خانه / جاذبه های گردشگری / مجموعه کاخ سعد آباد

مجموعه کاخ سعد آباد ، تهران , تهران

  • مجموعه کاخ سعد آباد

مجموعه فرهنگی تاریخی سعدآباد به مجموعه عمارت ها و کاخ هایی گفته می شود که در دره دربند، شمالی ترین و خوش آب و هواترین منطقه تهران در زمینی به مساحت ۳۰۰ هکتار بنا شده است. این مجموعه دارای حدود ۱۸۰ هکتار جنگل طبیعی، چشمه سارها، قنات ها، باغستان ها، گلخانه ها و خیابان است. این عمارت از شمال با کوه های البرز، از شرق با گلاب دره، از غرب با ولنجک و از جنوب با تجریش همسایگی دارد. رودخانه جعفراباد، از وسط محوطه کاخ می گذرد. مجموعه سعدآباد، چهار دوره تاریخی قاجاریه، پهلوی اول و پهلوی دوم و پس از انقلاب ایران را سپری کرده است. سعدآباد در دوره قاجار بنا شد و سکونت گاه تابستانی (ییلاق) شاهان این سلسله بوده است. پس از کودتای 1299 و تصرف آن توسط خاندان پهلوی، بناها و عمارت های متعددی در آن ساخته شد که بالغ بر ۱۸ کاخ در ابعاد مختلف می شوند. هر یک از بناها محل سکونت یکی از افراد دودمان پهلوی بوده است. محمدرضا پهلوی نیز در دهه ۱۳۵۰ در این مکان سکنی گزید. قدیمی ترین کاخ این مجموعه، کاخ احمدشاهی بوده است، که در دوران اوایل سلطنت او، ساخت آن به پایان رسیده است. جدیدترین کاخ این مجموعه نیز کاخ لیلا پهلوی می باشد که متعلق به کوچکترین دختر محمدرضا پهلوی بوده است.

پس از پیروزی انقلاب 57 این مجموعه به شکل موزه درآمد ولیکن کاخ فعلی ریاست جمهوری در جوار این مجموعه قرار دارد. از کاخ ملکه مادر نیز که متعلق به ارگان ریاست جمهوری است برای پذیرایی از مهمانان خارجی استفاده می شود.

مجموعه ی کاخ های سعدآباد عبارتند از: کاخ شهوند (کاخ موزه ی سبز فعلی)، کاخ سفید (کاخ موزه ی ملت)، کاخ اختصاصی (موزه ی تاریخ طبیعی پیشین که اکنون در اختیار نهاد ریاست جمهوری است)، دفتر وزیر دربار شاهنشاهی یا کاخ سیاه (موزه ی هنرهای زیبا)، کاخ شمس پهلوی (موزه ی مردم شناسی)، کاخ اشرف پهلوی (موزه ی ظروف پیشین)، کاخ ملکه ی مادر (ساختمان جمهور)، کاخ احمدرضا (در اختیار نهاد ریاست جمهوری)، کاخ بهمن پهلوی پسر غلامرضا پهلوی (مرکز آموزش)، کاخ شهرام پسر اشرف پهلوی (موزه ی نظامی)، کاخ فریده دیبا (در اختیار نهاد ریاست جمهوری)، ساختمان محل سکونت عصمت دولتشاهی همسر رضاشاه پهلوی (موزه ی فرشچیان)، کاخ های قدیم و جدید رضا پهلوی (موزه ی بهزاد و دفینه)، کاخ فرحناز و علیرضا فرزندان محمدرضا شاه پهلوی (موزه ی خط و کتابت میرعماد)، کاخ لیلا دختر محمدرضا شاه (موزه آبکار) و دفتر رییس تشریفات کاخ (موزه آب ).

همانگونه که بر روی نقشه مشخص است مجموعه کاخ سعد آباد در شهر تهران قرار گرفته است. شما می توانید برای داشتن یک سفر خاطره انگیز و یک اقامت دلنشین در بهترین هتل های شهر تهران به بخش رزرو هتل سامانه جامع گردشگری پارمین مراجعه کنید.
همچنین شما می توانید برای هر گونه برنامه ریزی سفر با هر بودجه ای با گروه ما در ارتباط باشید و ما را در تمامی مراحل سفر همراه خود بدانید.


موقعیت بر روی نقشه :

سامانه گردشگری و رزرو اقامتگاه بوم گردی پارمین


سامانه رزرواسیون اینترنتی پارمین مرجع کامل معرفی و رزرو اقامتگاه بوم گردی در سراسر ایران ، قدم ابتدایی خود را امکان رزرو آنلاین هتل و اقامتگاه بوم گردی در تمامی شهر های ایران برای مسافرین فراهم نموده است.این سامانه با عقد قرار داد با هتل ها و اقامتگاه های سراسر ایران و ارسال مسافر به آن ها در ایام مختلف سال، رزرو هتل ها و اقامتگاه بوم گردی را با تخفیف به مسافرین محترم ارائه میدهد.این سامانه با معرفی جاذبه های گردشگری در هر شهر و نشان دادن موقعیت آن جاذبه تا هتل و اقامتگاه< ،انتخاب را آسان تر و با معرفی جاذبه در نزدیکی هر هتل و اقامتگاه در تمامی شهر های ایران،مسیرهای گردشگری مناسب را به شما پیشنهاد میدهد.این سامانه اقامتگاه بوم گردی در سراسر کشور را با نازل ترین قیمت ها برای شما عزیزان ضمانت می کند.


از شنیدن نظرات، انتقادات و پیشنهادات شما خوشحال می شویم

تلفن پاسخ گویی به شکایات : 03136636621

ارتباط جهت پشتیبانی رزرو

 

به پارمین اعتماد کنید

logo-samandehi

سامانه گردشگری و رزرو اقامتگاه بوم گردی پارمین با رزرو اقامتگاه سنتی و مدرن در تهران،اصفهان، کیش، مشهد، شیراز و ... جهت سفرهای کاری، خانوادگی، توریستی بوده و علاوه بر رزرو اینترنتی اقامتگاه بوم گردی سنتی، به صورت تلفنی نیز در تمام طول سفر همراه شما می باشد.

طراحی سایت رایان پرتو


سامانه گردشگری و رزرو اقامتگاه بوم گردی پارمین را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید