• کشتی یونانی

كشتي يوناني، كشتي عظيم الجثه اي است كه در نوار غربي و در نزديكي ساحل جزيره زيباي كيش به گل نشسته است و موسوم به كشتي يوناني است. اين كشتي غول پيكر در غروب خورشيد، زيبايي دلچسبي دارد و براي همين، هر روزه گردشگران بسياري را به خود جذب مي كند.

داستان اين كشتي، با گذشت سال ها، همچنان در لايه اي از ابهام باقي مانده است. اين طور كه از شواهد بر مي آيد، اين كشتي در ساحل جزيره كيش به حال خود رها شده است. اولين باري كه بوميان جزيره كيش، متوجه اين كشتي عظيم الجثه شدند، سال ها پيش بود. در 4 مرداد ماه سال 1345 بود كه بوميان جزيره كيش، ناگهان كشتي عظيم الجثه اي را كه در نزديكي روستاي باغو به گل نشسته بود، ديدند. پس از گذشت سال ها، هنوز دليل به گل نشستن اين كشتي در سواحل جزيره كيش مسكوت مانده است. آنچه اعلام شد اين بود كه اين كشتي، به علت مه آلود بودن هوا و نبودن فانوس دريايي در سواحل جزيره كيش گير افتاده و به گل نشسته است.

اگر بخواهيد درباره عقبه و سال ساخت اين كشتي بيشتر بدانيد، بايد به دهه بيست شمسي و دهه 40 ميلادي رجوع کنیم. اين كشتي در سال ۱۳۲۲ شمسي، توسط شركت ويليام هاميلتون در بندر گلاسكو اسكاتلند ساخته شد. وزن اين كشتي ۷۰۶۱ تن و طول آن ۱۳۶ متر بود و يك كشتي باري بوده است. اين كشتي، در روز ۴ مرداد ۱۳۴۵ به هنگام بازگشت از ایران، در سفر دریایی خود به کشور یونان به گل نشست و همه ي تلاش هاي اورينكو، يدك كش هلندي براي بيرون كشيدن اين كشتي به جايي نرسيد. اين يدك كش هشتاد روز تلاش كرد و ناموفق ماند. به ناچار سرنشينان كشتي مجبور به ترك آن شده و بار آن را تخليه كردند، چرا كه عمليات بيرون كشيدن كشتي از نظر اقتصادي مقرون به صرفه نبود.

دليل اينكه اين كشتي، به كشتي يوناني موسوم شده است، اين است كه اين كشتي در زمان به گل نشستن، متعلق به كشور يونان و بنام كولااف بوده است. اين اطلاعات، از شركت بيمه لويدز لندن بدست آمده است. البته اين كشتي، نام هاي گوناگوني را با خود به يدك كشيده است كه از آن جمله مي توان به "شيپور امپراتور" و "ناتوراليست" اشاره كرد. اين كشتي، در مالكيت خطوط كشتي راني ايران هم بوده است و در بين سال هاي ۱۳۳۸ تا يكسال قبل از توقف اش، با نام هاي "سيروس فارس" و "همدان" در تردد بوده است.

كشتي يوناني از نظر تاريخي، قدمت و اهميت چنداني ندارد و گذشت زمان، كشتي را دچار فرسودگي كرده است. قسمت تحتاني كشتي كه در آب است، بر اثر برخورد امواج دريا، پوسيده و هر آن ممكن است، فرو افتد. در واقع اهميت اين كشتي فرسوده ي غول پيكر، موقعیت آن در غرب جزیره و در هنگام غروب خورشید مي باشد.

تماشاي خورشيد، در پشت كشتي يوناني وقتي به آهستگي در آبهاي نيلگون خليج فارس از نظر پنهان شده و غروب مي كند، خاطره اي فراموش نشدني را در ذهن بيننده رقم مي زند. غروب دل انگيز خورشيد با تلألو شعاع هاي رنگي اش در پهنه ي آسمان، به سان تابلوي شاعرانه اي مي ماند كه بيننده را مسحور تماشا مي كند.


موقعیت بر روی نقشه :

سامانه گردشگری و رزرو اقامتگاه بوم گردی پارمین


سامانه رزرواسیون اینترنتی پارمین مرجع کامل معرفی و رزرو اقامتگاه بوم گردی در سراسر ایران ، قدم ابتدایی خود را امکان رزرو آنلاین هتل و اقامتگاه بوم گردی در تمامی شهر های ایران برای مسافرین فراهم نموده است.این سامانه با عقد قرار داد با هتل ها و اقامتگاه های سراسر ایران و ارسال مسافر به آن ها در ایام مختلف سال، رزرو هتل ها و اقامتگاه بوم گردی را با تخفیف به مسافرین محترم ارائه میدهد.این سامانه با معرفی جاذبه های گردشگری در هر شهر و نشان دادن موقعیت آن جاذبه تا هتل و اقامتگاه< ،انتخاب را آسان تر و با معرفی جاذبه در نزدیکی هر هتل و اقامتگاه در تمامی شهر های ایران،مسیرهای گردشگری مناسب را به شما پیشنهاد میدهد.این سامانه اقامتگاه بوم گردی در سراسر کشور را با نازل ترین قیمت ها برای شما عزیزان ضمانت می کند.


از شنیدن نظرات، انتقادات و پیشنهادات شما خوشحال می شویم

تلفن پاسخ گویی به شکایات : 03136636621

ارتباط جهت پشتیبانی رزرو

 

به پارمین اعتماد کنید

logo-samandehi

سامانه گردشگری و رزرو اقامتگاه بوم گردی پارمین با رزرو اقامتگاه سنتی و مدرن در تهران،اصفهان، کیش، مشهد، شیراز و ... جهت سفرهای کاری، خانوادگی، توریستی بوده و علاوه بر رزرو اینترنتی اقامتگاه بوم گردی سنتی، به صورت تلفنی نیز در تمام طول سفر همراه شما می باشد.

طراحی سایت رایان پرتو


سامانه گردشگری و رزرو اقامتگاه بوم گردی پارمین را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید