خانه / ایران ما / آداب و رسوم / شور شیدایی محرم

شور شیدایی محرم

اندوه محرم در شهرهای مختلف ایران

با نزدیک شدن روزهای تقویم به ماه محرم، حزن و اندوه یکپارچه این مرزو بوم را فرا گرفته و سراسرمشکی پوش ،علم عزا بر پا می کنند. هر انگونه که از دل بیرون زند خود را به سفینه النجات متصل کرده و با ان خود را سیراب کرده.ارادت خاص و منحصر به فرد مردم این مرز و بوم به سید وسالار شهیدان اقا اباعبدالله الحسین (ع) قدمت دیرینه دارد و حتی در زمان ممنوعیت عزاداری هرگز از جوشش خود نیفتاد. این عشق و علاقه لاینصف ، هر کس را به گونه ای به عرض ادب در ساحت مقدس ان بزرگوار به پا می دارد. عزاداری ایرانیان در گوشه گوشه این پهنه خاکی به فرهنگ و اداب خاص خود بند شده است . حماسه حسینی در قالب نخل گردانی ، طبق کشی ، طشت گذاری ، گل مالی و …. جلوه نمایی می کند. این اداب و رسوم عاشورایی سینه به سینه به نسل های اینده منتقل می شود و جوان ها در کنار پیرغلامان این رسوم را در محرم به جا می اورند.

عزاداری آذری زبانان

همیشه شیوه عزاداری ترک زبانان ایران به واسطه حزنی که در لهجه نهفته است مورد توجه همه ایرانیان واقع می شود . مردم اردبیل و آذری زبانان سایر نقاط کشور با مراسم ” طشت گردانی ” و دسته های ” شاخسی ، واخسی ” محرم را به عزا می نشینند . از اواخر ماه ذیحجه دسته های عزاداری به صورت هماهنگ و یکپارچه در حسینیه ها و مساجد در صف های طویل با ذکر ” شاخسی ، واخسی ” به معنای ( شاه حسین ، وای حسین ) مسیر طولانی را طی میکنند تا به خیمه های به اتش کشیده شده به نماد خیمه های اصحاب امام حسین برسند و در ان هنگام شور حسینی خود را به اوج می رسانند.
آذری زبانان همچنین با اجرای مراسم ” طشت گردانی ” و روی دست گرفتن طشتی از اب به یاد تشنگی یاران امام حسین که لشگر یزید اب را به روی انان بستند و تشنه لب به شهادت رسیدند یاد اور آن حماسه عظیم تاریخی و جایگاه خاص اب در میان شیعیان می شوند .

 

عکس محرم

شور حسینی در زنجان

سالهاست شور حسینی در زنجان شهره جهانی گشته و کمتر کسی آوازه ان را نشنیده است .دسته عزاداری زنجانی ها در ایام محرم تبدیل به خوراک برنامه های تلویزیونی شده است. حسینیه اعظم زنجان در ایام محرم بزرگترین دسته عزاداری سید الشهدا در ایران را به خود می بیند. و علاوه بر ان دومین قربانگاه ذبح گوسفند جهان اسلام بعد از منا در مکه با هشت هزار راس قربانی می باشد.شهر کوچک زنجان سال هاست از عصر روز هشتم محرم شاهد سیل عظیم عزاداران حسینی است که از سمت حسینیه اعظم به طرف امامزاده ابراهیم در حرکتند و بدون علم و طبل و زنجیر تنها با نوحه خوانی و سینه زدن ارادت خاص خود را به سالار شهیدان ابراز می کنند.

 

عکس محرم

نخل برداری در یزد

همه ساله در یزد بنا بر اداب عزاداری خود، سازه ای عظیم که وزن آن گاهی به چند تن می رسد را برای محرم مهیا می کنند به گونه ای که برای بلند کردن آن به زور بازوی حدود صد مرد تنومند و قدرتمند نیازمی باشد . این سازه چوبی که شبیه برگ درخت می باشد و به آن نخل می گویند قسمت عقب و جلو آن از قطعات چوب به یک اسکلت چوبی بزرگ به صورت شبکه شبکه متصل شده و پایه های بزرگی به صورت عمودی و افقی جهت بلند کردن آن تعبیه شده است. یزدی ها اغلب درخت های خود را وقف محرم می کنند تا در کهن سالی درخت از چوب آن برای مرمت و بازسازی نخل استفاده کنند . مردم یزد بنا برنیت خود تزییناتی را به عنوان نماد به نخل می اویزند و آن را آذین بندی می کنند و در روز عاشورا آن را آن را در میدان شهر می گردانند. از بزرگترین نخل های یزد می توان به نخل میدان امیرچخماق ، میدان بعثت و میدان امام تفت اشاره کرد.

 

عکس محرم

چاووش عزا در کاشان

همه ساله در روز اخر ماه ذیحجه دسته ای به عنوان دسته “چاووش عزا” راهی خیابان ها و از سمت بازار مسگرها وارد شده و در تیمچه امین الدوله مراسم خود را خاتمه می دهند و در طی این مسیر مداحان دسته چاووش عزای سید الشهدا را سر می دهند و در رثای امام حسین (ع) اشعارعاشورایی می خوانند. عزاداری دسته ها در کاشان سینه به سینه تحویل نسل جدید داده می شود به گونه ای که قدمت چند هیئت عزاداری در کاشان به بیش از دو قرن می رسد مانند مجلس روضه خوانی منزل ایت الله مدنی و عزاداری در مسجد درب یلان از طرف مرحوم حاج ارباب حسن تفضلی که بیش از دوقرن ، نسل به نسل بر پا می شود.

 

عکس محرم

 

درمحرم برای شرکت در مراسم عزاداری شهرهای مختلف و تماشای این شور و شعور و شیدایی به سبک و سیاق خاص فرهنگ های مختلف ایران زمین به ان سرا سفر کرده و در این سفر رزرواسیون هتل پارمین را جهت رزرو محل اقامت همراه خود بدانید.

همچنین ببینید

عکس پاییز

رقص پاییزی در ایران

پاییز در این پنج نقطه طلایی تر است پارک جنگلی النگدره جنگل زیبای النگدره در …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *