خانه / سیر و سفر / ایرانگردی / ایمن سفر کنیم

ایمن سفر کنیم

عکس ایمنی سفر

نکاتی برای داشتن سفر ایمن :

سفر کردن در حقیقت جابه جایی از مکانی به مکان دیگر به دلایل متفاوتی نظیر اب هوا ، سفر کاری ، سفر علمی تحقیقاتی ،سفر تفریحی ، درمانی پزشکی ، زیارتی و … صورت میگیرد .سفر فارغ از اینکه با چه  هدفی انجام می شود ، انچه که مهم است و باید مورد توجه ویژه قرار بگیرد دانستن مواردی است که ایمنی سفر را تضمین می کند و اهتمام به رعایت حداکثری ان  تا سفر با حداقل  خطرات و صرف کمترین هزینه مالی ، جانی و فکری صورت بگیرد وبا رعایت نکات ایمنی از وقوع  حوادث متعدد پیشگیری شود در نتیجه سفری داشته باشیم که از ابتدا انتظار می رفت . رعایت اصول ایمنی سفر زمانی به اوج  اهمیت خود می رسد که سفر در زمان های تعطیلی که جاده ها و شهرها مسافران بیشماری به خود می بینند ، انجام شود.

اصول ایمنی سفر را می توان به سه دسته کلی تقسیم کرد : اصول ایمنی قبل از ترک خانه ، اصول ایمنی هنگام سفر ، و اصول ایمنی در مقصد سفر.

اصول ایمنی قبل از سفر

موارد بسیار مهمی وجود دارد که باید قبل از خروج منزل انها را رعایت کرد . اشپزخانه ها مکان حادثه خیز خانه است که باید از بسته بودن شیر گاز قبل از خروج منزل اطمینان حاصل کرد . اگر قصد روشن گذاشتن یخچال را دارید باید تنها فیوز اشپزخانه را روشن گذاشت برق بقیه قسمت های خانه را قطع کرد. فلکه اب را ببندید و اجسام داخل بالکن را درون خانه منتقل کنید. اگر خودروی شخصی داخل پارکینگ می ماند، برق باتری ان را قطع کنید و از بسته بودن درهای ان مطمئن شوید . تمام پنجره های خانه را به طور کامل ببندید و سیستم امنیتی و قفل در ورودی را چک کنید .قبل از حرکت برای ایمنی سفر حتما سلامت خودروی خود را بررسی کرده و از سالم بوده چراغ ها ، بوق ، برف پاک کن و ..و میزان بودن باد چرخ ها و فرمان اتومبیل اطمینان کسب کنید و وضعیت باتری و روغن موتور و رادیاتور را مورد بررسی قرار دهید. جعبه کمک های اولیه و زنجیر چرخ را درون صندوق عقب جاسازی کنید . بهتر است سفرتان و مدت زمانی که در منزل نیستید را به شخص با تجربه و مورد اطمینانی اطلاع دهید.

عکس ایمنی سفر

اصول ایمنی مسیر سفر

در کشور ما ببشترین علت مرگ و میر ، تصادفات جاده ای می باشد .سوانحی که با رعایت نکردن قوانین راهنمایی رانندگی و یا سهل انگاری جان خود و سایر هموطنان را به خطر می اندازد در صورتی که به راحتی می توان با کمی دقت این خطرات را تبدیل به خاطرات بین راهی و مسیر سفر کرد و از ان لذت برد.مهمترین مولفه های ایمنی سفر حین رانندگی را در دو بخش کنترل سرعت و کنترل خستگی بررسی می کنیم.

کنترل سرعت :

مهترین عامل تصادفات جاده ای نداشتن سرعت مطمئنه است .سرعتی که راننده بتواند هنگام مواجهه با عوامل پیش بینی نشده خودرو را به راحتی کنترل کند . سرعت یک خطر کلیدی است که بر تصادفات ترافیکی ، حوادث جاده ای و اسیب های ناشی از تصادف اثر مستقیم دارد.

کنترل خستگی :

خواب الودگی حالتی است که مصرف کنندگان داروهای خواب اور و مشروبات الکلی و سوء مصرف مواد مخدرو بی خوابی و بد خوابی دست می دهد و سبب می شود کنترل اوضاع  از دست راننده خارج شود و عواقب جبران ناپذیری در پی خواهد داشت. رانندگان در چنین مواقعی باید خود در صدد رفع ان براید و اگر سرنشین حاذق دیگری در خودرو حضور دارد فرمان را به دست او دهد و خود استراحت کند و یا ماشین را به کنار جاده هدایت و توقف کند و باگذاشتن پلک های خود روی هم انرژی لازم را بدن برگرداند و حتی اگر محدویت زمان برای استراحت دارد حداقل کار ممکن این است که از ماشین پیاده شود و هوای تازه بیرون را استنشاق کند و دوباره به رانندگی خود ادامه دهد.

اگر کودکی در اتومبیل همراه شماست حتما برای ایمنی سفر از صندلی مخصوص کودک استفاده کنید . نقش صندلی کودک همانند کمربند ایمنی برای بزرگسالان است .توجه کنید که صندلی کودک جلوی کیسه هوا قرار نگیرد . از ایستادن کودکان درون خودرو و بیرون کردن دست و سر انها از پنجره اتومبیل جدا جلوگیری کنید.

عکس ایمنی سفر

اصول ایمنی در مقصد سفر

مقصد سفرتان اگر خارج از کشور است برای ایمنی سفر در اولین فرصت دفتر حافظ منافع ملی ایران و سفارت ایران را پیدا کنید و شماره تماسی از ان نزد خود داشته باشید تا در مواقع ضروری مسئولین مربوطه به یاری تان بیایند.به یاد داشته باشید در هر کشوری که هستید پاسپورت خود را به دست کسی نسپارید و تنها پلیس اجازه درخواست پاسپورت شما را دارد ، هتل نیز برای پذیرش شما از پاسپورتتان کپی میگیرد و ان را به دست شما می دهد.روی برچسبی که در فرودگاه بر چمدان شما زده میشود حتما شماره پاسپورت و شماره تماس و نامتان را بنویسید و دقت داشته باشید که هرگز اضافه بار افراد دیگر را قبول نکنید که برایتان دردسرمی شود. در سفرهای خارجی هیچگاه همه مدارکتان را با خود به بیرون نبرید و از انها کپی تهیه کنید و با مقدار پول مورد نیاز داخل کیف کوچک گردنی  همراه خود داشته باشید.شماره های اضطراری ( پلیس ، اتش نشانی ، بیارستان و …) کشور مقصد سفرتان را یادداشت کنید.

اگر کودک و یا سالمندی همسفر شماست ،شماره تلفن و ادرس محل اقامت خود را در اختیار انها قرار دهید. از نکات ایمنی سفر در اولین فرصت محل قرار گرفتن کپسول اتش نشانی و جعبه کمک های اولیه هتل و محل اقامتتان را بررسی کنید.

قدرت نه گفتن داشته باشید و اگر طول سفر در کافی شاپ ،  رستوران و یا مرکز خرید و…هر جای دیگر پیشنهاد غیر منطقی و غیر عاقلانه و یا حتی پیشنهاد بیشرمانه ای به شما شد به راحتی نه بگویید و خود را از مخمصه های احتمالی نجات دهید  .در مقصد سفر ، همواره مردم محلی منطقه بهترین مشاور و راهنمای شما برای یافتن بهترین رستوران و یا اطلاعات دیگر از محل اقامتتان می باشد. با لباس غیر مناسب خود را مرکز توجه قرار ندهید تا برایتان دردسر درست نشود .توجه داشته باشید که بعضی از شهرها ظرفیت پیاده روی در شب و تاریکی را ندارد و ممکن است خطراتی را به همراه داشته باشد. اگر در طول سفر مقصدتان راتغییر دادید مسیر سفرتان عوض شد حتما به دوست یا اشنای مورد اطمینان اطلاع دهید.

نکاتی که ذکر شد مواردایمنی سفر بود که اکثر افراد خود اطلاع دارند ، تنها کافی است که ان ها را درطول سفر رعایت کرد تا از وقوع اتفاقات ناگوار پیشگیری شود و سفری خوب و به یادماندنی داشت .هر نقطه ای از ایران را که برای سفر انتخاب کردید  رزرواسیون هتل پارمین با معرفی تمامی جاذبه های گردشگری ان منطقه و رزرو هتل و اقامتگاه متناسب با سلیقه و شرایط  گردشگر و با ارائه برنامه سفر کامل ، مسافران را در طول سفر یاری خواهد کرد.

عکس ایمنی سفر

همچنین ببینید

عکس پاییز

رقص پاییزی در ایران

پاییز در این پنج نقطه طلایی تر است پارک جنگلی النگدره جنگل زیبای النگدره در …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *