• مسجد جارچی

مسجد جارچی در بازار بزرگ شهر اصفهان واقع شده است و داخل آن تزئينات کاشى کارى معرق دارد. کتيبهٔ سردر آن نام شاه عباس اول و ملک سلطان جارچى باشي را که بانى ساختمان مسجد بود، در بر دارد و سال ۱۰۱۹ هجرى قمرى در آن ذکر شده است. جارچى باشى کسى بود که فرمان هاى شاهان صفوى را در ميدان هاى شهر به اطلاع مردم مى رساند.

مسجد جارچي صحن ندارد و به صورت شبستاني مي باشد که قسمتي از وسط سقف آن در دوره ي پهلوي خراب شده که در همان زمان به بازسازي آن پرداخته اند. اطراف شبستان مسجد با پشت بغل هاي کاشي کاري بسيار نفيس بر زمينه ي لاجوردي و فيروزه اي معرق تزئين يافته که با نقاشي هاي گياهي رنگ آميزي شده است؛ در بين اين نقوش، گل هاي سفيد و حنائي رنگ کاشي زياد ديده مي شود.

محراب مسجد از سنگ مرمر ساخته شده است. مصالح محراب مي تواند از کاشي، سنگ، آجر، گچ و حتي از چوب باشد. همچنين در بعضي از مساجد، ما شاهد وجود چندين محراب هستيم که اين يا نشانه ي جمعيت زياد و يا نشانه ي وجود چندين عقيده و پيش نماز مي باشد که در اين مسجد -با وجود کوچکي آن- ما شاهد وجود دو محراب مي باشيم.

در گذشته درها را از چوب چنار يا گردو مي ساختند تا حشرات چوب خوار نتوانند به آن رخنه کنند؛ در ورودي اين مسجد نيز که از زمان ساختن بنا برجاي مانده است از درهاي جالب بناهاي تاريخي ايران به شمار مي رود و به نظر مي آيد که از چوب چنار ساخته شده باشد. ايوان ورودي مسجد (يعني همان سردر مسجد) با مقرنس کاري هاي زيبايي تزئين شده است. کتيبه ي سردر اين مسجد به خط ثلث برجسته بر سنگ (همان سنگ حجاري شده) به قلم صحيفي و مورخ به سال 1019 هجري نوشته شده است .

مقابل در ورودي مسجد جارچي، سنگابي کوچک نصب شده (سنگاب ها جزء عناصر تزئيني و آئيني منقول در بناهاي مذهبي به شمار مي روند) که بر روي آن در چهار لوحه ي کوچک در اطراف آن عبارت زير حجاري شده است: وقف حضرت عباس عليه السلام نمودند 1267 -حمل و نقل کننده- به لعنت خدا گرفتار شود.

همانگونه که بر روی نقشه مشخص است مسجد جارچی در محدوده تاریخی شهر اصفهان قرار گرفته است. شما می توانید برای داشتن یک سفر خاطره انگیز و یک اقامت دلنشین در بهترین هتل های شهر اصفهان به بخش رزرو هتل سامانه جامع گردشگری پارمین مراجعه کنید.
همچنین شما می توانید برای هر گونه برنامه ریزی سفر با هر بودجه ای با گروه ما در ارتباط باشید و ما را در تمامی مراحل سفر همراه خود بدانید.


موقعیت بر روی نقشه :

سامانه گردشگری و رزرو اقامتگاه بوم گردی پارمین


سامانه رزرواسیون اینترنتی پارمین مرجع کامل معرفی و رزرو اقامتگاه بوم گردی در سراسر ایران ، قدم ابتدایی خود را امکان رزرو آنلاین هتل و اقامتگاه بوم گردی در تمامی شهر های ایران برای مسافرین فراهم نموده است.این سامانه با عقد قرار داد با هتل ها و اقامتگاه های سراسر ایران و ارسال مسافر به آن ها در ایام مختلف سال، رزرو هتل ها و اقامتگاه بوم گردی را با تخفیف به مسافرین محترم ارائه میدهد.این سامانه با معرفی جاذبه های گردشگری در هر شهر و نشان دادن موقعیت آن جاذبه تا هتل و اقامتگاه< ،انتخاب را آسان تر و با معرفی جاذبه در نزدیکی هر هتل و اقامتگاه در تمامی شهر های ایران،مسیرهای گردشگری مناسب را به شما پیشنهاد میدهد.این سامانه اقامتگاه بوم گردی در سراسر کشور را با نازل ترین قیمت ها برای شما عزیزان ضمانت می کند.


از شنیدن نظرات، انتقادات و پیشنهادات شما خوشحال می شویم

تلفن پاسخ گویی به شکایات : 03136636621

ارتباط جهت پشتیبانی رزرو

 

به پارمین اعتماد کنید

logo-samandehi

سامانه گردشگری و رزرو اقامتگاه بوم گردی پارمین با رزرو اقامتگاه سنتی و مدرن در تهران،اصفهان، کیش، مشهد، شیراز و ... جهت سفرهای کاری، خانوادگی، توریستی بوده و علاوه بر رزرو اینترنتی اقامتگاه بوم گردی سنتی، به صورت تلفنی نیز در تمام طول سفر همراه شما می باشد.

طراحی سایت رایان پرتو


سامانه گردشگری و رزرو اقامتگاه بوم گردی پارمین را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید