خانه / جاذبه های گردشگری / عمارت توحیدخانه

عمارت توحیدخانه ، اصفهان , اصفهان

  • عمارت توحیدخانه

عمارت توحیدخانه اصفهان با مساحتی نزدیک به هفت هزار متر مربع ( 6650 متر مربع ) ، اهمیت ویژه ای را در بافت تاریخی دوران صفوی اصفهان ، به خود اختصاص داده است . معماری توحیدخانه و محوطه آن - به جز آنچه در دوره صفوی احداث شده و شامل بنای گنبد و قسمت هایی از صحن یا حیاط جنوبی و جرز و دهنه های باقیمانده از دیوار شمالی متصل به عالی قاپو بوده است - به این شرح است :

1) بنا های خشت و گلی با نمای آجری و طاق های جناغی در جبهه های شمالی ، غربی و جنوب شرقی. در سه جبهه شمال ، شرق و جنوب محوطه ، راهرو باریکی به عرض 180 سانتیمتر با جرز هایی به قطر تقریبی یک متر وجود دارد . نمای بیرونی دارای قوس های نیم دایره است که در دوره دوم شاهان قاجار ( از ناصرالدین شاه به بعد ) به اقتباس از اروپاییان ساخته شده است .

2) ساختمان هایی که به علت تغییر کارکرد ، تغییر شکل یافته اند و پوشش مسطح دارند و راهرو آنها را به ایوان تبدیل کرده اند .

3) معماری دوره های اخیر که بیشتر با استفاده از آجر و سیمان، اتاق هایی در فضای باغ ساخته اند یا فضا های بزرگتر را به فضا های کوچکتر تقسیم کرده اند . قسمت داخلی گنبد توحید خانه ، دوازده ضلعی است و برای تبدیل پلان چند ضلعی به دایره ، طاقنما هایی ساخته شده که در لبه این طاقنما ها نواری به عرض سه تا چهار سانتیمتر به رنگ قرمز دیده می شود . در بالای این قسمت، کتیبه ای از گچ مشتمل بر صلوات چهارده معصوم با خط ثلث سفید بر زمینه لاجوردی دیده می شود و در بالا و پایین آن نواری تزئینی از گل و بته ترسیم شده است . از تاریخ تحریر کتیبه و کاتب آن اطلاعی در دست نیست ( مقدس ، ص 14ـ17 ) . اکنون توحید خانه به عنوان مهمترین مرکز آموزشی دانشگاه هنر اصفهان مورد بهره برداری قرار می گیرد و با زیربنایی در حدود 4000 متر مربع فضای لازم را جهت فعالیت گروه های آموزشی و بخش های مختلف اداری ، خدماتی و رفاهی فراهم آورده است . دانشکده معماری ، دانشکده تجسمی و کاربردی ، سالن اجتماعات ، دفاتر گروه های آموزشی صنایع دستی ، فرش و نقاشی ، کتابخانه مرکزی و آتلیه های معماری و نقاشی از جمله بخش های مستقر در این مجموعه است .

همانگونه که بر روی نقشه مشخص است عمارت توحیدخانه در محدوده تاریخی شهر اصفهان قرار گرفته است. شما می توانید برای داشتن یک سفر خاطره انگیز و یک اقامت دلنشین در بهترین هتل های شهر اصفهان به بخش رزرو هتل سامانه جامع گردشگری پارمین مراجعه کنید.
همچنین شما می توانید برای هر گونه برنامه ریزی سفر با هر بودجه ای با گروه ما در ارتباط باشید و ما را در تمامی مراحل سفر همراه خود بدانید.


موقعیت بر روی نقشه :

سامانه گردشگری و رزرو اقامتگاه بوم گردی پارمین


سامانه رزرواسیون اینترنتی پارمین مرجع کامل معرفی و رزرو اقامتگاه بوم گردی در سراسر ایران ، قدم ابتدایی خود را امکان رزرو آنلاین هتل و اقامتگاه بوم گردی در تمامی شهر های ایران برای مسافرین فراهم نموده است.این سامانه با عقد قرار داد با هتل ها و اقامتگاه های سراسر ایران و ارسال مسافر به آن ها در ایام مختلف سال، رزرو هتل ها و اقامتگاه بوم گردی را با تخفیف به مسافرین محترم ارائه میدهد.این سامانه با معرفی جاذبه های گردشگری در هر شهر و نشان دادن موقعیت آن جاذبه تا هتل و اقامتگاه< ،انتخاب را آسان تر و با معرفی جاذبه در نزدیکی هر هتل و اقامتگاه در تمامی شهر های ایران،مسیرهای گردشگری مناسب را به شما پیشنهاد میدهد.این سامانه اقامتگاه بوم گردی در سراسر کشور را با نازل ترین قیمت ها برای شما عزیزان ضمانت می کند.


از شنیدن نظرات، انتقادات و پیشنهادات شما خوشحال می شویم

تلفن پاسخ گویی به شکایات : 03136636621

ارتباط جهت پشتیبانی رزرو

 

به پارمین اعتماد کنید

logo-samandehi

سامانه گردشگری و رزرو اقامتگاه بوم گردی پارمین با رزرو اقامتگاه سنتی و مدرن در تهران،اصفهان، کیش، مشهد، شیراز و ... جهت سفرهای کاری، خانوادگی، توریستی بوده و علاوه بر رزرو اینترنتی اقامتگاه بوم گردی سنتی، به صورت تلفنی نیز در تمام طول سفر همراه شما می باشد.

طراحی سایت رایان پرتو


سامانه گردشگری و رزرو اقامتگاه بوم گردی پارمین را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید