خانه / جاذبه های گردشگری / خانه پیرنیا ( موزه مردم شناسی کویر )

خانه پیرنیا ( موزه مردم شناسی کویر ) ، اصفهان , نائین

  •  خانه پیرنیا ( موزه مردم شناسی کویر )

خانه پیرنیا ( موزه مردم شناسی کویر ) یکی از مهمترین بناهای تاریخی شهر نایین و یکی از نمونه های بارز زندگی سنتی شهر نایین و نیز الگوی مهم معماری و هنری خانه های تاریخی در منطقه کویر است که مربوط به دوره صفوی می باشد. این بنا از مجموعه خانه های متعددی تشکیل می شده است و از اجزای مختلفی از جمله ورودی، دالان های متعدد، هشتی، غلام گردش، ایوان شاه نشین، اتاق نشیمن، گودال باغچه، باغ و بخشهای مختلف دیگر تشکیل شده است و شامل اندرونی، بیرونی، حیاط خلوت و ... می باشد. مهم ترین ویژگی هنری خانه تاریخی پیرنیا وجود نقاشی های دیواری و گچ بری های بسیار زیبای آن است که در ایوان شاه نشین، اتاق تشریفات و اتاق مخصوص حاکم است. در نقاشی های موجود در قسمت های این بنا، نقوش گیاهی، هندسی، گل و مرغ، اژدها و حیوانات مختلف، زیبایی آن را دو چندان نموده است. یکی از بخش های مهم خانه تاریخی پیرنیا، وجود فضای گودال باغچه در مرکز حیاط است که به عنوان تابستان نشین خانه و به جهت دسترسی به آب قنات حفر گردیده است. حیاط، طوری طراحی شده است که پایین تر از سطح خانه قرار بگیرد و همیشه هوایی مطبوع و خنک داشته باشد و با حوضی بزرگ و باغچه ای سبز از درختان انگور و پسته و انجیر، تابستان نشین اهالی خانه شود. این خانه در سال 1349 توسط وزارت فرهنگ و هنر خریداری و پس از انجام مرمت های مورد نیاز، در اسفند سال 1373 به موزه مردم شناسی کویر نایین تبدیل گردید و اداره میراث فرهنگی نایین در این خانه مستقر گشت. بازدیدکنندگان این مکان از طریق دیدن لوازم و وسایل تاریخی یا بازسازی شده که در همه جای فضاهای خانه و ویترین ها قرار گرفته است، با فرهنگ مردمان کویر و حاشیه کویر آشنا می گردند. در موزه مردم شناسی کویر، چاپخانه سنتی بسیار زیبایی نیز از گردشگران پذیرایی کرده و فروشگاه کتاب میراث فرهنگی، کتاب در زمینه های مختلف فرهنگی عرضه می نماید. سالانه بیش از 50 هزار گردشگر خارجی و داخلی از آن بازدید می نمایند. این اثر در تاریخ ۲۹ شهریور ۱۳۵۶ با شمارهٔ ثبت ۹۹۵ به عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

همانگونه که بر روی نقشه مشخص است خانه پیرنیا ( موزه مردم شناسی کویر ) در محدوده تاریخی شهر نائین قرار گرفته است. شما می توانید برای داشتن یک سفر خاطره انگیز و یک اقامت دلنشین در بهترین هتل های شهر نائین به بخش رزرو هتل سامانه جامع گردشگری پارمین مراجعه کنید.
همچنین شما می توانید برای هر گونه برنامه ریزی سفر با هر بودجه ای با گروه ما در ارتباط باشید و ما را در تمامی مراحل سفر همراه خود بدانید.


موقعیت بر روی نقشه :

سامانه گردشگری و رزرو اقامتگاه بوم گردی پارمین


سامانه رزرواسیون اینترنتی پارمین مرجع کامل معرفی و رزرو اقامتگاه بوم گردی در سراسر ایران ، قدم ابتدایی خود را امکان رزرو آنلاین هتل و اقامتگاه بوم گردی در تمامی شهر های ایران برای مسافرین فراهم نموده است.این سامانه با عقد قرار داد با هتل ها و اقامتگاه های سراسر ایران و ارسال مسافر به آن ها در ایام مختلف سال، رزرو هتل ها و اقامتگاه بوم گردی را با تخفیف به مسافرین محترم ارائه میدهد.این سامانه با معرفی جاذبه های گردشگری در هر شهر و نشان دادن موقعیت آن جاذبه تا هتل و اقامتگاه< ،انتخاب را آسان تر و با معرفی جاذبه در نزدیکی هر هتل و اقامتگاه در تمامی شهر های ایران،مسیرهای گردشگری مناسب را به شما پیشنهاد میدهد.این سامانه اقامتگاه بوم گردی در سراسر کشور را با نازل ترین قیمت ها برای شما عزیزان ضمانت می کند.


از شنیدن نظرات، انتقادات و پیشنهادات شما خوشحال می شویم

تلفن پاسخ گویی به شکایات : 03136636621

ارتباط جهت پشتیبانی رزرو

 

به پارمین اعتماد کنید

logo-samandehi

سامانه گردشگری و رزرو اقامتگاه بوم گردی پارمین با رزرو اقامتگاه سنتی و مدرن در تهران،اصفهان، کیش، مشهد، شیراز و ... جهت سفرهای کاری، خانوادگی، توریستی بوده و علاوه بر رزرو اینترنتی اقامتگاه بوم گردی سنتی، به صورت تلفنی نیز در تمام طول سفر همراه شما می باشد.

طراحی سایت رایان پرتو


سامانه گردشگری و رزرو اقامتگاه بوم گردی پارمین را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید