خانه / پاکت سفر / برنامه سفر / شوشتر گردی

شوشتر گردی

بخش دوم از خوزستان گردی را به بازدید از شوش و شوشتر  اختصاص داده‌ایم.

شوش گردی

اگر از دزفول به سمت شوش حرکت کنید یک ساعت ونیم راه در پیش دارید . صبح زود که شروع به حرکت کنید، قبل از ظهر می‌توانید ازمکان‌های دیدنی شوش مانند بقعه دانیال نبی، قلعه شوش و کاخ آپادانای داریوش بازدید کنید . بعد از ناهار در پارک بادی شوش که فضای سبزیست در ورودی شهر استراحت کنید . موزه هفت تپه و موزه شوش جاهایی هستند که می‌توانند بعد از ظهر شما را پر کنند. زیگورات چغازنبیل جاذبه ایست که می‌توانید در مسیر شوشتر از آن بازدید کنید.

اگر قصد سفر به شوش از اهواز را دارید، پس از رسیدن به سه راهی خرمشهر، وارد جاده شوش شوید. پس از ۵۰ كيلومتر يک جاده فرعي وجود دارد كه تابلويي سبز رنگ با عنوان ” به سوي چغازنبيل”  روی آن نوشته شده، كه از لب جاده فرعي تا خود چغازنبيل  ۲۰- ۲۵  كيلومتر فاصله است. در چغازنبیل می‌توانید نخستين خشت‌ها و طاق‌های دايره‌اي بشري و بزرگترين زيگورات دنيا را ببينيد. احتمالا دیدن چغازنبیل نیمروزی از وقت شما را خواهد گرفت. اگر صبح به زیگورات برسید احتمالا برای ناهار شوش خواهید بود. رستوران موزه مستوفی که مکانی تاریخیست محل مناسبی برای صرف غذا می‌باشد. نیمروز دیگرتان برای دیدن بقیه آثار تاریخی شوش مانند بقعه دانیال نبی شوش , قلعه شوش و کاخ آپادانای داریوش کافی خواهد بود. بعد از آن می‌توانید راهی شهری شوید که قصد اقامت برای شب را دارید و یا در یکی از هتل‌های شوش استراحت کنید تا صبح راهی شوشتر شوید.

شوشتر گردی

اگر از شوش راهی شوشتر می‌شوید میتوانید در میانه راه به سمت چغازنبیل بروید تا بزرگترین زیگورات دنیا را ببینید.

از اهواز یا شوش حدود یک ساعت تا شوشتر راه خواهد بود. به شوشتر که رسیدید قبل از هر چیز به سراغ یکی از بی نظیرترین سازه‌های آبی تاریخ بروید. سازه‌های آبی شوشتر مجموعه بی نظیری است از نهرهای دستکند، پل‌ها و بندها ، آسیاب‌ها و آبشارهای متعدد که در عصر ساسانی ساخته شده و اهدافی مانند صنعت ،کشاورزی، بازرگانی و کشتیرانی را تامین می‌کرده‌اند. این مجموعه آسیاب‌ها شامل دالان‌ها و اتاقک‌هایی است که اشیاء آن از قبیل سنگ‌های آسیاب هنوز باقی است و حکایت از تمدنی عظیم دارد. قطعا تا ظهر در این مکان خواهید ماند. در مركز شهر شوشتر مي‌‌توانيد تمامي تابلوهاي آثار فرهنگي و باستاني شهر را ببينيد. بعد از دیدن سازه‌های آبی، صرف ناهار و استراحت در یکی از پارک‌های شوشتر مانند پارک ساحلی داریون و پارک جزیره  به سراغ قلعه سلاسل و نهر داریون بروید. نهر داریون که نهری دستکند بوده، در دوره عیلامی (ایلامی ) و یا هخامنشی به منظور توسعه کشاورزی و صنعت ساخته شده و دهانه آن هنوز به قوت خود باقیست . قلعه سلاسل هم دژ محکمی برای دفاع از شهر و محل زندگی والی خوزستان بوده است. اگر خسته نیستید می‌توانید از کاروانسرای افضل و قندی ، پل بند شادروان یا قیصر ، پل بند لشکر مسجد جامع و موزه مردم شناسی شوشتر هم بازدید کنید. اگر وقت کافی دارید در زمان برگشتتان به اهواز  به سمت سوسنگرد بروید تا در مضیف عربی که یک رستوران و اقامتگاه سنتی است غذای سنتی و قهوه عربی میل کنید.

جهت دریافت نسخه شوش گردی و شوشتر گردی و اطلاع از نحوه دریافت نسخه  کامل راهنمای خوزستان گردی و دریافت راهنمای سایر شهرها کلیک نمایید.

همچنین ببینید

چگونه در پیست اسکی مراقب سلامتی خودمان باشیم

برف گردی زمستان است و برف بازی ……  اگرچه چند ساله اخیر تعداد زیادی از …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *