خانه / جاذبه های گردشگری / روستای تاریخی قهی

روستای تاریخی قهی ، اصفهان , اصفهان

  • روستای تاریخی قهی

قهی نام روستایی است که در ۸۰ کیلومتری شرق شهر اصفهان واقع است و از توابع بخش جلگه و شهرستان اصفهان محسوب می گردد. این روستا در یازده کیلومتری جنوب غرب کوهپایه و هفت کیلومتری غرب هرند مرکز بخش جلگه قرار دارد و دارای ۱۵۷۵ متر ارتفاع نسبت به سطح دریاست.

نام این روستا که براساس روایات متعلق به دوره های قبل از اسلام و در واقع به نام کهی بوده به معنای جای پست مقابل واژه کوهپایه است. باستان شناسان معتقدند مسجد جامع قهی پیش از اسلام آتشکده زرتشتیان بوده است.

روستای تاریخی قهی به علت قرار گرفتن در دل کویر تا ۵۰ سال قبل، مرکز شترداری ایران بوده است اما با ورود اتومبیل و کامیون این حرفه کم کم در روستا رو به فراموشی سپرده شد و جمعیت روستا نیز که شترداری حرفه اصلی شان بود به مرور از روستا کوچ کرد و از جمعیت ۳۰۰۰ نفری آن طی ۵۰ سال گذشته کمتر از ۸۰۰ نفر باقی مانده است.

به روایتی گفته می شود که نام این روستا پیش از این کهی بوده و زمانی بیش از ۷۰ دستگاه شترخوان، کاروانسرا و هزاران شتر برای حمل کالاهای تجاری در این منطقه وجود داشته است که در حال حاضر تمامی آن متروکه شده است.

روستای قهی یکی از تاریخی ترین روستاهای استان اصفهان است. برخی از خانه های تاریخی این روستا قدمتی برابر با دوره صفویه دارند و کلیت بافت آن را خانه هایی از دورهٔ قاجار تشکیل داده است. تاکنون ۶۵ درصد از بافت تاریخی روستای قهی سالم مانده است.

اهالی و مردم این روستا به زبان و لهجه منحصر بفردی با هم تکلم می کنند که رواج چنین زبانی نشان از وجود فرهنگ دیرینه این روستا دارد.

در این روستا حدود ۲۰ اثر ثبت شده ملی مربوط به دوره صفویه و قاجار و خانه های قدیمی زیادی مربوط به ۵۰۰ سال پیش وجود دارد. در میان این ساختمان ها، شترخان ها و کاروانسراهای زیادی که هنوز ثبت نشده نیز به چشم می خورد.

مرمت و احیای شترخان ها (محل های نگهداری شتر) یکی از مهم ترین اهداف احیای روستای قهی است. معماری گذشته روستای قهی شامل دیوارها، برج و باروها و سردرهای بلند که شکلی نیمه اشرافی دارد، متفاوت از بناهای سادهٔ روستایی هم عصر خود است. این معماری علاوه بر ساختمان های شترخان، خانه های مسکونی را هم در بر می گیرد.

از شاخصه های معماری این روستا خانه های بزرگ و اربابی به شکل قلعه است. این روستا دارای برج، مساجد، مسجد جامع، امامزاده عبدالواحد ،حمام، دو آب انبار، کاروانسرا، دو حسینیه که تقریباً از بین رفته اند، امامزاده پیر شمس الدین و آتشگاه است.

مصالح خاص معماری آن نیز از خشت و گل و گاهی چوب است.

منبع اصلی شرب و کشاورزی در این روستا در زمانهای گذشته به لحاظ واقع شدن در منطقه کویری و کم آبی، مجموعه قناتهایی بوده است که بخش اعظم آن امروزه به علت کوچ اهالی و عدم توجه به لایروبی از بین رفته است.

وجود شیشه های رنگی، گچبری ها، ظریف کاری ها و نقاشی های بسیار در معماری این روستا نشان از کار استادکاران اصفهانی در این منطقه دارد و رونق بسیار شترداری در این روستا و اربابان توانمند، دلیل وجود خانه های مجلل آن است.

روستای تاریخی قهی به تازگی در ردیف روستاهای دیگری چون ابیانه، میمند، کندوان و... از لحاظ نوع بافت تاریخی و حفظ خود قرار گرفته و سازمان میراث فرهنگی و گردشگری به کمک اعضاء انجمن روستاداران میراث فرهنگی این روستا، سعی در شناخت این منطقه و ایجاد شرایط حفظ و نگهداری آن دارد. در این پروژه که گام های اولیه آن از فروردین ماه ۱۳۸۳ توسط پژوهشکده مردم شناسی برداشته شده، به شناخت معماری، شناخت فضاهای جدید، جزئیات معماری به طور جامع، مرمت اضطراری، تهیه طرح های مرمت برای بناهای ویژه و هماهنگی هایی با مسئولان شهری روستا در ساخت و سازهای جدید است.

در حال حاضر به علت اینکه تصور می شود روستای قهی می تواند در آینده نه چندان دور به یکی از قطبهای توریستی ایران تبدیل شود و بیم آن می رود که آثار تاریخی این مکان همچون گذشته مورد بی توجهی قرار گیرد، هرگونه ساخت و ساز و تخریب بنا در این روستا بدون هماهنگی ونظارت سازمان میراث فرهنگی ممنوع اعلام شده است.

همانگونه که بر روی نقشه مشخص است روستای تاریخی قهی در محدوده تاریخی شهر کوهپایه اصفهان قرار گرفته است. شما می توانید برای داشتن یک سفر خاطره انگیز و یک اقامت دلنشین در اقامتگاه بوم گردی خانه بوتیمار، به بخش رزرو هتل سامانه جامع گردشگری پارمین مراجعه کنید.
همچنین شما می توانید برای هر گونه برنامه ریزی سفر با هر بودجه ای با گروه ما در ارتباط باشید و ما را در تمامی مراحل سفر همراه خود بدانید.


موقعیت بر روی نقشه :

سامانه گردشگری و رزرو اقامتگاه بوم گردی پارمین


سامانه رزرواسیون اینترنتی پارمین مرجع کامل معرفی و رزرو اقامتگاه بوم گردی در سراسر ایران ، قدم ابتدایی خود را امکان رزرو آنلاین هتل و اقامتگاه بوم گردی در تمامی شهر های ایران برای مسافرین فراهم نموده است.این سامانه با عقد قرار داد با هتل ها و اقامتگاه های سراسر ایران و ارسال مسافر به آن ها در ایام مختلف سال، رزرو هتل ها و اقامتگاه بوم گردی را با تخفیف به مسافرین محترم ارائه میدهد.این سامانه با معرفی جاذبه های گردشگری در هر شهر و نشان دادن موقعیت آن جاذبه تا هتل و اقامتگاه< ،انتخاب را آسان تر و با معرفی جاذبه در نزدیکی هر هتل و اقامتگاه در تمامی شهر های ایران،مسیرهای گردشگری مناسب را به شما پیشنهاد میدهد.این سامانه اقامتگاه بوم گردی در سراسر کشور را با نازل ترین قیمت ها برای شما عزیزان ضمانت می کند.


از شنیدن نظرات، انتقادات و پیشنهادات شما خوشحال می شویم

تلفن پاسخ گویی به شکایات : 03136636621

ارتباط جهت پشتیبانی رزرو

 

به پارمین اعتماد کنید

logo-samandehi

سامانه گردشگری و رزرو اقامتگاه بوم گردی پارمین با رزرو اقامتگاه سنتی و مدرن در تهران،اصفهان، کیش، مشهد، شیراز و ... جهت سفرهای کاری، خانوادگی، توریستی بوده و علاوه بر رزرو اینترنتی اقامتگاه بوم گردی سنتی، به صورت تلفنی نیز در تمام طول سفر همراه شما می باشد.

طراحی سایت رایان پرتو


سامانه گردشگری و رزرو اقامتگاه بوم گردی پارمین را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید