خانه / جاذبه های گردشگری / عمارت مشیر دیوان

عمارت مشیر دیوان ، کردستان , سنندج

  • عمارت مشیر دیوان

عمارت مشیر دیوان که از بناهای مشهور دوره قاجاریه می باشد در محله قدیمی سرتپوله در خیابان شهدای شهر سنندج قرار گرفته است . این عمارت متعلق به میرزا یوسف مشیر دیوان بوده و چون جلسات مهم ایالتی یا استانی در این منزل تشکیل می شده است بر روی سردر عمارت جان پناه و محل های نگهبانی ایجاد شده تا خانه از گزند مهاجمان در امان باشد. در واقع سردر ورودی این عمارت از زیبایی های معماری آن محسوب می شود که آن را سردر جلوخانی می گویند و به شکل نیم هشتی است با سکوهای متعدد با طاق نماهای آجرکاری شده که در واقع نمادی از معماری کلاسیک ایرانی می باشد.

بعد از در ورودی، فضایی هشت ضلعی وجود دارد که محل قاپوچی و دربان بوده است و مراجعینی که از گوشه و کنار کردستان به این محل مراجعه می کردند تا مشکلات و مسائل خویش را با مشیر دیوان مطرح نمایند، در اینجا منتظر می ماندند تا به آن ها اجازه ورود داده شود. در گوشه راست هشتی اتاق دربان و انباری قرار گرفته و در سمت چپ نیز دهلیزی که به حیاط مستخدمین راه دارد. سقف هشتی و آجرکاری آن در نوع خود جالب توجه و زیباست که به شکل طاق سنبلی و به شیوه خفته و راسته کار شده است. آنچه عمارت مشیر دیوان را از سایر بناهای سنندج متمایز می کند و بر زیبایی آن می افزاید، وجود سقف شیروانی با طرح کلاه فرنگی است. البته شبیه این کلاه فرنگی در عمارت وکیل الممالک وجود دارد و در گذشته نیز در عمارت ملا لطف الله نیز وجود داشته است که در اثر آتش سوزی و تخریب منزل از بین رفته است. در زیر این شیروانی ایوان و تالار ستون دار قرار گرفته است. گچ بری ها و حجاری های روی ایوان با طرح های گیاهی و طرح پرندگان نیز از تزئینات این بخش از عمارت می باشد. حمام عمارت نیز به لحاظ ارزش معماری از بخش های قابل توجه بنا می باشد که در حیاط اندرونی آن واقع شده است. این حمام همچون سایر حمام های قدیمی از بخش های سربینه، خلوتی و خزینه تشکیل شده است. تزئینات آهکبری با نقوش گیاهی و حیوانی بر زیبایی این بخش افزوده است.


آدرس :

سنندج ، خیابان شهدا


موقعیت بر روی نقشه :

سامانه گردشگری و رزرو اقامتگاه بوم گردی پارمین


سامانه رزرواسیون اینترنتی پارمین مرجع کامل معرفی و رزرو اقامتگاه بوم گردی در سراسر ایران ، قدم ابتدایی خود را امکان رزرو آنلاین هتل و اقامتگاه بوم گردی در تمامی شهر های ایران برای مسافرین فراهم نموده است.این سامانه با عقد قرار داد با هتل ها و اقامتگاه های سراسر ایران و ارسال مسافر به آن ها در ایام مختلف سال، رزرو هتل ها و اقامتگاه بوم گردی را با تخفیف به مسافرین محترم ارائه میدهد.این سامانه با معرفی جاذبه های گردشگری در هر شهر و نشان دادن موقعیت آن جاذبه تا هتل و اقامتگاه< ،انتخاب را آسان تر و با معرفی جاذبه در نزدیکی هر هتل و اقامتگاه در تمامی شهر های ایران،مسیرهای گردشگری مناسب را به شما پیشنهاد میدهد.این سامانه اقامتگاه بوم گردی در سراسر کشور را با نازل ترین قیمت ها برای شما عزیزان ضمانت می کند.


از شنیدن نظرات، انتقادات و پیشنهادات شما خوشحال می شویم

تلفن پاسخ گویی به شکایات : 03136636621

ارتباط جهت پشتیبانی رزرو

 

به پارمین اعتماد کنید

logo-samandehi

سامانه گردشگری و رزرو اقامتگاه بوم گردی پارمین با رزرو اقامتگاه سنتی و مدرن در تهران،اصفهان، کیش، مشهد، شیراز و ... جهت سفرهای کاری، خانوادگی، توریستی بوده و علاوه بر رزرو اینترنتی اقامتگاه بوم گردی سنتی، به صورت تلفنی نیز در تمام طول سفر همراه شما می باشد.

طراحی سایت رایان پرتو


سامانه گردشگری و رزرو اقامتگاه بوم گردی پارمین را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید