• روستای دشه

روستای دشه در شهرستان پاوه قرار دارد و با شهر پاوه ده کیلومتر فاصله دارد.
جمعیت این روستا بیش از ۲۰۰۰ هزار نفر برآورد شده‌است. جنگل تپه‌ول مشرف بر این روستا است و از قله بروژ چشم‌انداز سرسبزی بر این روستا نمایان است.
آب آشامیدنی آن از چشمه سرتاویران تامین می‌شود. تعدادی از اهالی دامدار وعده ای بسیار کم باغدار می‌باشند و گروهی نیز در شغلهای دولتی شاغل و بقیه کارهای مناسب با فصل و زمان خاص را انجام می‌دهند، مانند: سقزچینی، گردو شکنی، توت فروشی و پرورش مقطعی دام.

نام این روستارا می توان ازریشهٔ آن یعنی دژ که به معنی قلعه است برگرفت زیرادراین روستا، قلعه هایی وجوددارد که شاید مهمترین آنها، قلعهٔ پاسگاه واقع درخاور(شرق) روستا باشد که در بالای آن قلعه، یک فرورفتگی که شبیه به حوض است وجود دارد که قدمت تاریخی دارد. قله "به روژ" قله ای در مرتفع‌ترین منطقه روستا است که بر روستا اشراف دارد که می توان آنرا به سه قسمت تقسیم کرد که در یک قسمت به روستا و در قسمت دیگر به منطقه "کرند" و در قسمت دیگر به "ده ره تفی" که یکی از جاهای دیدنی روستاست و در انجا نیز چشمه ای وجود دارد منتهی می شود. از دیدنی‌های دیگر روستا می توان به منطقه "هیلاو" اشاره کرد که جدیداً به دلیل رفتن جاده به آنجا باعث جذب گردشگران متفاوت شده است، همچنین به دلیل وجود چشمه تا حدود 5 سال پیش بعضی از مردم روستا در فصل بهار وتابستان به آنجا کوچ می کردند ودر آنجا بدلیل وجود چراگاه‌های مناسب برای چرای دامهایشان دو فصل از سال را به سر می بردند. از جاهای زیبای دیگر روستا می توان به "ته په وه ل" اشاره کرد که در روبروی محل اسکان اهالی روستا، واقع شده است. و اما از مکانهای ممتاز این روستا می توان به قهوه خانهٔ سنتی "هانه کوان" اشاره کرد. این مکان حاوی چشمه ایست که شاید در منطقه اورامانات یکه تاز باشد. این مکان هر ساله گردشگرهایی را جذب می کند.در حال حاضر پروژه ای مبنی بر اینکه اب چشمه "هانه کوان" را برای شرب ساکنین شهرستان پاوه منتقل کنند، وجود دارد که تا حدودی افتتاح شده است. این روستا بدلیل بن بست بودن، زیاد مورد توجه مسئولین محترم قرار نگرفته است، به همین دلیل هیچ نوع امکانات ورزشی در این روستا وجود ندارد، شاید در آینده در این روستا یک سالن ورزشی دایر شود. از نظر آموزشی این روستا حاوی یک دبستان و یک مدرسه راهنمایی است که در حدود 6 تا 7 سال است که مکان آن به جای جدید انتقال یافته است، همچنین با پیگیری‌های کارکنان مدرسه راهنمایی توانسته اند که سال اول دبیرستان را نیز در این مدرسه تحت پوشش خود قرار دهند. تا حدود 10 سال پیش اکثر مردم روستا دامدار بوده اند ولی هم اکنون شاید نیمه کم مردم به این کار مشغول باشند که بیشتر دامدارها گاوداری می کنند. مردم این روستا بیشتر به شغلهای فصلی رجوع می کنند مانند گردوشکنی، سقزچینی و ... مشغول هستند، بعضی از مردم زنبورداری می کنند و بعضی دیگر باغدارند و تعدادی از اهالی به شغلهای دولتی مشغولند و بعضی دیگر مشغول شغل آزادند. آب شرب مردم روستا از آب چشمه "سه رتاویران" تهیه می‌شود که در مرکز روستا واقع شده است. از چشمه‌های دیگر روستا می توان به چشمه‌های "هانه کوان، سیاسه ر، هوالیس، ده ره تفی، هیلاو و ..." اشاره کرد. از محصولات روستا می توان به گردو، توت، و بیشتر انار اشاره کرد.

از مکان های زیارتی روستا می توان به آرامگاه شیخ حبیب الله نقشبندی و شیخ شهاب اشاره کرد.


موقعیت بر روی نقشه :

سامانه گردشگری و رزرو اقامتگاه بوم گردی پارمین


سامانه رزرواسیون اینترنتی پارمین مرجع کامل معرفی و رزرو اقامتگاه بوم گردی در سراسر ایران ، قدم ابتدایی خود را امکان رزرو آنلاین هتل و اقامتگاه بوم گردی در تمامی شهر های ایران برای مسافرین فراهم نموده است.این سامانه با عقد قرار داد با هتل ها و اقامتگاه های سراسر ایران و ارسال مسافر به آن ها در ایام مختلف سال، رزرو هتل ها و اقامتگاه بوم گردی را با تخفیف به مسافرین محترم ارائه میدهد.این سامانه با معرفی جاذبه های گردشگری در هر شهر و نشان دادن موقعیت آن جاذبه تا هتل و اقامتگاه< ،انتخاب را آسان تر و با معرفی جاذبه در نزدیکی هر هتل و اقامتگاه در تمامی شهر های ایران،مسیرهای گردشگری مناسب را به شما پیشنهاد میدهد.این سامانه اقامتگاه بوم گردی در سراسر کشور را با نازل ترین قیمت ها برای شما عزیزان ضمانت می کند.


از شنیدن نظرات، انتقادات و پیشنهادات شما خوشحال می شویم

تلفن پاسخ گویی به شکایات : 03136636621

ارتباط جهت پشتیبانی رزرو

 

به پارمین اعتماد کنید

logo-samandehi

سامانه گردشگری و رزرو اقامتگاه بوم گردی پارمین با رزرو اقامتگاه سنتی و مدرن در تهران،اصفهان، کیش، مشهد، شیراز و ... جهت سفرهای کاری، خانوادگی، توریستی بوده و علاوه بر رزرو اینترنتی اقامتگاه بوم گردی سنتی، به صورت تلفنی نیز در تمام طول سفر همراه شما می باشد.

طراحی سایت رایان پرتو


سامانه گردشگری و رزرو اقامتگاه بوم گردی پارمین را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید