خانه / هتل لند / اقامتگاه ها / سفر به سوی زیبایی ها و اقامت در اقامتگاه های بوم گردی سیستان

سفر به سوی زیبایی ها و اقامت در اقامتگاه های بوم گردی سیستان

سفر به استان سیستان و بلوچستان و اقامتی چند روزه در اقامتگاه های بوم گردی سیستان

هرچند بزرگترین استان کشورمان، سیستان و بلوچستان دورانی را در ناامنی گذرانده و همین باعث شده بود که پذیرای میهمانان کمی از سایر نقاط کشورمان باشد، ولی اکنون آرامش و امنیت بر این دیار حکم فرما بوده و شرایط برای سفر به سرزمین زیبایی ها مهیاست . زاهدان یا همان دزدآب قدیم مرکز سیستان است که با کوه هایی بلند احاطه شده است .در گذشته ای دور، زندگی مردم زاهدان در درون قلعه ای کوچک در کوه های شمالی برقرار بوده و اهالی آن در اطراف قلعه کشاورزی و تجارت می کردند ولی درحال حاضر زاهدان شهر بزرگی است با جاذبه های گردشگری زیاد و شگفت انگیز. از بازار خاص و زیبای آن که با پارچه های دست دوز ، ادویه و روسری های مخصوص رنگین شده گرفته تا شهر سوخته و کوه خواجه در شمال شهر. چابهار دیگر شهر بزرگ سیستان، تنها بندر ایران در کناره اقیانوس، از اهمیت ویژه‌ ای برای حمل و نقل برخوردار است. چابهار با گرمترین زمستان و خنک ترین تابستان در میان بنادر جنوبی ایران، جاذبه‌های خیره کننده‌ای را در خود جای داده است. سیستان با شهرهای کوچک وبزرگ خود جاذبه های بسیاری را در خود جای داده و همه آنها ارزش حداقل یکبار دیدن را دارند. در ادامه مطلب سعی میکنیم تا شما را با برخی از جاذبه های گردشگری قسمت های مختلف این استان و تعدادی از اقامتگاه های بوم گردی سیستان که همگی در سامانه رزرواسیون هتل پارمین تعریف شده و قابلیت رزرو دارند، آشنا کنیم.

سیستان

زابل گردی

زابل در شمال شرقی سیستان و بلوچستان قرار گرفته که از ارتفاعات مهم آن میتوان کوه خواجه و قلعه رستم را نام برد. كوه خواجه مجموعه‌ ای تاريخی را شامل كاخ و معبد كوه خواجه، قلعه‌ های رستم، كافران، سام، كوك كهزاد، چهل دختر، سرسنگ و زيارتگاه خواجه غلتان، ساختمان‌های پيرگندم بريان، خانه شيطان، آرامگاهای قديمی و قبور دوران اسلامی درون خود جای داده است. اگر به میراث فرهنگی این استان علاقه مند هستید، با بازدید از موزه مردم شناسی سیستان به ۵ هزار سال پیش این استان سفر کنید تا با فرهنگ و تمدن غنی گذشته این منطقه به ویژه مردمان شهر سوخته، آشنا شوید.

روستای قلعه نو

روستای قلعه نو که در حدود ۲۶ کیلومتری جنوب شرقی زابل قرار دارد، از روستاهای مربوط به اواخر دوره قاجار و پهلوی می باشد. قلعه نو تنها روستایی در سیستان و بلوچستان است که صد در صد معماری منازل آن، قدیمیست و از خشت و گل ساخته شده است. گورستان قلعه نو نیز در نوع خود بی نظیر است به گونه ای که قبرها به صورت پلکانی می باشد. اثر تاریخی بسیار مهم دهانه غلامان که مربوط به دوره هخامنیست، در مجاورت این روستا قرار گرفته است. این روستا همه ساله پذیرای تعداد زیادی گردشگر به ویژه مسافران نوروزیست و یکی از اقامتگاه های بوم گردی سیستان در این روستا قرار گرفته است.

شهر سوخته

در سفر به سیستان حتما به شهر سوخته سری بزنید. این شهر، نام بقایای شهری باستانی در سیستان است که در ۵۶ کیلومتری زابل و در حاشیه جاده زابل-زاهدان واقع شده است. گفته می شود که شهر سوخته، پیشرفته ترین شهر جهان قدیم بوده است. در شهر سوخته، انواع سفالینه ها و ظروف سنگی، معرق کاری، انواع پارچه و حصیر یافت شده که معرف وجود چند صنعت پیشرفته مانند پارچه بافیست. از جالب ترین یافته ها، موردی از یک نمونه جراحی مغز در ۵ هزار سال قبل در شهر سوخته است.

از دیگر جاذبه های گردشگری در نزدیکی شهر سوخته و منطقه گردشگری «حوض‌دار»، آسبادهای سیستان  است به طوری که گردشگر با یک ساعت کویر نوردی می‌تواند نمادی از زندگی نظامند در ۲۸۰۰ سال قبل را  مشاهده کند. بی گمان خاستگاه نخستین آسبادهای منطقه سیستان، انبار غله ایران است. این آسبادها در گذشته و در چندین هزار سال پیش ساخته شده اند. دو مورد از این آسبادها را مورد مرمت و بازسازی قرار داده اند و در طرح احیا، یکی از آسبادها به عنوان موزه باد، مورد استفاده قرار گرفته است.

چابهار گردی

از جمله جاذبه‌های دیدنی که بازدید از آن به شما پیشنهاد می‌گردد، سواحل صخره ای چابهار است که در آن، می‌توان انواع خرچنگ‌ها و لاک پشت ها را مشاهده کرد. همجواری با ساحل زیبای عمان، زیباترین غروب آفتاب سواحل ایران را در این سواحل بوجود آورده است. این همجواری، موقعیت ویژه‌ای را برای بهره‌برداری جهانگردی و تفریحی و انواع ورزش‌های آبی در سواحل دریای عمان به ویژه در ایام زمستان، فراهم آورده است.

از دیگر جاذبه‌های طبیعی چابهار، خلیج گواتر است که یکی از زیباترین سواحل ایران زمین را به خود اختصاص داده است که جنگل‌های حرا، جزر و مد زیبا و خرچنگ‌های بیشمار ساحل شنی، به این خطه از چابهار زیبایی دوچندان بخشیده است. دیدن گونه‌های مختف پستانداران دریایی از جمله دلفین‌ها، گاو دریایی و نهنگ‌ها در این ساحل را از دست ندهید. برای دیدن زیبایی های چابهار می توانید یکی از اقامتگاه های بوم گردی سیستان را انتخاب کنید.

روستای باستانی تیس که از توابع شهرستان چابهار و ۵ کیلومتری شمال غربی آن قرار دارد، دیدنی های بسیاری دارد که بازدید از آنها، لذت بخش خواهد بود. از جمله آنها می توان از قلعه پرتغالی ها، غارهای بان مسیتی، قلعه انوشیروان، قلعه باتل، فیل بند، سدهای تیس، مسجد جامع تیس و قبرستان قدیمی تیس نام برد.

چابهار

اقامتگاه های بوم گردی سیستان اگرچه زیاد نیستند ولی محیطی مناسب را برای مسافرانی که به شهر قدم می گذارند فراهم می آورند.

بوم گردی منزلاب سیستان

بوم گردی منزلاب در میانه راه جاده ایرانشهر – خاش – زاهدان قرار گرفته است .ظرفیت ۳۰ نفره منزلاب باعث گردیده این اقامتگاه مقصد تورهای گردشگری زیادی قرار گیرد . منطقه زیبا و ارام روستای منزلاب طرفداران زیادی در میان مسافران این خطه از کشور عزیزمان به خصوص در ایام نوروز دارد. منزلاب نیز مانند سایر اقامتگاه های بوم گردی سیستان حمام و سرویس بهداشتی اختصاصی در اتاق هایش ندارد و مسافران ملزم به استفاده از سرویس بهداشتی و حمام عمومی خارج از اتاق ها هستند. امکان سفارش غذای خاص و گیاهی برای میهمانان این بوم گردی مهیاست .

اقامتگاه بوم گردی کلبه آرامش سیستان

روستای گردشگری قلعه نو در شهرستان زهک چندیست که به برکت وجود اقامتگاه بوم گردی کلبه آرامش پذیرای مسافران بیشتری نسبت به قبل می باشد . سبک و بافت خانه ها در روستای قلعه نو که به ماسوله شرق نیز معروف است سنتی می باشد . درواقع قلعه نو تنها روستای سیستان که بافت اصیل خود را در گذر سال ها حفظ کرده است. شهر باستانی دهانه غلامان با پیشینه ۲۵۰۰ سال در سه کیلومتری قلعه نو قرار گرفته است. با اقامت در اقامتگاه کلبه آرامش میتوانید از سواحل زیبای دو دریاچه مصنوعی چاه نیمه ۳ و ۴ نیز لذت ببرید. میهمانان کلبه آرامش هرکدام با دستان خود درختی در باغ این اقامتگاه می کارند تا جای خالی آن ها را همیشه سبز نگه دارد. محل فروش صنایع دستی در اقامتگاه یکی دیگر از امکاناتیست که کلبه آرامش برای میهمانان عزیز خود درنظر گرفته است. کلبه آرامش ۶ اتاق با ظرفیت ۶ نفر دارد که دو اتاق کاه گلی و دو اتاق گچی آن دارای سرویس بهداشتی اختصاصی و دو اتاق کاهگلی دیگر بدون سرویس بهداشتی اختصاصی هستند.

اقامتگاه های بوم گردی سیستان

همچنین ببینید

اقامتگاه بوم گردی قشم

با انتخاب اقامتگاه بوم گردی قشم دل به دریا بزنید! جزیره زیبا و بزرگ قشم …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *