خانه / ایران ما / اسرارامیزترین غارهای ایران

اسرارامیزترین غارهای ایران

پنچ غار زیبا و شگفت انگیز ایران

ایران سرزمین غارهای عجیب و اسرارامیز است که فرصت مناسب برای ماجرا جویان فراهم اورده تا با سفر به این سرزمین عجایب سوار بر ماشین زمان شده و خود را در برهه ی دیگری از زمان تصور کنند در اینجا با معرفی پنچ عدد از غارهای ایران گردشگران را در این رهگذر یاری خواهیم کرد.

غار قوری قلا یا قوری قلعه

قوری قلا بزرگ ترین غار آبی  در میان غارهای ایران و خاورمیانه با قدمت ۶۵ میلیون سال از جاذبه های گردشگری استان کرمانشاه است . این غار در ۲۵ کیلومتری شهر روانسر و در مجاورت روستایی به همین نام واقع شده است. غار قوری قلا با مسافت ۱۲ کیلومتر و عمق ۳۱۴۰ متر یکی از هفت اثر طبیعی ملی ایران است که گروه های انگیسی و فرانسوی بخش هایی از ان را کشف کرده اند. این غار دارای تالارهای بسیار زیبا و خیره کننده است که مزین به قندیل ها با اشکال مختلف زیباست که هریک اشکال خاصی را تداعی می کنند نام این تالارها را از روی این اشکال ذهنی برگرفته اند مانند تالار بلور ،تالار مریم ( برگرفته از قندیلی شبیه مجسمه حضرت مریم )، تالار عروس ، تالار کوهان شتر ، تالار مسیر برزخ و …
این غار حیرت انگیز ار غارهای ایران زیستگاه کونه نادری خفاش ها به نام خفاش موش گوشی است.همچنین باستان شناسان در جریان اکتشافات خود اثارتاریخی از دوره ساسانی و سفالینه ها و ظروف نقره و سکه هایی مربوط دوره یزدگرد سوم کشف کرده اند .

عکس غار

غار آبی سهولان

غار سهولان در روستای سهولان واقع در ۴۲ کیلومتری شهر مهاباد در استان آذربایجان غربی از غارهای آبی هیجان انگیز در میان غارهای ایران است که از اثار طبیعی ملی ایران به حساب می اید .ریشه نامگذاری این غار به زبان کردی و سهولان به معنی یخبندان بر می گردد در حالی که محلی های ان منطقه غار سهولان را ” کونه کبوتر ” به معنی لانه کبوترمی نامند ، که این نام برگرفته از وجود تعداد زیادی لانه کبوتر درون غار است.بخش ابی غار با استفاده از قایق های پارویی و اسکله ای که گردشگران را به داخل دالان ها و تونل ها و دریاچه های غار می برد با ۱۰۶ پله بتونی ۴۵ متر پایین تر از دهانه اصلی قابل بازدید است .

عکس غار

غار سه طبقه کتله خور

غار عظیم و زیبای کتله خور شهر گرماب در زنجان غاری که نهایتا به غار علیصدر متصل می شود و از زیبایی ها و عجایب این غار تعدد طبقات ان است که اینگونه غارها در جهان کم نظیر است .گمان می رود این غار دارای ۷ طبقه باشد که در حال حاضر ۳ طبقه ان کشف شده است.این غار دارای ۳ بخش فرهنگی ، تفریحی و ورزشی می باشد . که در بخش ورزشی امکانات کافی برای غارنوردان و صخره نوردان فراهم می باشد در قسمت فرهنگی غار برای برگزاری مراسم مختلف مورد استفاده قرار می گیرد و بخش تفریحی غار حدود ۲ کیلومتر مسیر مستقیم جهت بازدید عموم مورد استفاده قرار می گیرد. غار کتله‌خور غاری است آهکی که در برخی نقاط آن گِل رُس و خاک‌های حاوی اکسیدآهن قابل مشاهده است. این غار ازنظر سنی تقریباً هم‌سن غار علیصدر همدان است؛ البته این دو غار در میان غارهای ایران از دو جهت با هم تفاوت دارند؛ یکی اینکه غار علیصدر همدان غاری است کاملاً آبی، حال آنکه غار کتله‌خور زنجان غاری است تقریباً خشکی. دوم اینکه آهک‌های غار کتله‌خور نسبت به آهک‌های غار علیصدر بسیار خالص‌تر هستند که این خود عاملی است جهت زیباتر شدن غار، چراکه خالص بودن آهک‌ها موجب شفافیت آنها و درنتیجه عبور نور از قندیل‌ها می‌شود.

عکس غار

غار علیصدر

غار علیصدر بیست و سومین اثر طبیعی ملی که توسط سازمان میراث فرهنگی به ثبت رسیده است ، نه تنها بزرگترین غار آبی از غارهای ایران بلکه جهان است . این غاردر ارتفاع ۲۱۰۰ متری و شامل دالان های پیچ در پیچ و دهلیزهای متعدد می باشد . از مجموعه رشته اب ها دریاچه بزرگی در درون غار به وجود امده و از این رو نفوذ به زرفای غار تنها با قایق میسر است.

عکس غار

غار یخی چما

غار یخی چما یکی از اعجاب انگیز ترین غارهای ایران و بزرگترین منبع اب شیرین ایران به حساب می اید که اب سرد از زیر یخ های غار جریان یافته و به سمت سد کوهرنگ جاری شده است . این غار در مقابل دشت چما و شبیه یک انبار پر از برف که ارتفاع برف ان به ۵۰ متر هم می رسد و در فصول گرم سال از ضخامت ان کاسته می شود. نامگذاری این غار (چی ما) از گویش بختیاری گرفته شده است .

عکس غار

مجموعه رزرواسیون هتل پارمین با معرفی پنج غار شگفت انگیز ایران ، دوستان ماجراجوی خود را در انتخاب مقصد سفری هیجان انگیز راهنمایی می کند تا با جاذبه های گردشگری ایران اشنا شوند و لحظات خوشی را با سفر به این سرزمین ها برای خود رقم زنند.

 

همچنین ببینید

عکس پاییز

رقص پاییزی در ایران

پاییز در این پنج نقطه طلایی تر است پارک جنگلی النگدره جنگل زیبای النگدره در …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *