خانه / پاکت سفر / سفر به شب های بی انتهای کویر

سفر به شب های بی انتهای کویر

%da%a9%d9%88%db%8c%d8%b1-%d8%a8%db%8c-%d8%a7%d9%86%d8%aa%d9%87%d8%a7

سفر به شب های بی انتهای کویر یکی از تجربه های به یاد ماندنی هرکس خواهد بود. به اعتراف بسیاری از گردشگران، ایران سرزمین زیبایی هاست با این وجود گاهی بسیاری از این زیبایی ها از چشم ما پنهان می ماند. شاید چون با دقت نمی نگریم وشاید هم چون عادت کرده ایم. یکی از زیبایی های بی نظیر کشورمان کویر و شب های آن است. در کویر بیرون از دیوار خانه ، پشت حصار، ده ، دیگر ، هیچ نیست. صحرای بی کرانه‌ی عدم است و راه تنها به سوی آسمان باز است. آرامشی که در کویر بی درنگ با غروب فرا می رسد، آرامشی وصف نشدنی است. اما كوير در عين آرامش بی انتهایش و زیبایی وصف ناپذیر سرزمینی است خشن. سفر به كوير مستلزم نكاتي است كه عدم رعايت آنها چه بسا موجب خسارات جاني ومالي مي شود. آگاهی از چگونگی سفر به کویر به ما در رقم زدن خاطره ای به یاد ماندنی و ایمن کمک خواهد نمود. در ادامه ما به شما مواردی مواردی که باید قبل از حرکت رعایت کنید را می گوییم.%da%a9%d9%88%db%8c%d8%b1-%d8%a8%db%8c-%d8%a7%d9%86%d8%aa%d9%87%d8%a72
لیستی از کارها تهیه کنید
مدتی قبل از سفر چک لیستی از تمامی کارهایی که باید قبل از سفر به انجام برسانید و تمامی وسایل و تجهیزاتی که می‌بایست به همراه ببرید تهیه کنید.
تاریخی برای انجام هریک ذکر کنید تا در ساعات پایانی دچار مشکل نشوید. تمامی مطالبی که در ادامه می‌آید، بسته به نوع سفر و نیازهای شما می‌تواند در قالب چک لیستی که تهیه می‌کنید گنجانده شد.
احتیاط کنید
در مورد مسیری که انتخاب کرده‌اید شرایط فصلی و امکانپذیر بودن سفر، با راهنمای خبره مشورت کنید و به توصیه‌های او عمل کنید.  بدون وی جاده را ترک نکنید. لزوم بهره‌گیری از راهنما و نقشه‌های دقیق با بزرگنمایی مناسب برای سفر به كویر ضروری است.
تجهیزات سنگین را ثابت و محکم کنید.
تجهیزات سنگین مثل جعبه آچار، جک و دیگر وسایل را در صورتی که درون خودرو و یا روی باربند قرار دارند، محکم کند.

نکات مهم در بررسی سلامت خودرو
با وجودی که کنترل کامل خودرو غیر عملی است ولی هرگز بدون اطمینان از سلامت بخشهای زیر از جاده اصلی دور نشوید.
مراقب باشید شاسی اتومبیل به گل فرو نرود که در آنصورت بیرون آوردن آن بسیار دشوار است.
تجهیزاتی که برای سفرهای خارج از جاده بایستی به همراه داشته باشید.
هنگامی که فرسنگ‌ها از راههای اصلی، پمپ بنزین و مکانیک دور هستید و از زمین‌هایی دشوار عبور می کنید، می‌بایست تنها روی خود و امکانات خود حساب کنید برخی از وسایل زیر بسته به نوع خودرو اختصاصی هستند.
روغن ترمز و کلاچ روغن موتور، روغن گیربکس، روغن کمک و واسکازین دیفرانسیلها و تمامی گریس خورهای گاردان و فرمان را کنترل و درصورت لزوم روانکاری کنید. در زمستان از دارا بودن ضدیخ اطمینان حاصل کنید.

لباس مناسب انتخاب کنید
با توجه به اینکه در سفرهای کویری بیشتر وقت به پیاده‌روی در میان شن‌های روان کویر اختصاص پیدا می کند، کویرگردهای حرفه‌ای معتقدند انتخاب لباس مناسب خصوصاً کفش در سفرهای کویرگردی می‌تواند لذت سفر را دوچندان کند. مهم‌ترین پوشش برای سفرهای کویرگردی کفش است. مسافران کویر برای پیاده‌روی در کویر اغلب از پوتین استفاده می‌کنند، چرا که پوتین مناسب‌ترین پوشش برای پا در کویر است. مناسب‌ترین کفش برای این سفرها، پوتینی با رویه چرم و زیره پلاستیکی است.
مناسب‌ترین شلوار برای گشت در کویر، شلوارهای نخی ارتشی است. جنس این شلوارها پنبه‌ای بوده و از عرق‌کردن پاها جلوگیری می‌کند. همچنین تعداد زیاد جیب های آن بسیار به کار می‌آید. دیگر حسن این شلوارها ضخامت قسمت نشیمنگاه و زانوهاست. علاوه بر اینها دمپای این شلوارها جای عبور نخ یا کش را دارد که مانند گتر روی پوتین سفت شده و مانع ورود شن به کفش می‌شود. لباس بالاتنه نیز بسیار مهم است. لباس‌های سبک نخی که تمام بدن از گردن تا مچ دست را می‌پوشاند مناسب است البته فراموش نشود که این لباس‌ها باید چندلایه باشد تا در زمان گرما و سرما بتوان آن را کم و زیاد کرد.
آخرین قسمت از پوشش، کلاه است. از انواع کلاه‌های سبک و آفتاب‌گیر برای محافظت از صورت و چشم می‌توان استفاده کرد. این کلاه‌ها ترجیحا روشن و حتی‌الامکان دولایه باشد تا یک لایه بین سر و لایه بالایی قرار گیرد. اگر کلاه دولایه نداشتید می‌توانید یک پارچه سفید زیر کلاه قرار دهید تا علاوه بر ایجاد یک لایه اضافی از گردن نیز در مقابل گرما محافظت کند.

 

همچنین ببینید

چگونه در پیست اسکی مراقب سلامتی خودمان باشیم

برف گردی زمستان است و برف بازی ……  اگرچه چند ساله اخیر تعداد زیادی از …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *