خانه / سیر و سفر / اخبار گردشگری / نصب نخستین صندوق پستی جهان

نصب نخستین صندوق پستی جهان

نصب نخستین صندوق پستی جهان

پست ، کهن ‏‌ترین و گسترده‏‌ ترین نوع ابزار ارتباطی بین مردم یک کشور با ساکنان دیگر سرزمین ‏‌ها و مناطق جهان است  و یکی از عمده‏‌ ترین نهادهای اجتماعی بازمانده از ادوار گذشته محسوب می‌‏شود . از این‏ رو، برای برقراری ارتباط  بدون نیاز به سفر، پست جایگاه ویژه‏ای یافته است.
پست تاریخچه ‏ای چند هزار ساله دارد ، اما در تاریخ دوم ژانویه سال ۱۸۴۳ میلادی پست به ‏صورت امروزی رایج شد و اولین صندوق پستی در وین پایتخت اتریش نصب گردید. در بریتانیا برای اولین‏بار در سال ۱۸۵۰م از صندوق پست استفاده شد. در روسیه نیز نخستین صندوق‏های پست از سال ۱۸۴۸م مورد استفاده قرار گرفتند. این صندوق‌ها که از چوب و آهن ساخته شده بودند، به‏ دلیل وزن کم گاهی به سرقت می‏رفتند.
صندوق پست، صندوقی غیرمجازی (فیزیکی) است که به‏منظور ارسال نامه و یا مرسولات پستی کوچک استفاده می‏شود. هم‏چنین ، صندوق پست ممکن است به صندوقی که برای دریافت مرسولات پستی در منازل نصب می‌شود ، اطلاق گردد. در بسیاری از کشورها، صندوق‏های پست با رنگ‏های مختلف برای منظورهای مختلف به ‏کار برده می‏شوند. برای مثال، صندوق ارسال پست هوایی، پست عادی، پست اکسپرس و یا پست سفارشی رنگ‏هایی مختلف دارند.
قبل از این ‏که سازمان مجهز و مخصوصی برای حمل و نقل نامه‏های پستی ایجاد شود، مرسولات پستی به ‏وسیله اسب یا شتر و یا قایق‏های مخصوص جابه‏جا می‌‏شد، ولی بعد‌ها شیوه‏های جدید به اجرا درآمد و به‏تدریج ، پست پیشرفت کرد تا این ‏که به شکل امروزین خود رسید. در حال حاضر، ارتباط پستی سازمان‏دهی شده ، فاصله‏‌ها را از بین برده ، زمان را کاهش داده و در توسعه اقتصادی ، اجتماعی و فرهنگی به‏عنوان عاملی زیربنایی ، پیشتاز حرکت عمومی است.

همچنین ببینید

عکس پاییز

رقص پاییزی در ایران

پاییز در این پنج نقطه طلایی تر است پارک جنگلی النگدره جنگل زیبای النگدره در …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *