خانه / جاذبه های گردشگری / مسجد و مناره برسیان

مسجد و مناره برسیان ، اصفهان , اصفهان

  • مسجد و مناره برسیان

از جمله آثار تاریخی موجود در خارج از شهر اصفهان، مسجد و مناره برسیان است. برسیان یا بارسیان که به احتمال قوی در اصل پارسیان بوده دهکده ای است که در فاصله 42 کیلومتری مشرق اصفهان در شمال بستر زاینده رود واقع شده و حد فاصل بین بلوک براآن و رودشتین قرار دارد. ناگفته نماند ساکنین دهکده نام محل سکونت خود را بیسیون تلفظ می کنند. در این دهکده مسجد برسیان یکی از مکان های تاریخی محسوب می شود، که مکان مناسبی را برای گردشگران نوروزی و علاقه مندان به آثار تاریخی به وجود آورده است.

مسجد برسیان بر پهنه ای به وسعت تقریبى 68 در 53 متر گسترده شده ، و شامل مجموعه ای از گنبدخانه مسجد عصر سلجوقى و منار واقع بر گوشه جنوب غربى آن و نیز صحنى واقع در بخش شمالى است که بقایای آثاری از معماری عصر صفوی را بر چهار جانب خود دارد. در کنار این مسجد یک کاروان سرای صفوی نیز به ابعاد 40 در 5.51 متر قرار گرفته است.

مسجد جمعه برسیان به استناد کتیبه موجود در محراب به مورخ سال 498 هجری است و کتیبه مناره آن به سال 491 هجری که در دوره پادشاهی سلطان برکیارق بن ملک شاه سلجوقی ساخته شده است.

مناره برسیان یکی از قدیمی ترین مناره های ایران است که در میان مناره های اصفهان كه دارای تاریخ هستند سومین مناره قدیمی به حساب می آید. این مناره ی ستونی مدور، بدون سکو یا پایه بوده و با آجر و ملات گچ ساخته شده است. قطر مناره در سطح زمین 5/75 متر و ارتفاع آن 55/34 متر است و پلكان مارپیچ مناره از داخل مسجدی شروع می شود كه بعدها ساخته شده است. مناره برسیان فاقد كاشیكاری است و تزئینات آجری آن که نقوشی به شكل لوزی نزدیک به مربع هستند به هزارباف معروف است. بسیاری از کارشناسان این مناره را از بهترین نمونه های صنعت آجر چینی دوران سلجوقی در قرن پنجم می دانند.

همانگونه که بر روی نقشه مشخص است مسجد و مناره برسیان در نزدیکی شهر اصفهان قرار گرفته است. شما می توانید برای داشتن یک سفر خاطره انگیز و یک اقامت دلنشین در بهترین هتل های شهر اصفهان به بخش رزرو هتل سامانه جامع گردشگری پارمین مراجعه کنید.
همچنین شما می توانید برای هر گونه برنامه ریزی سفر با هر بودجه ای با گروه ما در ارتباط باشید و ما را در تمامی مراحل سفر همراه خود بدانید.


موقعیت بر روی نقشه :

سامانه گردشگری و رزرو اقامتگاه بوم گردی پارمین


سامانه رزرواسیون اینترنتی پارمین مرجع کامل معرفی و رزرو اقامتگاه بوم گردی در سراسر ایران ، قدم ابتدایی خود را امکان رزرو آنلاین هتل و اقامتگاه بوم گردی در تمامی شهر های ایران برای مسافرین فراهم نموده است.این سامانه با عقد قرار داد با هتل ها و اقامتگاه های سراسر ایران و ارسال مسافر به آن ها در ایام مختلف سال، رزرو هتل ها و اقامتگاه بوم گردی را با تخفیف به مسافرین محترم ارائه میدهد.این سامانه با معرفی جاذبه های گردشگری در هر شهر و نشان دادن موقعیت آن جاذبه تا هتل و اقامتگاه< ،انتخاب را آسان تر و با معرفی جاذبه در نزدیکی هر هتل و اقامتگاه در تمامی شهر های ایران،مسیرهای گردشگری مناسب را به شما پیشنهاد میدهد.این سامانه اقامتگاه بوم گردی در سراسر کشور را با نازل ترین قیمت ها برای شما عزیزان ضمانت می کند.


از شنیدن نظرات، انتقادات و پیشنهادات شما خوشحال می شویم

تلفن پاسخ گویی به شکایات : 03136636621

ارتباط جهت پشتیبانی رزرو

 

به پارمین اعتماد کنید

logo-samandehi

سامانه گردشگری و رزرو اقامتگاه بوم گردی پارمین با رزرو اقامتگاه سنتی و مدرن در تهران،اصفهان، کیش، مشهد، شیراز و ... جهت سفرهای کاری، خانوادگی، توریستی بوده و علاوه بر رزرو اینترنتی اقامتگاه بوم گردی سنتی، به صورت تلفنی نیز در تمام طول سفر همراه شما می باشد.

طراحی سایت رایان پرتو


سامانه گردشگری و رزرو اقامتگاه بوم گردی پارمین را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید