نشریه دیلی تلگراف که پیش از این فهرستی از قدیمی‌ترین شهرهای جهان را که زندگی هنوز هم در آنها جریان دارد، منتشر کرده بود ، حالا این لیست را به روز کرده است  و  شهر تاریخی شوش را که در تیرماه سال جاری به ثبت جهانی یونسکو رسید به عنوان یکی از قدیمی‌ترین شهرهای جهان در این فهرست جای‌ و رتبه پنجم را به آن اختصاص داده است. در ادامه چند  شهر از قدیمی‌ترین شهرهای مسکونی روی زمین که شهرهای خاورمیانه‌ای اکثریت آنها را تشکیل داده‌اند، معرفی خواهند شد.

اریحای فلسطین 

اولین سکونت در این شهر به 9 هزار سال قبل از میلاد برمی‌گردد. اریحا قدیمی‌ترین شهر جهان است که همچنان زندگی در آن ادامه دارد. باستان‌شناسان بقایای 20 سکونتگاه باستانی متعلق به 11 هزار سال قبل از میلاد را در این شهر کشف کرده‌اند. این شهر در نزدیکی رود اردن در کرانه باختری قرار دارد و امروزه حدود 20 هزار نفر در آن ساکن هستند.

جبیل لبنان 

اولین سکونت در جبیل متعلق به 5 هزار سال قبل از میلاد است. این شهر با نام جبال به عنوان دومین شهر قدیمی مسکونی دنیا، توسط فینیقی‌ها بنا شد و سپس توسط تجار یونانی که برای تجارت پاپیروس به این شهر می‌آمدند، بیبلوس نامیده شد. جبیل دارای سایت‌های باستانی شامل معابد فینیقی‌ها، قلعه بیبلوس و کلیسای سنت جان که در قرن 12 توسط صلیبیون بنا شد و یک دیوار مربوط به قرون وسطی است. جشنواره بین‌المللی این شهر یکی از جاذبه‌های مدرن گردشگری آن به حساب می‌آید.

حلب سوریه 

حلب، سومین شهر قدیمی مسکونی که با جمعیت 4/ 4 میلیون نفری پرجمعیت‌ترین شهر سوریه است، حدود 4300 سال قبل از میلاد بنا نهاده شد. با توجه به اینکه محوطه باستانی این شهر در مرکز شهر مدرن آن واقع شده، باستان‌شناسان دسترسی اندکی به آن داشته‌اند. این شهر قبل از آنکه بین آشوری‌ها، یونانی‌ها و ایرانی‌ها دست به دست شود، حوالی سال 800 قبل از میلاد تحت حاکمیت امپراتوری هیتی قرار داشت؛ سپس توسط رومی‌ها، امپراتوری روم شرقی و اعراب به تصرف درآمد و توسط صلیبیون محاصره شد و در دوره‌ای هم به دست مغول‌ها و امپراتوری عثمانی افتاد.

دمشق سوریه 

4300 سال قبل از میلاد، دمشق به شهری مسکونی بدل شد. برخی منابع تاریخی این شهر را قدیمی‌ترین شهر مسکونی جهان معرفی می‌کنند و معتقدند 10 هزار سال قبل از میلاد در این شهر سکونت وجود داشته است. با این حال اکنون این شهر چهارمین شهر قدیمی مسکونی شناخته می‌شود.

این شهر پس از ورود آرامی‌ها به یک محل سکونت مهم تبدیل شد. آرامی‌ها شبکه‌ای از کانال‌ها را در این شهر به وجود آوردند که هم‌اینک زیربنای شبکه مدرن آب‌رسانی این شهر را تشکیل می‌دهد. علاوه‌بر اسکندر، رومی‌ها، اعراب و عثمانی‌ها نیز این شهر را به تصرف خود درآوردند. حضور تمدن‌های گوناگون دمشق را به یکی از مقاصد محبوب گردشگری تبدیل کرده است.

شوش ایران 

شوش به عنوان پنجمین شهر باستانی که در حال حاضر نیز مسکونی است، 4200 سال قبل از میلاد نخستین سکونت را به خود دید. این شهر پایتخت امپراتوری عیلامی بود و سپس به تصرف آشوری‌ها درآمد. پس از آن در دوره هخامنشیان تحت تصرف کوروش کبیر بود و به بخشی از ایران تبدیل شد. شوش مدرن جمعیتی حدود 65 هزار نفر دارد.

فیوم مصر 

اولین سکونت در فیوم به 4 هزار سال قبل از میلاد برمی‌گردد. این شهر در جنوب غربی قاهره قرار دارد و بخشی از شهر کروکودیل پلیس، محل عبادت پته‌سوخس بود. پته‌سوخس یک تمساح مقدس بود که به عنوان مظهر خدای سوبک پرستش می‌شد. فیوم مدرن، شامل بازارهای بزرگ، مساجد و حمام‌ است و اهرام لهین و هوارا در حومه این شهر قرار دارند.

 صیدا لبنان 

صیدا به عنوان هفتمین شهر قدیمی مسکونی جهان، اولین سکونت خود را 4 هزار سال قبل از میلاد تجربه کرد؛ شهری که در 25 مایلی جنوب بیروت واقع شده و یکی از مهم‌ترین و قدیمی‌ترین شهرهای فینیقی‌ها است.  این شهر پایگاهی است که امپراتوری بزرگ مدیترانه‌ای فینیقی‌ها از آن برخاست. گفته می‌شود حضرت عیسی (ع) و سنت‌پل از صیدا بازدید کرده‌اند. اسکندر نیز در سال 333 قبل از میلاد این شهر را به تصرف خود درآورد.

 

 

طراحی سایت و پشتیبانی با رایان پرتو
© 2007-2017 - Powered By Sharp Reservation System v3.1.18 , All Right Reserved.