خانه / ایران ما / رقص پاییزی در ایران

رقص پاییزی در ایران

پاییز در این پنج نقطه طلایی تر است

پارک جنگلی النگدره

جنگل زیبای النگدره در ۵ کیلومتری جنوب غربی شهر گرگان به مساحت ۱۸۵ هکتار یکی از ۷ منطقه نمونه گردشگری کشور شناخته شده است. النگدره با آب و هوایی حداقل ده درجه خنک تر از مناطق شهری و پرجمعیت گرگان دارای مناطق بکر و بسیار چشم نواز در مسیر جاده ناهار خوران است. جنگل النگدره در چهار فصل سال دیدنی و به طور خاص پاییز رنگارنگ آن رویایی است. در ناحیه شمالی جنگل النگدره یک سایت تاریخی به همین نام و مربوط به دوران پس از اسلام وجود دارد. از میان پارک جنگلی النگدره رودخانه قلاشی از جنوب تا شمال جاری و ساری است که در مجاورت ان چشمه های بسیار زیبایی زینت بخش جنگل شده است. این پارک جنگلی پوشیده از درختان انجیلی و ممرز، توسکا، لرگ، افرا، بلوط، بید، شیردار و خردمندی که هرکدام زیبایی خاصی به طبیعت آن بخشیده است. النگدره با امکانات رفاهی که برای آن تدارک دیده شده برای مردم گرگان و طبیعت گردان بسیار دوست داشتنی نموده است امکاناتی چون سرویس های بهداشتی ، جاده آسفالته ، نمازخانه ، پارک کودک، زمین ورزش ، زمین پینگ پنگ و منطقه کمپینگ .

عکس النگدره

دریاچه آلیمالات

دریاچه زیبای آلیمالات همچون نگینی در دل جنگل های شمال کشور یکی از جاذبه پر بازدید مازندران به شمار می آید که کمتر مسافر خوش ذوقی ممکن است درباره نشنیده باشد.این دریاچه در حاشیه پارک جنگلی کشپل و ده کیلومتری چمستان و نور و به فاصله ۳۵ کیلومتری شهر آمل در سال ۷۲ به منظور تامین آب احداث شد ولی رفته رفته با توجه به چشم انداز زیبای ان وجنگل های بکر اطراف به یکی از مقاصد گردشگری استان مازندران تبدیل شد بدین ترتیب کاربرد ان تغییر یافت . در پی توجه گردشگران امکانات رفاهی و تفریحی مناسبی چون قایق پدالی و موتوری ، ماهی گیری ، آلاچیق ، رستوران، پارکینگ، سرویس بهداشتی و …. فراهم شده است. دریاچه زیبای آلیمالات در ماه های طلایی پاییز با انعکاس تصویر درختان رنگارگ درون دریاچه نقاشی بی بدیلی قلم زده به گونه ای که جذابیت خاص این دریاچه در فصل پاییز را نمی توان انکار کرد و تنها باید به تماشای آن نشست.

عکس پاییز

جنگل ناهارخوران

ناهار خوران از مناطق جنگلی در هشت کیلومتری جنوب شهر گرگان، مرکز استان گلستان است. نام این جنگل همواره در کنار نام شهر گرگان تداعی کننده نقطه ای از این شهر است که شب ها شاهد دورهمی ها و جمع های دوستانه مردم گرگان است.این منطقه توسط سازمان جنگل ها و مراتع به عنوان تامین تفرجگاه ساکنین گرگان تحویل شهرداری داده شده است و شهرداری نیز با ساخت شهربازی کودکان ، هتل ها، رستوران ها، بازارچه برای خرید و دیگر امکانات تفریحی و گردشگری در منطقه ای معروف به پارادایز و رسیدگی به تپه باباطاهر و محدوده اطراف آن در راستای بلوار ناهارخوران قطب تفریحی گرگان نشینان را برای داشتن اوقات فراغتی شاد تامین کرده است به گونه ناهارخوران گاهی جمعیتی بیش از سی هزار نفر را در محدوده ای به وسعت سه کیلومتربه خود می بیند. یکی از منابع اصلی تامین آب شهر گرگان ، رودخانه زیارت نام دارد که ازچشمه های ارتفاعات روستای زیارت که معروف ترین آن سفید چشمه است، سرچشمه گرفته. زیارت نام منطقه ای در جنوب کوه های گرگان بوده که حجاج گرگانی که به مکه مشرف می شدند و یا زائرین مشهد مقدس پس از بازگشت از سفرزیارتی خود بعد از چندین ماه دوری ،در این منطقه مورد استقبال خانواده خود قرار می گرفته اند و در منطقه ناهارخوران جهت صرف ناهار متوقف میشدند.جنگل زیبای ناهار خوران در فصل پاییز با رنگ های قرمز و زرد و گلبهی درختان انجیلی دلربایی می کند.

عکس پاییز

آبشار بیشه

بیشه یکی از زیبا ترین آبشارهای ایران که در ۶۵ کیلومتری شهر خرم اباد در استان لرستان است. آبشار بیشه در دل کوه های زاگرس از به هم پیوستن آب چشمه های فراوانی که در اطراف راه آهن تهران – خوزستان در نزدیکی ایستگاه بیشه از دل زمین می جوشد جاری شده است. آبشار بیشه با ۴۸ متر ارتفاع از زمین و ۲۰ متر عرض تاج در کنار جنگل های پهناور بلوط و روستای زیبای بیشه و چشم انداز ایستگاه راه آهن بیشه با آب و هوایی خنک و مطبوع از جاذبه های گردشگری استان لرستان به شمار می آید .تپه های کلاه کوه در شرق آبشار و وجود کوه آرگن از طرف شمال و در شرق آن روستای چشمه پریان بر زیبایی چشم انداز آن افزوده است.

عکس پاییز

جاده اسالم به خلخال

برخی جاده ها تنها مسیر ارتباطی نبوده و خود از جاذبه هایی به حساب می آید که گذر از آن چشم نواز و مسحور کننده بوده و بدون توقف در بین راه و تماشای زیبایی های آن نتوان جاده را به انتها رساند. جاده اسالم به خلخال از رویایی ترین جاده های جنگلی ایران بوده که برای عابران خود جلوه گری می کند. این جاده از شهر اسالم در استان گیلان آغاز و به طول ۷۰ کیلومتر به خلخال جنوب اردبیل ختم می شود. جاده زیبای اسالم به خلخال با عبور از جنگل های زیبا و پیچ درپیچ با هوای مه آلود و رطوبت همیشگی تصور مسافران را از جاده به هم ریخته و چهره متفاوتی نشان می دهد. در جای جای مسیر جاده رودخانه ای هر از گاهی خود را با جوش وخروش این زیبایی را تکمیل می کند. در پاییز این جاده با حضور متفاوت گله های اسب و گوسفندان در حال چرا در دشت های رنگارنگ همچون عکسی بی نظیر قاب شده است.

عکس پاییز
زیبایی های این مرز و بوم چهار فصل و به خصوص در پاییز طلایی به قدری زیاد است که زبان از توصیف گوشه به گوشه آن قاصر است. در اینجا اشاره به تنها پنج نقطه طلایی در پاییز ایران بسنده کرده و چه بسا نقاط ناشناخته زیبا و رنگارنگ پاییزی زیادی درایران وجود داشته باشد که قادر به معرفی آن نبوده . رزرواسیون هتل پارمین در این مقاله کوتاه و رنگی بر آن است تا با رزرو اقامتگاه مد نظر در نزدیکی این نقاط زیبا، گردشگران را در سفر پاییزی همراهی کند.

همچنین ببینید

عکس محرم

شور شیدایی محرم

اندوه محرم در شهرهای مختلف ایران با نزدیک شدن روزهای تقویم به ماه محرم، حزن …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *