خانه / جاذبه های گردشگری / مناره باقوشخانه‎‎‎

مناره باقوشخانه‎‎‎ ، اصفهان , اصفهان

  • مناره باقوشخانه‎‎‎

مناره باقوشخانه در شمال غربي محله جويباره شهر اصفهان در كنار باغ باقوشخانه قرار دارد. کارشناسان با توجه به تزئينات و نحوه معماري، زمان تاسیس آن را قرن هشتم هجری و یادگار دوره ی ایلخانی می دانند.

این مناره یکی از دو مناره ای بوده که در دو طرف مسجدي به نام مسجد بابا سوخته يا مصلی قرار داشته که جفت آن از بین رفته است. مناره قوشخانه را طوقچی و به واسطه مجاورت آن با آرامگاه علی بن سهل، مناره علی بن سهل نیز می نامند. این مناره درمنتهی الیه شمالی محله جوباره واقع شده و از بناهای قرن هشتم هجری است و دارای تزیینات کاشی کاری بسیار زیبایی می باشد. قسمتی از تارک مناره و تزیینات کاشی کاری آن فرو ریخته است. وجه تسمیه آن به قوشخانه به مناسبت مجاورت آن با یکی از باغ های سلطنتی دوره شاه عباس اول صفوی است که مراسم اعطاي خلعت از طرف پادشاهان صفوي در اين باغ به عمل مي آمده است و ضمنا باز هاي شکاري پادشاهان صفوي در اين باغ نگهداري مي شده اند. شایدساختمان مزبور با مناره ها مرتبط باشد و در زمان سنجر ساخته شده باشد و تقریباً از نظر تاریخ بنا مربوط به حدود قرن ششم مى گردد.

از كتیبه زیر مقرنس هاى بالاى مناره كه به خط ثلث سفید معرق بر زمینه كاشى لاجوردى رنگ است فقطه جمله (و من دخله) باقى مانده كه در وقایع قسمتى از آیه: ان اول بیت وضع للناس الذى ببكة مباركا و هدى اللعاغلمین فیه آیات بینات مقام ابرایهم و من دخله كان آمنا مى باشد. به نظر نگارنده این آیه دلالت دارد كه محل مزبور مشتمل بر مسجدى بوده و در اثر مروز زمان از میان رفته است.

در داخل مقرنس هاى مناره ها هر سوسن یا طاس شامل یك كلمه است و كلمات موجود به خط ثلث سفید معرق بر زمینه كاشی لاجوردى چنین است: محمد على وفاطمه والحسن والحسین

پوشش تزییناتى مناره های مزبور به خط بنائى فیروزه اى بر زمینه شطرنجى آجرى در هفت ردیف به شرح زیر است: ردیف اول كلمه (الله)، ردیف دوم تكرار كلمه اكبر ، ردیف سوم تكرار كلمه (الله)، ردیف چهارم تكرار كلمه محمد ، ردیف پنجم تكرار كلمه و على ، ردیف ششم تكرار كلمه و حسن ، ردیف هفتم تكرار كلمه و حسین

همانگونه که بر روی نقشه مشخص است مناره باقوشخانه در محدوده تاریخی شهر اصفهان قرار گرفته است. شما می توانید برای داشتن یک سفر خاطره انگیز و یک اقامت دلنشین در بهترین هتل های شهر اصفهان به بخش رزرو هتل سامانه جامع گردشگری پارمین مراجعه کنید.
همچنین شما می توانید برای هر گونه برنامه ریزی سفر با هر بودجه ای با گروه ما در ارتباط باشید و ما را در تمامی مراحل سفر همراه خود بدانید.


موقعیت بر روی نقشه :

سامانه گردشگری و رزرو اقامتگاه بوم گردی پارمین


سامانه رزرواسیون اینترنتی پارمین مرجع کامل معرفی و رزرو اقامتگاه بوم گردی در سراسر ایران ، قدم ابتدایی خود را امکان رزرو آنلاین هتل و اقامتگاه بوم گردی در تمامی شهر های ایران برای مسافرین فراهم نموده است.این سامانه با عقد قرار داد با هتل ها و اقامتگاه های سراسر ایران و ارسال مسافر به آن ها در ایام مختلف سال، رزرو هتل ها و اقامتگاه بوم گردی را با تخفیف به مسافرین محترم ارائه میدهد.این سامانه با معرفی جاذبه های گردشگری در هر شهر و نشان دادن موقعیت آن جاذبه تا هتل و اقامتگاه< ،انتخاب را آسان تر و با معرفی جاذبه در نزدیکی هر هتل و اقامتگاه در تمامی شهر های ایران،مسیرهای گردشگری مناسب را به شما پیشنهاد میدهد.این سامانه اقامتگاه بوم گردی در سراسر کشور را با نازل ترین قیمت ها برای شما عزیزان ضمانت می کند.


از شنیدن نظرات، انتقادات و پیشنهادات شما خوشحال می شویم

تلفن پاسخ گویی به شکایات : 03136636621

ارتباط جهت پشتیبانی رزرو

 

به پارمین اعتماد کنید

logo-samandehi

سامانه گردشگری و رزرو اقامتگاه بوم گردی پارمین با رزرو اقامتگاه سنتی و مدرن در تهران،اصفهان، کیش، مشهد، شیراز و ... جهت سفرهای کاری، خانوادگی، توریستی بوده و علاوه بر رزرو اینترنتی اقامتگاه بوم گردی سنتی، به صورت تلفنی نیز در تمام طول سفر همراه شما می باشد.

طراحی سایت رایان پرتو


سامانه گردشگری و رزرو اقامتگاه بوم گردی پارمین را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید