• دژ رشکان

دژ ۲۳۰۰ ساله رشکان یادگار روزگار فرمانروایی اشکانیان و به دنبال آن حکمرانی ساسانی بر ایران است. ساختار معماری دژ رشکان از لاشه سنگ و ساروج تشکیل شده و در چهارراه خط آهن منطقه شهر ری و بر بالای کوهی استوار است و در زمره دژهای محافظ هسته نخستین راگا یا ری در چهار سوی شهر، به شمار می آید. دژ رشکان در دوره دیلمیان توسط فخرالدوله پسر رکن الدوله دیلمی بازسازی و مورد استفاده مجدد قرار گرفت، از همین روی آن را دژ فخر آباد نیز می نامند. نام دژ رشکان برگرفته از کلمه ارشک به معنی خرس و نام بنیانگذار سلسله پادشاهی اشکانیان است که دیگر پادشاهان این سلسله به احترام و افتخار کلمه ارشک یا اشک را به نام خود اضافه می کردند. گفتنی است که ری پایتخت بهاره پادشاهان اشکانی و همینطور یکی از اصلی ترین مکان های برگزاری آیین نوروز پادشاهان ساسانی بوده که در دوره فرمانروایی اشکانیان، ارشکیه نام داشته است. از این محل ابزارها و ادوات جنگی باستانی بسیاری بدست آمده که در موزه ایران باستان نگه داری می شود. دژ رشکان در دوره اشکانی کاخ ها،سربازخانه و اسلحه خانه هایی در خود داشته که بخش های اصلی آن تا زمان قاجار نیز بر جا بوده، اما امروزه قسمت اعظم آن از بین رفته است. چندی پیش باستان شناسان آخرین سازه های معماری کاخ سیاوش متعلق به اواخر سلسله ساسانی را در محل دژ رشکان یافتند. این سازه تاریخی که دژی است با ساختاری از سنگ و ساروج، به دنبال عملیات کاوش و حفاری دژ رشکان، پس از سال ها از میان خاک های انباشته و زباله های شهری بیرون آمد.

بنا به گفته کارشناسان و متخصصان میراث فرهنگی این کاخ متعلق به سیاوش بن مهران آخرین حاکم ساسانی ری بوده و با توجه به ساختار معماری و مصالح سنگ و ساروج و در مواردی آجر های مربعی عصر ساسانی، متعلق به اواخر دوران ساسانی است که در طول قرون اولیه اسلامی نیز مورد استفاده قرار می گرفته است. در دوران گذشته شهر ها از سه بخش اصلی ربض ، شارستان و دژ تشکیل می شد ؛ ربض خارج از شهر بوده و شارستان محدوده مسکونی و دژ به عنوان مکانی امن برای زندگی حکام و درباریان به شمار می رفت، لذا برای حکام و فرمانروایان آن دوره دارای اهمیت بسیاری بود. این روزها می توانیم دیوارها و کنگره های دژ رشکان را از اتوبان امام علی نیز مشاهده کنیم.

همانگونه که بر روی نقشه مشخص است دژ رشکان در شهر تهران قرار گرفته است. شما می توانید برای داشتن یک سفر خاطره انگیز و یک اقامت دلنشین در بهترین هتل های شهر تهران به بخش رزرو هتل سامانه جامع گردشگری پارمین مراجعه کنید.
همچنین شما می توانید برای هر گونه برنامه ریزی سفر با هر بودجه ای با گروه ما در ارتباط باشید و ما را در تمامی مراحل سفر همراه خود بدانید.


موقعیت بر روی نقشه :

سامانه گردشگری و رزرو اقامتگاه بوم گردی پارمین


سامانه رزرواسیون اینترنتی پارمین مرجع کامل معرفی و رزرو اقامتگاه بوم گردی در سراسر ایران ، قدم ابتدایی خود را امکان رزرو آنلاین هتل و اقامتگاه بوم گردی در تمامی شهر های ایران برای مسافرین فراهم نموده است.این سامانه با عقد قرار داد با هتل ها و اقامتگاه های سراسر ایران و ارسال مسافر به آن ها در ایام مختلف سال، رزرو هتل ها و اقامتگاه بوم گردی را با تخفیف به مسافرین محترم ارائه میدهد.این سامانه با معرفی جاذبه های گردشگری در هر شهر و نشان دادن موقعیت آن جاذبه تا هتل و اقامتگاه< ،انتخاب را آسان تر و با معرفی جاذبه در نزدیکی هر هتل و اقامتگاه در تمامی شهر های ایران،مسیرهای گردشگری مناسب را به شما پیشنهاد میدهد.این سامانه اقامتگاه بوم گردی در سراسر کشور را با نازل ترین قیمت ها برای شما عزیزان ضمانت می کند.


از شنیدن نظرات، انتقادات و پیشنهادات شما خوشحال می شویم

تلفن پاسخ گویی به شکایات : 03136636621

ارتباط جهت پشتیبانی رزرو

 

به پارمین اعتماد کنید

logo-samandehi

سامانه گردشگری و رزرو اقامتگاه بوم گردی پارمین با رزرو اقامتگاه سنتی و مدرن در تهران،اصفهان، کیش، مشهد، شیراز و ... جهت سفرهای کاری، خانوادگی، توریستی بوده و علاوه بر رزرو اینترنتی اقامتگاه بوم گردی سنتی، به صورت تلفنی نیز در تمام طول سفر همراه شما می باشد.

طراحی سایت رایان پرتو


سامانه گردشگری و رزرو اقامتگاه بوم گردی پارمین را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید