• ارگ کریم خان

ارگ کریم خان در مرکز شهر شیراز قرار دارد که با زیر بنای 4000 مترمربع در زمینی به وسعت 12800 مترمربع بناشده است. این ارگ در دوره سلطنت سلسله زندیه ساخته شده است و پس از اینکه کریم خان زند، شیراز را به عنوان پایتخت خود و این مکان را به عنوان مکان زندگی خود انتخاب کرد، به ارگ کریم خان معروف شد. دیوارهای آجری این بنا 12 متر ارتفاع دارد و در هرگوشه آن برجی به ارتفاع 14 متر ساخته شده است. نمای بیرونی بنا ساده است و تنها بر روی بدنه دیوار برجها، نقوش آجری هندسی دیده می شود. برخلاف نمای ساده بیرونی که مشخصه بناهای عهد کریم خان است، فضای داخلی اتاقهای ارگ از نماهای زیباتری برخوردارند و با نقوش اسلیمی ترنج و گل و مرغ و با رنگ های زنده و آب طلا تزئین شده است.

بر سر در ارگ، طرح کاشیکاری هفت رنگ زیبایی از داستان کشته شدن دیو سفید به دست رستم نقش بسته است که متعلق به دوران قاجاریه است. اتاقها و تالار در سه جهت شمالی، غربی و جنوبی قراردارد که سه قسمت مسکونی را تشکیل می دهند. در گوشه جنوب شرقی بنا، حمام ارگ قرار دارد که از بخش های سربینه (رختکن) با سکوهای سنگ مرمر، گرم خانه و خزینه با راهروهای ارتباطی آنها و همچنین سقف حمام با آهک بریهای زیبا تشکیل شده است. در زمان سلطنت سلسله پهلوی از ارگ به عنوان زندان استفاده شد که آسیبهایی به آن وارد شده است. در سال ۱۳۵۰ این ارگ به اداره فرهنگ و هنر وقت واگذار شد. این بنای بزرگ اکنون زیر نظر سازمان میراث فرهنگی جمهوری اسلامی ایران اداره می شود و از چند سال پیش کار مرمت این بنا آغاز شده است تا به عنوان موزه بزرگ فارس، مورد استفاده قرار گیرد.

همانگونه که بر روی نقشه مشخص است ارگ کریم خان در محدوده تاریخی شهر شیراز قرار گرفته است. شما می توانید برای داشتن یک سفر خاطره انگیز و یک اقامت دلنشین در بهترین هتل های شهر شیراز به بخش رزرو هتل سامانه جامع گردشگری پارمین مراجعه کنید.
همچنین شما می توانید برای هر گونه برنامه ریزی سفر با هر بودجه ای با گروه ما در ارتباط باشید و ما را در تمامی مراحل سفر همراه خود بدانید.


موقعیت بر روی نقشه :

سامانه گردشگری و رزرو اقامتگاه بوم گردی پارمین


سامانه رزرواسیون اینترنتی پارمین مرجع کامل معرفی و رزرو اقامتگاه بوم گردی در سراسر ایران ، قدم ابتدایی خود را امکان رزرو آنلاین هتل و اقامتگاه بوم گردی در تمامی شهر های ایران برای مسافرین فراهم نموده است.این سامانه با عقد قرار داد با هتل ها و اقامتگاه های سراسر ایران و ارسال مسافر به آن ها در ایام مختلف سال، رزرو هتل ها و اقامتگاه بوم گردی را با تخفیف به مسافرین محترم ارائه میدهد.این سامانه با معرفی جاذبه های گردشگری در هر شهر و نشان دادن موقعیت آن جاذبه تا هتل و اقامتگاه< ،انتخاب را آسان تر و با معرفی جاذبه در نزدیکی هر هتل و اقامتگاه در تمامی شهر های ایران،مسیرهای گردشگری مناسب را به شما پیشنهاد میدهد.این سامانه اقامتگاه بوم گردی در سراسر کشور را با نازل ترین قیمت ها برای شما عزیزان ضمانت می کند.


از شنیدن نظرات، انتقادات و پیشنهادات شما خوشحال می شویم

تلفن پاسخ گویی به شکایات : 03136636621

ارتباط جهت پشتیبانی رزرو

 

به پارمین اعتماد کنید

logo-samandehi

سامانه گردشگری و رزرو اقامتگاه بوم گردی پارمین با رزرو اقامتگاه سنتی و مدرن در تهران،اصفهان، کیش، مشهد، شیراز و ... جهت سفرهای کاری، خانوادگی، توریستی بوده و علاوه بر رزرو اینترنتی اقامتگاه بوم گردی سنتی، به صورت تلفنی نیز در تمام طول سفر همراه شما می باشد.

طراحی سایت رایان پرتو


سامانه گردشگری و رزرو اقامتگاه بوم گردی پارمین را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید