Logo سامانه جامع گردشگری
Contact

یکی از مهمترین و زیباترین جشن های ایرانیان که از ایران باستان نسل به نسل به ما رسیده است عید نوروز است و بزرگترین نماد آیین نوروز "هفت سین" .عدد هفت عددیست برگزیده و مقدس . ایرانیان باستان این عدد را با هفت امشاسپند یا هفت جاودانه مقدس ارتباط می دادند. در نجوم عدد هفت، خانه آرزوهاست و رسیدن به امیدها را در خانه هفتم نوید می دهند.

مردم عزیز کشورمان ایران در گوشه گوشه این خاک عید نوروز را جشن می گیرند و جالب اینکه هر شهری علاوه بر رسومی همچون خانه تکانی ، لباس نو خریدن ، سبزه انداختن و ده ها مورد دیگر که در بین همه ایرانیان مشترک است رسوم خاص خودشان را برای برگزاری این عید باشکوه دارند.

مثلا :

در شیراز علاوه بر هفت سین، هفت میم را هم درسفره میگذارند که عبارتند از: مدنی (لیمو شیرین)، مرغ، ماهی، میگو، مسقطی، ماست و مویز. به علاوه کنگر ماست، عسل، خرما، کره، پنیر، کاهو، تخم مرغ رنگی و ... . در گذشته ها رسم بود است که مردم پیش از نوروز حجامت میکردند و میگفتند که در سال نو باید خون نو در بدن باشد. یکی دیگر از اعتقادات مردم شیراز این است که هنگام تحویل سال در حرم حضرت شاهچراغ(ع) حضور یابند، در آنجا شمع روشن کنند و در دست بگیرند؛ به این معنی که همیشه زیر نور شاهچراغ باشند. کلم پلوی شیرازی که به سبک خاصی و متفاوت با سایر شهرها پخته میشود، از جمله غذاهایی است که در ایام نوروز بوی آن از خانه های شیرازیها بیرون میآید.

 در آذربایجان غربی در گذشته رسم زیبایی وجود داشته که امروز به فراموشی سپرده شده که "تکم چی" ها نام دارد. چند روزی مانده به عید، تکم چی به طور نمادین، تکم بز ساخته شده از قطعات چوب را در کوچه های روستاها و شهرها میچرخاند و در حالی که اشعاری به زبان ترکی و با صدای دلنشین می خواند نوید آمدن عید را می داد و پاداش خود را از مردم می گرفت.غوغای کودکان و نوجوانان در پیرامون تکم چی ها جنب و جوش خاصی به این آیین میداد.

مردم آذربایجان غربی هنوز هم اسفندماه را با عنوان بایرام آیئی " ماه عید" میخوانند و مطابق سنتهای کهن و قدیمی مردم آذربایجان غربی هفته اول اسفند ماه را "چیله قووان" یعنی هفته ای که چله زمستان را فراری میدهد یا یالانچی چارشنبه "چهارشنبه دروغین" مینامند و با آیین هایی اتمام فصل زمستان را جشن میگیرند.

از مراسم دیگر در آذربایجان غربی تخم مرغ شکنی است. تخم مرغها را در پوست پیاز می اندازند تا رنگ بگیرد و آن را در بین کودکان به عنوان سوغاتی چهارشنبه توزیع میکنند.

مراسم شال اندازی سنت و آیینی است که به آرامی از زندگی شهری خارج می شود ولی هنوز در بیشتر مناطق روستایی آذربایجان غربی معمول است. به این صورت  که بعد از مراسم آتش افروختن در چهارشنبه آخرسال، جوانان بر بام خویشان و همسایگان رفته و دستمالی را از پنجره و در روستاها از روزن بام ها به درون آویزان میکنند و صاحبخانه دستمال را از آجیل و میوه و سایر هدایا پر میکند و می گوید: "چک الله مطلبین وئرسین ..." یعنی : "بکش؛ خداوند مرادت را بدهد".

 در همدان شب عید با آماده شدن سفره هفت سین که عموماً عبارت از سیب، سیر، سبزه سرکه ، سنجد و سماق و آیینه و آب وسکه است، از راه می رسد.در این شب کودکان و نوجوانان مراسم شال اندازی یا شال دورکی را نیز انجام می دهند.در این مراسم آنها شالی را از لبه بام یا روزنه تعبیه شده در سقف (باجه)به پایین می آویزند و با اشعار یا جملاتی ساده از صاحب خانه درخواست هدیه می کنند.صاحب خانه نیز تخم مرغ،پول و تنقلات و…در شال می پیچد وآن را تکان می دهد تا بالا بکشند.

در تهران قدیم دو سه روز مانده به عید، جوانها به سوی خانه های اهالی محل یا روستا می رفتند، در می زدند و پشت در شعری میخواندند. یکی از آنها دامنی به تن داشت و آنچه به آنها می دادند، در دامنش جمع آوری می کرد.

در قزوين مردم مانند مردم ديگر مناطق ايران، از اوايل اسفندماه خود را براى برگزارى مراسم سال نو آماده مىکنند. آنها در روز عيد با چيدن سفره هاى رنگين، پذيراى ميهمانان خود مىشوند. در سفره هاى پارچه اى قلمکار و ظروف رنگارنگ بلوري، انواع شيرينى هاى خانگي، انجير، آلبالوى خيس شده، نخود، کشمش و نقل و نوعى توت که با خمير پودر پسته و بادام درست مىکنند، مىچينند و به ميهمانان تخم مرغ رنگ شده (با پوست پياز) عيدى مىدهند.

يكي از آداب استقبال از نوروز در استان سمنان نوروزخواني است،اين آيين كه درگذشته رواج بيشتري داشته بيشتر از نيمه دوم اسفندماه آغاز مي شود. نوروزخوانان بصورت فردي و يا درگروه هاي دو و سه نفره درمحله هاي شهر و روستا گردش كرده و با خواندن ابياتي فرارسيدن نوروز باستاني را نويد مي دهند.

صدسلام وسي عليك صاحب خانه سلام عليك

سلام من بگيرعليك ازجانب مُلا بيگ

نوروزسلطان آمده گُل درگلستان آمده

مژده دهيدبه دوستان نوروزسلطان آمده

بهارآمد، بهارآمدخوش آمد علي باذوالفقارآمدخوش آمد

در خراسان شمالی ،تركمن ها با پختن غذاهاي معروف نوروزي مانند: نوروز كجه، نوروز بامه، سمني (سمنو) و اجراي بازي هاي مختلف توسط جوانان تركمن، حال وهواي ديگري به اين جشن و شادي مي دهند. در ايام نوروز مسابقات مختلفي در بين تركمن ها برگزار مي شود مانند مسابقات اسب دواني، كشتي، پرش براي گرفتن دستمال از بلندي، خروس جنگي،شاخ زني ميش ها، شطرنج بازي و ....

آداب و رسوم بالا گوشه کوچکی از آداب و رسوم ایرانیان در ایام نوروز میباشد.

سامانه گردشگری و رزرو هتل پارمین


سامانه رزرواسیون اینترنتی پارمین مرجع کامل معرفی و رزرو هتل در سراسر ایران ، قدم ابتدایی خود را امکان رزرو آنلاین هتل در تمامی شهر های ایران برای مسافرین فراهم نموده است.این سامانه با عقد قرار داد با هتل های سراسر ایران و ارسال مسافر به هتل ها در ایام مختلف سال، رزرو هتل ها را با تخفیف به مسافرین محترم ارائه میدهد.این سامانه با معرفی جاذبه های گردشگری در هر شهر و نشان دادن موقعیت آن جاذبه تا هتل،انتخاب هتل را آسان تر و با معرفی جاذبه در نزدیکی هر هتل در تمامی شهر های ایران،مسیرهای گردشگری مناسب را به شما پیشنهاد میدهد.

لیست هتل ها در شهرهای پر بازدید
تضمین بهترین قیمت رزرو هتل


این سامانه رزرو هتل در سراسر کشور را با نازل ترین قیمت ها برای شما عزیزان ضمانت می کند.
از شنیدن نظرات، انتقادات و پیشنهادات شما خوشحال می شویم
تلفن پاسخ گویی به شکایات : 03136636621


logo-samandehiسامانه گردشگری و رزرو هتل پارمین با رزرو هتل در تهران،اصفهان، کیش، مشهد، شیراز و ... جهت سفرهای کاری، خانوادگی، توریستی بوده و علاوه بر رزرو اینترنتی هتل،به صورت تلفنی نیز در تمام طول سفر همراه شما می باشد.

طراحی سایت رایان پرتو، سئو و بهینه سازی سایت دکتر سئو
سامانه گردشگری و رزرو هتل پارمین را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید