خانه / پاکت سفر / چگونه در پیست اسکی مراقب سلامتی خودمان باشیم

چگونه در پیست اسکی مراقب سلامتی خودمان باشیم

برف گردی

زمستان است و برف بازی ……  اگرچه چند ساله اخیر تعداد زیادی از شهرهای کشورمان از نعمت باریدن برف بی بهره بوده اند اما هنوز هم هستند مناطقی که زمستان ها برف پوش میشوند . برای بعضی ها لذت برف بازی و غلطیدن در میان سفیدی برف با هیچ لذتی قابل مقایسه نیست . خوردن برف تازه با مربا یا شیره خرما را حتما شماهم تجربه کرده اید و مزه اش را به خاطر دارید. شادی تعطیلی روزهای مدرسه به خاطر برف سنگین شب قبل برابر بود با شادی تعطیلی عید نوروز، هرچند سوز و سرمای برف مانعی برای بیرون رفتن و برف بازی با بچه های محله نمیشد . آدم برفی محله شما بزرگتر است یا ادم برفی محله ما ؟!!!! یادش بخیر به خاطر دفاع از آدم برفی محله مان دعواهم میکردیم . یخ زدگی نوک انگشتان پاهایمان با وجود پوشیدن پلاستیک و چند جفت جوراک ، داد و دعوای مادرها به خاطر کثیف کردن پله ها با کفش هایمان ، سرماخوردگی بعد از برف بازی و … هیچکدام نمیتوانست جلودار بچه ها برای برف بازی شود . یادش بخیر …..   . این روزها پیست های اسکی جای کوچه های پراز برف را گرفته اند هرچند لذت بازی با بچه های محله کجا و لذت اسکی در پیست کجا . برای برف بازی باید مسافت زیادی را طی کنیم تا به یکی از پیست اسکی های نزدیک محل اقامتمان برسیم البته اگر پیستی وجود داشته باشد . پیست های اسکی دیزین شمال تهران ، شهرکرد و اطراف اصفهان ، سپیدان شیراز از پیست هایی هستند که خوشبختانه هنوز در زمستان با برف پوشیده می شوند و پذیرای مهمانان زیادی از سراسر کشور هستند. اگرچه اسکی و برف بازی لذت بخش است ولی به همان اندازه میتواند خطرناک و جان ستان باشد پس رعایت اصول و مواردی برای رفتن به پیست های اسکی لازم و ضروری می باشد.

پیست اسکی

چگونه در پیست اسکی از خود محافظت کنیم؟

اسکی کردن از جمله فعالیت هایی است که بدن را متحمل فشار زیادی میکند و به آمادگی جسمانی بالایی نیاز دارد. فعالیت زیاد در برف و مخصوصا در ارتفاعات بالا باعث خستگی در فرد و نتیجتا کاهش سطح مهارت های وی می شود که میتواند خطرات زیادی را برای اسکی باز به وجود بیاورد. آمادگی جسمانی یکی از اصول اولیه برای کسانیست که علاقه به اسکی کردن دارند. از طرفی تغذیه شما نیز برای رفتن به پیست اسکی باید مناسب باشد. غذاهایی مانند نان، پاستا، نودلیت، سیب زمینی، برنج، ماست و کشک و میوه هایی مانند موز بسیار مناسب برای آماده سازی بدنتان برای یک برف بازی دلنشین هستند. کاهش آب بدن و پایین آمدن سطح قند خون در میان برف حرکات شما را کند خواهد کرد پس آب کافی بنوشید و همراه خود تنقلات قندی داشته باشید. قبل از انتخاب مسیر خودتان برای اسکی، میزان توانایی خود را بسنجید تا در میانه راه به قول معروف کم نیاورید.

پیست اسکی

بازی با برف و اسکی هم مانند ورزش های دیگر خطرات آسیب دیدگی و صدمات جسمی زیادی دارد . راه رفتن در برف احتمال صدمات ماهیچه های ساق پا و زانو را زیاد میکند به طوریکه ۴۰ درصد آسیب های جسمانی مربوط به صدمات زانوست . آسیب های سر و صورت که بیشتر به هنگام زمین خوردن بر روی برف سوزان اتفاق می افتند و آسیب های شانه و در رفتگی مفاصل به هنگام پرت شدن و زمین خوردن از دیگر مواردی هستند که هنگام رفتن به پیست باید مراقب به آنها باشید. مابین کسانی که به تازگی اسکی کردن را شروع کرده اند و کسانی که به ندرت و برای تفریح به پیست می آیند آسیب دیدگی انگشت شصت محتمل تر می باشد. به غیر ازین موارد، انتخاب کفش و جوراب و لباس مناسب برای محافظت از بدنتان دربرابر سرما، رعایت برنامه استراحت در طول اسکی ، مراقب کردن از بچه هایی که در حال بازی کردن در برف ها هستند و کسانی که در طول مسیر در حال استراحت و نفس گیری می باشند  ، انتخاب درست و اصولی وسایل اسکی میتواند خاطره به یادماندنی از اسکی و برف بازی را برای شما رقم زند.  انتخاب پیست اسکی های  رسمی و منطبق بر استانداردهای وزارت ورزش که دارای مراکز درمانی و نیروی انتظامی هستند یکی از مواردی می باشد که حتما باید به آن توجه کنید.

برف بازی در پیست اسکی

و اما مورد آخر اتومبیل شماست . مسیرهای پیست اسکی پوشیده از برف و لغزنده هستند و معمولا بسیار شلوغ و پر ترافیک . پس مطمئن شوید که وسیله نقلیه ای که با آن رهسپار می شوید مجهز به لاستیک های مخصوص حرکت در برف باشد. به هیچ وجه از زنجیر چرخ استفاده نکنید. هیچ چیز وحشتناک تر از زنجیر چرخ وجود ندارد. با حوصله و آرام رانندگی کنید تا هم از زیبایی برف در جاده لذت ببرید و هم از خطراتی که ممکن است در جاده بیاید جلوگیری کنید .

اگر قصد سفر به پیست های اسکی معروف ایران را دارید سامانه گردشگری پارمین میتواند شما را در شناخت پیست های اسکی ایران و رزرو هتل های نزدیک پیست اسکی راهنمایی کند.

پیست شمشک و اقامت در هتل جهانگردی شمشک

پیست اسکی دیزین و اقامت در هتل های دیزین

پیست پولاد کف سپیدان و اقامت در هتل پولادکف سپیدان

پیست اسکی فریدونشهر و اقامت در هتل های داران

 پیست اسکی الوند (تاریک دره) همدان و اقامت در هتل های همدان

پیست آلوارس سرعین و اقامت در هتلهای سرعین

اقامت در هتل های زنجان و اسکی در پیست اسکی پاپایی

پیست اسکی چلگرد و اقامت در هتل کوهرنگ شهرکرد

همچنین ببینید

کرمانشاه گردی

کرمانشاه گردی

کرمانشاه گردی بخش اول راهنمای سفر پارمین به نام “کرمانشاه گردی” به شما در سفر …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *