خانه / هتل لند / اقامتگاه ها / کلبه جنگلی های شمال کشور را میشناسید ؟

کلبه جنگلی های شمال کشور را میشناسید ؟

بومگردی های سبز شمال

شاید برای شما هم اتفاق افتاده باشد که دل به جاده بزنید و در هوس پیدا کردن کلبه جنگلی یا خانه ای روستایی در میان جنگل های بکر، راه های فرعی و جاده های خاکی جنگل های شمال را در پیش بگیرید. سفری که بتواند شما را از همه اتفاقات رایج زندگی تان جدا کند و شبیه هیچ یک از سفرهای قبلی شما نباشد و همه چیز آن برای شما منحصر به فرد و جدید باشد. این حس زیبا و بی نظیر ، شاید در طول زندگی برای هر فردی به وجود بیاید ولی رفتن به چنین سفری همراه خانواده همواره خطرها و سختی های خود را به دنبال داشته باشد. به این ترتیب ممکن است هیچ گاه این اتفاق وحس زیبا برای عده ای به واقعیت پیوند نخورد یا با یک تجربه تلخ برای همیشه فراموش شود.
این بار ما برای کسانی که می خواهند این حس رویایی را به واقعیت نزدیک کنند پیشنهاد ویژه ای داریم. می خواهیم تعدادی از کلبه جنگلی خطه سبز شمال کشور را که در میان مناطق بکر واقع شده اند و توسط مالکین حرفه ای و قابل اعتماد مدیریت می شوند را به شما معرفی کنیم. به این ترتیب شما می توانید قبل از حرکت کلبه خود را رزرو کرده، برای مسیر خود برنامه ریزی کنید و یک سفر حرفه ای و هیجان انگیز را تجربه کنید.

 

بومگردی گیله بوم

منطقه سبز و زنده محصور به جنگل های گیشار و قله سماموس بلندترین قله استان گیلان مابین چابکسر و کلاچای روستایی به نام قاسم اباد سفلی وجود دارد که سرشار از رنگ و عطر خاک باران خورده است و سبزی منطقه نشان از جاری بودن زندگی است .  اقامتگاه بومگردی گیله بوم نام یکی از خانه های این روستاست که با معماری و نمای تلفیقی سنتی و مدرن مهیای پذیرایی از ۳۴ نفر مهمان گردشگر می باشد. این کلبه جنگلی در سال ۱۳۵۷ بنا شده و با مجهز شدن به امکانات رفاهی اقامتی در سال ۱۳۹۲مجوز رسمی بومگردی را دریافت کرده و اماده بهره برداری شده است.
کلبه جنگلی اقامتگاه بومگردی گیله بوم چابکسر در باغ بزرگی پوشیده از درختان پرتقال به وسعت ۱۵۰۰ متر مربع با چیدمانی از صندلی هایی از تنه درخت و امکان روشن کردن اتش و برپایی یک دورهمی با صفا در فضای باز با ۵ واحد اقامتی و در گوشه آن ایوانی به بزرگی ۶۰ متر مربع که محلی ها به ان تلار می گویند ومکان دنجی برای سروغذا درهوای دلپذیر بهار و تابستان به حساب می اید، شرایط اسکان فوق العاده ای را برای گردشگران فراهم کرده به گونه ای که تصویری ماندگار از خطه سبز شمال در خاطرشان ثبت می شود .
اتاق های این کلبه جنگلی با نام های جالب محلی همچون تلار ، خوتکا ، راش ، سماموس ،و جورخانه نامگذاری شده است . اتاق های تلار ،سماموس و راش در طبقه اول که جیرخانه خوانده می شود قرار دارند و اتاق جور در طبقه دوم که جورخانه است واقع شده است . اتاق خوتکا نیز همان اتاق میزبان است و یک اکو کلبه که کلبه جنگلی گاه گلی با ظرفیت چهار نفراست در حیاط تدارک دیده شده. در بومگردی گیله بوم غذا بر اساس سفارش و با هماهنگی قبلی آماده می شود. در فصل های بهار و تابستان جهت صرف صبحانه، ناهار و شام از فضای ایوان یا تلار استفاده می شود. در فصول سرد سال، وعده های غذایی در اتاقی به نام هال با متراژ ۲۲ مترمربع واقع در طبقه اول، سرو می شود..

عکس بومگردی

بومگردی کلچال

کمتر کسی اسم جنگل های زیبا ی دوهزار ، سه هزار را نشنیده است . این جنگل ها و ابشارهای اطراف ان می تواند مقصد سفر هر ایرانی باشد. اقامت در دل این طبیعت خاطره ای ماندگار ثبت می کند و اگر این اقامت در کلبه جنگلی چوبی یا گلی قدیمی با قدمت پنجاه ساله در روستای گاو پشته باشد بی نظیر است ،این اقامتگاه گلی می تواند بومگردی کلچال باشد. این کلبه جنگلی از جمله اقامتگاه هایی است که دارای مجوز رسمی از میراث فرهنگی و گردشگری می باشد و با طراحی آلاچیق چوبی ، اتاق گلی ، خونه گلی و سوییت ۲۰ متری ، برای هر سلیقه ای محیط دنجی فراهم کرده . این خانه های گلی ایوان دار در کنار حیوانات اهلی فضای صمیمی یک روستای با صفا را یاد اور می کند. بومگردی کلچال شرایطی فراهم کرده که مهمانان با تجربه ی جالب کشاورزی به همراه دیگر جاذبه های طبیعی و انسانی اطراف روستا لحظات ماندگاری را برای گردشگران ثبت می کند. این کلبه جنگلی دارای باغ سبزیجات ، باغ چای و درختکاری می باشد و با نان داغ محلی و چای و دمنوش های محلی از مهمانان خود پذیرایی می کند. بومگردی کلچال لیدری برای کوهنوردی و جنگل نوردی در اختیار طبیعت گردان قرار می دهد تا با تورهای یک روزه و چند روزه و بازدید از آبشارهای مختلف و باغات چای، جنگلهای زیبای دوهزار ، سه هزار، آب معدنی سه هزار، آبگرم های سه هزار و فلکده ، چشمه ها ، سواحل دریای خزر، دهکده سفال و سایر مناطق دیدنی مجاور به همراه لیدر بوم گردی کلچال سفر خاطره انگیز خود را رقم زنند .

عکس کلبه جنگلی

بومگردی خونه مادر جون

همیشه تا بوده خانه مادربزرگ ها یاد اور خاطرات دورانی از زندگی بوده که از هیاهو و شلوغی امروزه دران خبری نبوده وجای ان خوشی و سرمستی دران خانه های کاهگلی و قدیمی موج میزده و هوای ان معطر به ارامشی مثال زدنی بود که هیچ جای دنیا یافت نمیشد .اقامتگاه بومگردی کلبه جنگلی خونه مادرجون سعی به شبیه سازی چنین فضایی داشته و با در بر داشتن همزمان موج های دریا در شمال و سبزی جنگل در جنوب خود لحظاتی را در برای مهمانان خود رقم میزند که بی تردید در صدد تکرار ان برخواهند امد.
گردشگران خوش ذوق میتوانند با حدود ۵ ساعت رانندگی از تهران و یا شش ساعت از رشت خود را به روستای چالکش در ۱۵کیلومتری شهرستان تنکابن برسانند. این خونه ۵۰ ساله از ریتم خانه های ایوان دار و سقف شیروانی شمال خارج نشده و نمای کاهگلی ان با ترکیب سنگ و چوب و گل رس نماد کامل یه کلبه جنگلی و خانه روستایی زیباست که البته راه دسترسی ان اسفالت و مسیر پیاده روی ان خاکی است .این خانه با مساحت ۴۰۰۰متر و بنای ۸۰ متری دارای ۳ اتاق خواب با ظرفیت ۲۰ نفر بوده که منظره دوایوان ان در طبقه همکف چشم نواز و فرصت یک دورهمی با نمایش صنایع دستی و محلی برای سرو غذا و نوشیدن چایی در اتاق طبقه همکف فراهم شده است.خانه مادرجون با طبخ غذاهای محلی ارگانیک و فراورده های لبنی کاملا محلی در کنار سر و صداهای حیوانات اهلی از میهمانان خودش به عنوان یک کلبه جنگلی درجه یک، پذیرایی میکند و امکاناتی نظیر سبز یکاری ، درختکاری ، ماهیگیری و تهیه نان های محلی در اختیار انان قرار می دهد.مسافران با انتخاب خونه مادرجون برای اقامت خود می توانند از تورهای نیم روزه و یک روزه بهره مند شوند و به دل طبیعت خطه سبز شمال رفته و از ابشار تودارک ، باغات چای شعیب کلایه ، دهکده سفال سیاهگل چال و جنگل زیبای دالیخانی رفته و اقامتی بی نظیر و فراموش نشدنی در محیطی دنج و ارام برای خود رقم زنند.

عکس کلبه جنگلی

بومگردی خانه افضل

سفر به منطقه شیرگاه مازندران ، سفر به سرزمین سبز جنگل های بکر و صدای ابشارهای عظیم و رودهای پر اب و یادگاری هایی از برج های کهن به جا مانده است . منظره غارها و پل های بی نظیر میان جنگل ، مسحور کننده است به گونه ای که شیرگاه را شهر پل ها لقب داده اند . شیرگاه مرکز شهرستان سوادکوه شمالی است، منطقه ای که به جز از شمال از سه طرف دیگر توسط رشته کوههای البرز احاطه شده شده است و رودهای تلار و کسیلیان در این نقطه به هم می رسند و چنان طبیعت زیبایی رقم زده که پای هر رهگذری را برای بارها به ان منطقه می کشاند.
مسافران شمال کشور اکثرا مازندران را تنها به دریا می شناسند و با جشن ها ،مناسبت ها و غذای محلی و اداب و رسوم منطقه اشنایی چندانی ندارند به همین سبب اقامت در یک کلبه جنگلی محلی و قدیمی می تواند انتخاب مناسبی در راستای این شناخت باشد . خانه باغ افضل یک اقامتگاه بومگردی است که با اخذ مجوز پذیرای گردشگرانی است که به دنبال ارامش در دل جنگل و روستا هستند. بومگردی کلبه جنگلی افضل در روستای چالی به مساحت ۶۰۰۰ متر مربع با ۲ تیپ اتاق بالاکلسی و خونه باغ اقامتگاه دنجی مهیا کرده اند. بومگردی خانه افضل با تولید تمام مواد غذایی و میوه و سبزیجات به صورت بومی ، غذای محلی برای مهمانان خود سرو می کند .
از چشم اندازهای گلی لفور در فصل بهار ، جنگل اندرگلی ، رودخانه کسیلیان درنارنج بن ، سد سنبل رود ، پل های تاریخی ، ویلاهای زیبا درنوآباد کلیج خیل ، آبشار شیرگاه ، باغ های مرکبات و زمین های کشاورزی می توان به عنوان جاذبه های گردشگری نام برد.

عکس کلبه جنگلی

بومگردی تسی کلا

کلبه تسی کلا یکی از کلبه جنگلی هایی است که در میان سبزی انبوه لفور در منطقه شیرگاه قرار گرفته است و درست مسافر را به هدفش از رفتن به دل طبیعت می رساند .نزدیک ترین روستا به این آبادی روستای کالیکلا است که ۲ کیلومتر با این کلبه فاصله دارد. اگر تصمیم به سفر به مازندران را گرفته اید و اهل سفرهای هیجان انگیز هستید کلبه های جنگلی عادل هفت آبشار و کلبه جولکش را نیز ببینید. اگر تصمیم دارید سفری راحت تر در داشته باشید می توانید بوم گردی هزار جریب بهشهر را انتخاب کنید. این کلبه جنگلی اولین بوم گردی مازندران بوده و مدیریت کاملا حرفه ای دارد.

عکس کلبه جنگلی

بومگردی بای پید اواز

شاید شما هم بارها و بارها جاده چالوس و مرزن آباد را طی کرده اید تا روزهای خوبی را در کنار دوستان و خانواده در مناطق ساحلی یا جنگلی مازندران برای خود ایجاد کنید و شاید همواره جاده هایی که راهشان از شما جدا می شود و بی تفاوت به مسیر اصلی راه خود را پی می گیرند نظر شما را به خود جلب کرده باشد. مسیری باریک و پیچ در پیچ که شاید به سرزمینی رویایی ختم شود. جایی که در آن ابر و جنگل همدیگر را در آغوش کشیده اند و آب و آفتاب با هم رفاقتی دیرینه بر قرار کرده اند. ولی باز شاید ترسی از اشتباه یا ترسی ظریف ناشی از ابهام و ناشناختگی در وجودتان اجازه نداده وارد این جاده ها شوید و این رویا را برای خود به خاطره ای بی نظیر تبدیل کنید. برای شناخت یکی از این مسیرها و مناطق رویایی با ما همراه شوید.
این باز می خواهیم از مسیر چالوس خارج شویم. بعد از مرزن آباد به دو اب می رسید. سمت راست جاده به طرف دشت نظیر حرکت می کنیم و بعد از ۲۰ کیلومتر حرکت در میان جاده جنگلی به آنجا می رسیم. مقصد ما روستای اواز در ۳ کیلومتری دشت نظیر است. اواز به معنای صدای آب است. رسیدن دو رودخانه در این منطقه به هم و شنیده شدن صدای آب دلیل اصلی این نام گذاری است. البته سالها پیش زمانی که خان روستا صاحب فرزند پسری می شود و نام او را ناصر می گذارد، روستا به ناصر آباد هم معروف می شود. بای پید به معنای خانه پدری کلبه ای است در میان باغ های گیلاس اواز و ۲۵ سال پیش توسط مرحوم فعان سینکایی ساخته شده است و در سال ۹۵ توسط پسر ایشان مرمت شد و نام باغ پدری بر آن گذاشته شد و در اختیار میهمانان قرار گرفته است. در این کلبه جنگلی پذیرایی همه وعده های غذایی با غذای محلی برای میهمانان تهیه می شوند.

عکس کلبه جنگلی

بومگردی گیل گمش

اقامتگاه بوم گردی کلبه جنگلی گیل گمش در استان گیلان، کیلومتر ۳۰۰ اتوبان تهران – رشت ، دامنه قله درفک ، روستای فرارود قرار دارد. جنگل های بکر و رویایی این منطقه در مجاورت قله درفک، جذابیتها و امکانات تفریحی شامل رودخانه، آبشار، پیاده روی در جنگل، کلبه های ییلاقی، تنور برای پخت نان، شب نشینی کنار آتش و لذت بردن از سکوت جنگل اقامتی متفاوت و دلنشین را برای شما رقم خواهد زد. امکانات رفاهی مجموعه شامل ۱۲ اتاق خواب، سالن غذاخوری،کافه،سرویس بهداشتی و حمام می باشد.
پارک جنگلی سراوان ، خانه میرزا کوچک خان ، موزه میراث روستایی و عمارت کلاه فرنگی از جمله جاذبه های گردشگری اطراف کلبه جنگلی گیل گمش هستند که بازدید ازان خالی لطف نیست.

عکس کلبه جنگلی

بومگردی های نام برده تنها تعداد کمی از کلبه جنگلی های خطه سبز شمال کشور است که اشنایی با ان ها محال است روح ادمی را به فضای بی نظیر ان منطقه نکشاند و عزم افراد را برای بستن چمدان جزم نکند . سفر به جنگل های سبز و دریای ابی ، ارامشی وصف نشدنی به ارمغان خواهد اورد که تجربه ان جز در نوار سبز شمالی کشور، هیچ کجای ایران حاصل نخواهد شد. به هنگام برنامه ریزی برای سفر رزرواسیون هتل پارمین را به خاطر داشته باشید و برای رزرو اقامت در بهترین کلبه جنگلی روی ان حساب کنید.

همچنین ببینید

اقامتگاه بوم گردی قشم

با انتخاب اقامتگاه بوم گردی قشم دل به دریا بزنید! جزیره زیبا و بزرگ قشم …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *