خانه / جاذبه های گردشگری / آرامگاه حافظ(حافظیه)

آرامگاه حافظ(حافظیه) ، فارس , شیراز

  • آرامگاه حافظ(حافظیه)

خواجه شمس الدین محمد شیرازی عارف و غزل سرای بزرگ که به او لقب لسان الغیب داده اند درسال 726 هجری قمری در شیراز متولد شد و در سال 791 یا 792 هجری قمری در همین شهر درگذشت. در سال 856 یعنی 64 سال پس از در گذشت حافظ، گنبدی بر تربت وی افراشته شد. در جلوی آن حوض بزرگی قرار داشت که از آب رکنی پر می گشت. در سال 1189 هجری قمری کریم خان زند بر مقبره حافظ عمارتی زیبا بنا کرد که مشتمل بر تالاری با چهارستون سنگی یکپارچه و بلند و باغی بزرگ در جلوی آن بود و برتربت حافظ سنگی مرمرین نهاده شد که هنوز موجود است و هشت بیت از یک غزل حافظ روی سنگهای یکپارچه آن حک شده است.

بعداز بنای کریم خان، بر مقبره حافظ در طول یکصد سال ساخت و سازها و تعمیرات متعددی به وسیله اشخاص خیر خواه انجام گرفت تا آنکه درسال 1315 به کوشش شادروان علی اصغر حکمت بنای کنونی با بهره گیری از عناصر معماری روزگار کریم خان زند و یادمان های حافظیه توسط آندره گوار فرانسوی طراحی و به اجرا درآمد. سطح داخلی سقف مقبره جدید که روی هشت ستون سنگی قراردارد با کاشی کاری معلق رنگین پوشیده شده است. نمای خارجی سقف آرامگاه، دارای ترک های متعدد و چون کلاه قلندران و درویشان است. پوشش مسی این سطح به مرور زمان اکسیده و رنگ زنگاری زیبایی یافته است. مساحت حافظیه ۲ هکتار بوده و از ۲ صحن شمالی و جنوبی تشکیل یافته که این صحن ها توسط تالاری از یک دیگر جدا شده اند. تالار حافظیه که از آثار دورهٔ زندیان است، ۵۶ متر طول و ۸ متر عرض داشته و از ۲۰ ستون سنگی، هرکدام به ارتفاع ۵ متر تشکیل شده است. شیوهٔ معماری این تالار مربوط به دوره های هخامنشیان و زندیان است.

همانگونه که بر روی نقشه مشخص است آرامگاه حافظ (حافظیه) در محدوده تاریخی شهر شیراز قرار گرفته است. شما می توانید برای داشتن یک سفر خاطره انگیز و یک اقامت دلنشین در بهترین هتل های شهر شیراز به بخش رزرو هتل سامانه جامع گردشگری پارمین مراجعه کنید.
همچنین شما می توانید برای هر گونه برنامه ریزی سفر با هر بودجه ای با گروه ما در ارتباط باشید و ما را در تمامی مراحل سفر همراه خود بدانید.


موقعیت بر روی نقشه :

سامانه گردشگری و رزرو اقامتگاه بوم گردی پارمین


سامانه رزرواسیون اینترنتی پارمین مرجع کامل معرفی و رزرو اقامتگاه بوم گردی در سراسر ایران ، قدم ابتدایی خود را امکان رزرو آنلاین هتل و اقامتگاه بوم گردی در تمامی شهر های ایران برای مسافرین فراهم نموده است.این سامانه با عقد قرار داد با هتل ها و اقامتگاه های سراسر ایران و ارسال مسافر به آن ها در ایام مختلف سال، رزرو هتل ها و اقامتگاه بوم گردی را با تخفیف به مسافرین محترم ارائه میدهد.این سامانه با معرفی جاذبه های گردشگری در هر شهر و نشان دادن موقعیت آن جاذبه تا هتل و اقامتگاه< ،انتخاب را آسان تر و با معرفی جاذبه در نزدیکی هر هتل و اقامتگاه در تمامی شهر های ایران،مسیرهای گردشگری مناسب را به شما پیشنهاد میدهد.این سامانه اقامتگاه بوم گردی در سراسر کشور را با نازل ترین قیمت ها برای شما عزیزان ضمانت می کند.


از شنیدن نظرات، انتقادات و پیشنهادات شما خوشحال می شویم

تلفن پاسخ گویی به شکایات : 03136291123

ارتباط جهت پشتیبانی رزرو

 

به پارمین اعتماد کنید

logo-samandehi

سامانه گردشگری و رزرو اقامتگاه بوم گردی پارمین با رزرو اقامتگاه سنتی و مدرن در تهران،اصفهان، کیش، مشهد، شیراز و ... جهت سفرهای کاری، خانوادگی، توریستی بوده و علاوه بر رزرو اینترنتی اقامتگاه بوم گردی سنتی، به صورت تلفنی نیز در تمام طول سفر همراه شما می باشد.

طراحی سایت رایان پرتو


سامانه گردشگری و رزرو اقامتگاه بوم گردی پارمین را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید