روستای سرآقاسید کوهرنگ، ماسوله ای خفته بر دامان زاگرس مرکزی

روستای سرآقا سید ، روستایی با بافت سنتی و معماری قدیمی است که درحدود 45 کیلومتری شمال غرب شهر چلگرد مرکز شهرستان کوهرنگ واقع شده است. روستای سرآقاسید در مناطق مرتفع زاگرس میانی در شهرستان کوهرنگ است که ساختاری مشابه روستای ماسوله دارد، از اینرو به آن نام ماسوله زاگرس داده اند. زمان در ماسوله زاگرس متوقف شده است چراکه روستا به شدت به اصل خود نزدیک است و معماری آن تاکنون بکر مانده و ساختار پلاکانی بناهای این روستا معماری آنرا از دیگر زیست بوم های بختیاری متمایز کرده است.
خانه های ساده و گلین این روستا به صورت پلکانی متراکم و از مصالح خشت خام و چوب ساخته شده اند، اتاق های این خانه ها کوچک و تودرتو با دیوارهای پهن و درب های کوچک است، در بسیاری از قسمت های این روستا پشت بام خانه ای، حیاط خانه بالایی و یا محل گذر ساکنان قدیمی روستا است.
مردم ماسوله زاگرس تنها شش ماه از سال می‌توانند با دیگر روستاها و شهرهای اطراف ارتباط داشته باشند و بقیه سال در پشت حصار بزرگی از برف که تمامی راه های ارتباطی این روستا را قطع می‌ کند، در انتظار می مانند تا بهار شود و دستان طبیعت و راهداران با یکدیگر راه بر روستای سرآقاسید بگشاید. در فصل بهار از زاویه بالا که به این روستا بنگرید روی بام هر خانه پشته های علوفه تازه برای آذوقه زمستانی دام ها پهن شده است.
روبروی این روستا بر قلب کوه خیمه نشانه ای به شکل هشت وجود دارد. مردم معتقدند آقا سید عیسی با پرتاب نیزه ای قبله را به مردم نشان داده است و امروزه مردم این روستا قبله خود را از این طریق می شناسند. بر دامنه این کوه چشمه ای بسیار زیبا وجود دارد که به آن چشمه مراد می گویند. مردم اعتقاد دارند هر کسی در دل نیتی داشته باشد و با قلب پاک دست در آب این چشمه فرو برد ، برای برآورده شدن آرزویش نشانه ای به دستش می آید. هر یک از این نشانه ها را که می تواند انواع سنگریزه – برگ – گل سر یا هر چیز دیگری باشد به نوعی تعبیر می کنند.

طراحی سایت و پشتیبانی با رایان پرتو
© 2007-2017 - Powered By Sharp Reservation System v3.1.18 , All Right Reserved.