خانه / جاذبه های گردشگری / مسجد جامع زنجان

مسجد جامع زنجان ، زنجان , زنجان

  •  مسجد جامع زنجان

مسجد جامع زنجان یا مسجد سید، در قرن سیزدهم هجری قمری (سال ۱۲۴۲) در دوره قاجاریه توسط عبدالله میرزا دارا بنیان نهاده شد و به نام های مسجد سید، مسجد سلطانی، مسجد دارا، مسجد جمعه مشهور است. دلیل نام گذاری آن به مسجد دارا سنخیتش با نام عبدالله میرزا دارا موسس آن است. وی پسر یازدهم فتحعلی شاه قاجار بود. کتیبه تاریخی مهمی در پای قوس ایوان جنوبی مسجد به خط ثلث نگاشته شده که فرمانی است از فتحعلی شاه قاجار در خصوص احداث بنای مذکور.

موقعیت قرار گیری آن به گونه ای است که از سمت غرب به بازار قیصریه، از سمت شرق با کوچه مسجد سید و از سوی شمال به خیابان امام خمینی و سبزه میدان منتهی می شود. آنچه که در باب این مسجد می توان گفت بیشتر مربوط به معماری هنرمندانه آن است. ساختار ظاهری این مسجد با ایوان های چهارگانه ای که در چهار ضلع مسجد به شکل قرینه قرار گرفته اند، بیش تر از هر چیزی در صحن مسجد خودنمایی می کند. صحن مسجد مانند سایر مساجد چهار ایوانی، به شکل مربع مستطیل است و ۴۸ متر طول و ۳۶ متر عرض دارد. در سطوح ایوان های شمالی و جنوبی تزییناتی مانند خط بنایی، کاشی کاری های معقلی و نگارینه های گیاهی به شیوه کاشی هفت رنگ، و با توجه به هنر اروپایی در ساختار رنگ ها صورت گرفته است و البته سهم عمده آن معماری به سبک قاجار است.

گنبد این مسجد که از نوع دو جداره بوده و با کاشی های فیروزه ای پوشانده شده، از گنبدهایی است که بدون گوشواره و ترنبه بر روی جرزهای چهارگانه ضخیم نشسته است. سوره مبارکه الدهر با خط ثلث بر روی این گنبد نقش بسته و بر زیبایی آن افزوده است. در نوک بنای گنبد، علامتی از برنز به شکل گوی وجود دارد. کتابخانه حسینی در طبقه فوقانی این مسجد قرار دارد. قابل ذکر است که عبدالله میرزا دارا موقوفاتی را که شامل روستاها و مغازه ها و مواردی از این دست می شود برای این مسجد در نظر گرفته بود تا در هر زمانی درآمد های لازم برای اداره مسجد تامین گردد.

همانگونه که بر روی نقشه مشخص است مسجد جامع زنجان در نزدیکی زنجان قرار گرفته است. شما می توانید برای داشتن یک سفر خاطره انگیز و یک اقامت دلنشین در بهترین هتل های شهر زنجان به بخش رزرو هتل سامانه جامع گردشگری پارمین مراجعه کنید.
همچنین شما می توانید برای هر گونه برنامه ریزی سفر با هر بودجه ای با گروه ما در ارتباط باشید و ما را در تمامی مراحل سفر همراه خود بدانید.


موقعیت بر روی نقشه :

سامانه گردشگری و رزرو اقامتگاه بوم گردی پارمین


سامانه رزرواسیون اینترنتی پارمین مرجع کامل معرفی و رزرو اقامتگاه بوم گردی در سراسر ایران ، قدم ابتدایی خود را امکان رزرو آنلاین هتل و اقامتگاه بوم گردی در تمامی شهر های ایران برای مسافرین فراهم نموده است.این سامانه با عقد قرار داد با هتل ها و اقامتگاه های سراسر ایران و ارسال مسافر به آن ها در ایام مختلف سال، رزرو هتل ها و اقامتگاه بوم گردی را با تخفیف به مسافرین محترم ارائه میدهد.این سامانه با معرفی جاذبه های گردشگری در هر شهر و نشان دادن موقعیت آن جاذبه تا هتل و اقامتگاه< ،انتخاب را آسان تر و با معرفی جاذبه در نزدیکی هر هتل و اقامتگاه در تمامی شهر های ایران،مسیرهای گردشگری مناسب را به شما پیشنهاد میدهد.این سامانه اقامتگاه بوم گردی در سراسر کشور را با نازل ترین قیمت ها برای شما عزیزان ضمانت می کند.


از شنیدن نظرات، انتقادات و پیشنهادات شما خوشحال می شویم

تلفن پاسخ گویی به شکایات : 03136636621

ارتباط جهت پشتیبانی رزرو

 

به پارمین اعتماد کنید

logo-samandehi

سامانه گردشگری و رزرو اقامتگاه بوم گردی پارمین با رزرو اقامتگاه سنتی و مدرن در تهران،اصفهان، کیش، مشهد، شیراز و ... جهت سفرهای کاری، خانوادگی، توریستی بوده و علاوه بر رزرو اینترنتی اقامتگاه بوم گردی سنتی، به صورت تلفنی نیز در تمام طول سفر همراه شما می باشد.

طراحی سایت رایان پرتو


سامانه گردشگری و رزرو اقامتگاه بوم گردی پارمین را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید