد.در بازار قدیم اصفهان مغازه هایی وجود دارد که هنوز بعد از چهارصد سال به عرضه یک نوع کالا میپردازد.وجود اثار تاریخی فراوون و متعدد مانند مسجد جارچی باشی، ساروتقی ، کاروانسرای مخلص ، کاروانسرای گلشن و حمام هایی از عصر صفویه پای هر گردشگر و مسافری که وارد اصفهان شده باشد را به این بازار می کشاند.

 

بازار سنتی

بازار وکیل شیراز

مجموعه بازار وکیل مربوط به دوره زند است و درشیراز، بعد از میدان شهرداری، نزدیک ارگ کریم خان جای گرفته و این اثر در تاریخ ۱۷ تیر ۱۳۵۱ با شمارهٔ ثبت ۹۲۴ به‌عنوان یکی ازاثار ملی ایران  به ثبت رسیده است. این بازار همچون بازار بزرگ اصفهان در دوره صفویه وبه دست شاه عباس کبیر ساخته شده است که در هفده تیر ماه سال ۱۳۵۱ به ثبت ملی رسید.انواع و اقسام سوغات مختص شیراز مانند مسقطی و عرقیجات و بهارنارنج با بهترین کیفیت در این بازار یافت می شود . در این بازار نیز فعالیت ها و کارهای صنعتی متعددی انجام می شود که هر بخش اسم مخصوصی به خود می گیرد مانند بازار بلورها ، بازار شمشیرگرها ، بازار سراج ها ، بازار خیاط ها و …

بازار سنتی

بازار ها هسته های اقتصادی هر شهر به حساب می ایند که به دلیل رفت و امد مردم و هیاهو و شلوغی روزمره  زندگی در ان جاریست و با گشتی در ان میتوان تا حدودی با فرهنگ شهر و دغدغه های روزانه افراد ساکن ان اشنا شد و بدین جهت بازار سنتی اطلاعات مفیدی در جهت شناخت شهر در اختیار گردشگران و مسافران هر شهر خواهد گذاشت .

برای آگاهی از آخرین اخبار مربوط به تورهای گردشگری و آگاهی از اقامتگاه های شهرهای اصفهان، تهران، تبریز، شیراز به سامانه گردشگری پارمین مراجعه نمایید.

 

همچنین ببینید

عکس پاییز

رقص پاییزی در ایران

پاییز در این پنج نقطه طلایی تر است پارک جنگلی النگدره جنگل زیبای النگدره در …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *