خانه / جاذبه های گردشگری / عمارت مسعودیه

عمارت مسعودیه ، تهران , تهران

  • عمارت مسعودیه

عمارت مسعوديه بنايي است که به دستور مسعود ميرزا ملقب به ظل السلطان فرزند ناصرالدين شاه قاجار در ميدان بهارستان تهران ساخته شد. مساحت عمارت مسعوديه حدود۴۰۰۰ مترمربع و مرکب از بيروني (ديوان خانه) و اندروني و ديگر ملحقات مي باشد.

مجموعه عمارت مسعوديه شامل ۵ عمارت ديوانخانه، سفره خانه، حوض خانه، عمارت سيد جوادي، عمارت مشيرالملکي و عمارت سردر، مملو از گچبري، کاشيکاري، خطاطي، نقاشي ديواري و به طوري کلي تزيينات نفيس، تقسيم بنديهاي فضايي و عملکردهاي متنوع می باشد. اين مجموعه تاريخي داراي ۷ کتيبه است که دو کتيبه در سردر اصلي، يک کتيبه در سردر کالسکه رو، دو کتيبه در عمارت ديوانخانه و دو کتيبه نيز در عمارت مشيريه قرار دارد.

عمارت مسعوديه در طول سالهاي عمر خود شاهد وقايع بسيار زيادي بوده است . در جريان جنبش مشروطه با توجه به نزديکي آن به ميدان بهارستان و اختلاف ظل السلطان با برادرش مظفر الدين شاه و فرزند او، يکي از پايگاه هاي مشروطه خواهان و مخالفان محمد علي شاه بود. در سال ۱۲۸۷ در نزديکي اين عمارت بمبي دست ساز زير کالسکه محمد علي شاه منفجر شد که بهانه لازم را براي به توپ بستن مجلس دست او داد. پس از واقعه بهارستان، عمارت مسعوديه نيز به همراه خانه ظهيرالدوله و ساير مشروطه خواهان به رگبار بسته شد. بناي بسياري از ساختمان هاي فرهنگي کشور در اين عمارت گذاشته شد. نخستين کتابخانه و موزه ملي ايران جايي در گوشه اين عمارت برپا شدند. در حدود سال هاي ۱۳۰۴ انجمن معارف با استفاده از يکي از اتاق هاي آن نخستين کتابخانه رسمي کشور را که پايه اصلي و اوليه کتابخانه ملي بود را گذاشت. چند سال بعد نيز يکي ديگر از اتاق هاي آن به عتيقه هاي باستاني که از گوشه و کنار ايران به دست آمده بود اختصاص يافت و در حقيقت نخستين موزه ايران در آن پايه گذاري شد. اشياي عتيقه در سال ۱۳۱۸ به موزه ملي منتقل شد.

همانگونه که بر روی نقشه مشخص است عمارت مسعودیه در محدوده تاریخی شهر تهران قرار گرفته است. شما می توانید برای داشتن یک سفر خاطره انگیز و یک اقامت دلنشین در بهترین هتل های شهر تهران به بخش رزرو هتل سامانه جامع گردشگری پارمین مراجعه کنید.
همچنین شما می توانید برای هر گونه برنامه ریزی سفر با هر بودجه ای با گروه ما در ارتباط باشید و ما را در تمامی مراحل سفر همراه خود بدانید.


موقعیت بر روی نقشه :

سامانه گردشگری و رزرو اقامتگاه بوم گردی پارمین


سامانه رزرواسیون اینترنتی پارمین مرجع کامل معرفی و رزرو اقامتگاه بوم گردی در سراسر ایران ، قدم ابتدایی خود را امکان رزرو آنلاین هتل و اقامتگاه بوم گردی در تمامی شهر های ایران برای مسافرین فراهم نموده است.این سامانه با عقد قرار داد با هتل ها و اقامتگاه های سراسر ایران و ارسال مسافر به آن ها در ایام مختلف سال، رزرو هتل ها و اقامتگاه بوم گردی را با تخفیف به مسافرین محترم ارائه میدهد.این سامانه با معرفی جاذبه های گردشگری در هر شهر و نشان دادن موقعیت آن جاذبه تا هتل و اقامتگاه< ،انتخاب را آسان تر و با معرفی جاذبه در نزدیکی هر هتل و اقامتگاه در تمامی شهر های ایران،مسیرهای گردشگری مناسب را به شما پیشنهاد میدهد.این سامانه اقامتگاه بوم گردی در سراسر کشور را با نازل ترین قیمت ها برای شما عزیزان ضمانت می کند.


از شنیدن نظرات، انتقادات و پیشنهادات شما خوشحال می شویم

تلفن پاسخ گویی به شکایات : 03136636621

ارتباط جهت پشتیبانی رزرو

 

به پارمین اعتماد کنید

logo-samandehi

سامانه گردشگری و رزرو اقامتگاه بوم گردی پارمین با رزرو اقامتگاه سنتی و مدرن در تهران،اصفهان، کیش، مشهد، شیراز و ... جهت سفرهای کاری، خانوادگی، توریستی بوده و علاوه بر رزرو اینترنتی اقامتگاه بوم گردی سنتی، به صورت تلفنی نیز در تمام طول سفر همراه شما می باشد.

طراحی سایت رایان پرتو


سامانه گردشگری و رزرو اقامتگاه بوم گردی پارمین را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید