خانه / هتل لند / اقامتگاه ها / انواع اقامتگاه بوم گردی

انواع اقامتگاه بوم گردی

انواع اقامتگاه بوم گردی را بهتر بشناسیم

 

اقامتگاه و محل اسکان اولین و مهم ترین گزینه ایست که قبل از سفر در موردش تصمیم گیری می شود . گاهی اشخاص فقط به محل استراحت هرچه باشد قانع هستند اما افرادی هستند که از محل های تکراری و مجلل شهری سیر شده اند و به دنبال مکانی متفاوت برای تجربه اقامتی متفاوت و خاطره انگیز هستند . به غیر از هتل های لوکس و غیرلوکس شهری انواع متعددی از اقامتگاه بوم گردی در سراسر کشورمان وجود دارد که قصد داریم در این مقاله توضیح مختصری در مورد هرکدام بنویسیم.

خانه ها و کاروانسراهای قدیمی:

کاروانسراهای قدیمی برای اولین بار در کشور ایتالیا تحت عنوان پارادور مورد توجه قرار گرفتند. در ایتالیا قلعه های قدیمی و صومعه های متروکه را بازسازی کردند و باب جدیدی را در صنعت گردشگری گشودند . در ایران نیز این ایده به علاوه طرح راه اندازی اقامتگاه بوم گردی البته با چندین سال تاخیر به راه افتاده است . ایران با توجه به تاریخ غنی و خاص خود ، کاروانسراهای زیادی دارد که در دوسه سال اخیر تعداد زیادی از آنها به خصوص در استان های اصفهان ، یزد ، کرمان و تبریز بازسازی شده اند و خوشبختانه مورد استقبال مسافران زیادی قرار گرفته اند. کاروانسرای کوه پا در اصفهان و کاروانسرای عامری زواره اردستان از نمونه های زیبای کاروانسراهای بازسازی شده کشور هستند.

کاروانسرا

سیاه چادرها :

ایران به دلیل داشتن تنوع آب و هوایی و اقلیم های متفاوت مکان مناسبی برای زندگی عشایر است . سیاه چادرها که نمونه ای از اقامتگاه بوم گردی در ایران هستند خانه های عشایر می باشند که میتوانند آن ها را از سرما و گرما محفوظ نگه دارند . این چادرها دست بافت خود عشایر و از جنس موی بز هستند . هرچند زندگی طولانی در دل طبیعت دراین چادرها میتواند طاقت فرسا و سخت باشد ولی تجربه زندگی چند روزه برای همه مخصوصا برای طبیعت دوستان لذت بخش و خاطره انگیز است . قطعا آغاز صبحی دلنشین همراه با صدای گله گوسفندان و خوردن یک لیوان شیر تازه بی نظیر خواهد بود. اگر قصد تجربه کردن زندگی عشایری را دارید کمپ عشایری ملک سوئی و چادرهای عشایر روستای جورگ شیراز گزینه های خوبی برای انتخاب هستند.

چادرهای عشایری

کپرها:

در ایران در زمان های گذشته در شهرهای جنوبی و مکان هایی که درختان خرما رشد میکردند محل های اقامتی به نام کپر وجود داشت . کپرها از تنه های درختان به خصوص درختان خرما ساخته می شوند و با پوششی از برگ های سوزنی شکل درخت خرما ، ساقه های نی و یا پارچه های مویی و پشمی بافته شده از موی شتر مسقف می شوند. کپرها در میان مسافران اروپایی جذابیت خاصی دارند . در ایران مکان اقامتی کپری زیادی وجود ندارد ولی همان تعداد محدود با استقبال زیادی در دو سه ساله اخیر روبه رو بوده است . هتل سنتی کپری قلعه گنج کرمان یکی ازین اقامتگاه های بوم گردی است .

کپر

خانه های صخره ای:

بسیار جالب است که بدانیم که روستای میمند شهربابک کرمان تنها روستای بزرگ جهان با سبک خانه های صخره ای و دستکند در جهان است . یکی دیگر از نمونه های سبک خانه های صخره ای کنده کاری های دل کوه در روستای کندوان است که از دور مانند کندوهای زنبور عسل نمایان هستند و زیبایی فوق العاده ای را به این منطقه بخشیده اند . خانه های روستا از دورمانند کله قندهای بزرگ خودنمایی می کنند .  هتل لاله کندوان تنها هتل صخره ای ایران است که میتواند اقامت متفاوتی را برای شما به ارمغان بیاورد.

خانه های صخره ای

غارنشینی به سبک مدرن:

در کوهستان های شهر بافق استان یزد غارها و نشیمن گاه های انسانی بسیار قدیمی وجود دارد که اهالی خوش ذوق بافق با زیباسازی و تجهیز آن ها ، راهی برای جذب توریست و مسافر به شهرشان به وجود آورده اند.

سامانه جامع گردشگری پارمین با معرفی تعداد زیادی از انواع اقامتگاه های بوم گردی و رزرو آن ها میتواند منبع کامل و مناسبی برای گرفتن اطلاعات و رزرو اقامتگاه موردنظرتان باشد.

همچنین ببینید

اقامتگاه بوم گردی قشم

با انتخاب اقامتگاه بوم گردی قشم دل به دریا بزنید! جزیره زیبا و بزرگ قشم …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *