خانه / پاکت سفر / هر انچه از چادر مسافرتی باید بدانیم

هر انچه از چادر مسافرتی باید بدانیم

عکس چادر مسافرتی

چگونگی انتخاب چادر مسافرتی مناسب

کمپینگ با چادر مسافرتی یکی از لذت بخش ترین تفریحاتی هست که برای همه قابل دسترس و قابل اجراست. کافیه یک روز با خانواده یا دوستانتون تصمیم بگیرید به نزدیک ترین منطقه ی طبیعی اطراف شهر برای داشتن یک یا چند روز خاطره ی به یادموندنی سفر کنید. کمپ زدن هیجان خیلی بیشتری نسبت به سفرهای دیگر دارد. برای کمپینگ در فضای باز یک سری نکات هست که نباید فراموش کنید.
۱٫ بسته بندی و وسایل مورد نیاز کمپینگ در فضای باز به سه قسمتِ بسته بندی هوشمندانه ، تجهیزات آب و هوایی، و تجهیزات سفر تقسیم میشود.
۲٫ مهمترین چیزی که در کمپینگ فضای باز باید توجه کنید، این است که هوشمندانه وسایل خودتون را بسته بندی کنید و جا بدهید. مثلا وسایل نرم تر را در پشت کوله بذارید تا در تمام مسیر پیاده ای که طی می کنید به کمر شما فشاری وارد نشود. حتی وسایلتون را در کیف های کوچکتر کیسه مانند بسته بندی کنید و بعد در کوله قرار بدهید.
۳٫ باید بدانید که با چه آب و هوایی ممکنه روبه رو بشوید. اگر با هوای خیلی سرد رو به رو هستید، باید تجهیزات زیر را همراه خودتان داشته باشید:
۴٫ لباسی که لایه ی بادگیر داشته باشد. لباس گرم، کلاه ،( و یا کلاه هایی که کاملا سر و صورت را به جز چشمها و دهان می پوشانند) ، پوششی یک سره (که عرق رو به لایه های بعدی انتقال ندهد)، لباسی گرم کننده که بین پوشش یک سره و بادگیر بپوشید، دو لایه جوراب گرم کننده و ضد عرق، پوتین یا چکمه، دستکش و چکمه اضافی.
۵٫ و برای کمپینگ فضای باز در تابستان هم به کفش های ضد آب، اسپر ی حشره کش، کرم ضد آفتاب و بارونی نیاز دارید.
۶٫ وقتی در حال پیاده روی به سمت محل کمپینگ مورد نظرتون هستید، از سه نوع سایز کوله می توانید استفاده کنید. اولین نوع از کوله، کوله ی کوچکی برای استفاده روزانه ا ست که برای پیاده روی های کوتاه مدت مناسب است.
۷٫ نوع دوم کوله با سایز متوسطه که برای مصرف سه روزه است. در آخر کوله ای با سایز بزرگ برای استفاده ی بیشتر از سه روز. از نظر قاب بندی هم کوله ها به دو نوع تقسیم میشن: اولین نوع کوله هایی که قاب های خارجی و بیرونی دارند و نوع دوم که قاب داخلی دارند. کوله های کوچک برای مصرف روزانه معمولا قاب ندارند.
۸٫ اگر تا محل کمپینگ با ماشین سفر می کنید، یادتون باشه که چادر مسافرتی رو آخر سر جمع کنید و به وسایل سفر اضافه کنید. اینطوری اولین چیزی که احتیاج دارید موقع رسیدن استفاده کنید تقریبا دم دستی ترین وسیله است، چون آخرین چیزی بوده که ان را جمع کردید.

عکس چادر مسافرتی

معرفی انواع مدل کمپ :

کمپ طبیعی:
از عوارض طبیعی تشکیل یا استفاده می شود مثل غارها، زاغه ها، شکاف ها، غار برفی و کومه موقت در جنگل. استفاده از این کمپ ها تجارب بالایی را در کوهنوردی می طلبد.
کمپ مصنوعی:
در این کمپ از لوازم مصنوعی استفاده می شود مانند چادر مسافرتی، که بحث ما در اینجا چادرهای کوهنوردی هستند. در یک چادر مسافرتی دو یا سه نفره شما باید با کوله هایتان مدت زمانی زندگی کنید، پس چگونگی این کار را باید قبلا در شرایط و هوای خوب بیاموزید.

معرفی و مقایسه انواع چادر مسافرتی:

معیار نخست، نحوه برپایی چادر مسافرتی
چادرهای نوع اول همانطور که از نامشان پیداست نیازی به بندهای مهار و میخ برای برپایی و محافظت از ساختار خود ندارند و فقط از دیرک و میله مخصوص خود استفاده میکنند. چادرهای “گنبدی” نمونه این نوع چادر ها هستند. اما چادرهای دسته دوم آنهایی هستند که بعد از برپایی خیمه آنها، باید توسط ریسمان های مهار کننده و میخها به زمین متصل شوند تا ساختار آنها حفظ شود

معیار دوم، انتخاب چادر مسافرتی بر اساس فصل
چادرهای سه فصل برای استفاده و برپایی در فصول بهار، تابستان و پاییز طراحی شده اند. اغلب چادرهای در دسترس از این نوع هستند که سبک و مقاوم در برابر باد و باران میباشند. چادرهای چهار فصل اما، مقاوم در برابر شرایط آب و هوایی هر چهار فصل هستند و دارای دیرک و میله های اضافی برای تقویت دیوارهای چادر و اغلب برای جلوگیری از تجمع برف روی آنها بصورت گنبدی ساخته میشنوند. این چادرها معمولا وزن بیشتری نسبت به چادرهای سه فصل دارند. در نهایت چادرهای قابل تبدیل نیز هستند که با اضافه کردن چند قطعه، از سه فصل به چهار فصل تعییر ماهیت میدهند.

معیار سوم، لایه های چادر مسافرتی
چادرهای دو پوش ترکیبی از یک سایه بان و لایه مجزای ضد آب بیرونی هستند، لایه سایه بان بخار آب را از خود عبور داده و مانع تجمع آن داخل چادر میشود و لایه بیرونی سد مقاومی در برابر باد، برف و باران تشکیل میدهد. چادرهای تک پوش اما معمولا از یک لایه قابل تنفس و مقاوم در برابر آب ساخته میشوند. از این نوع چادرها به دلیل سبکی و قابلیت حمل آسان برای برپایی بیس کمپ ها استفاده میشود.

معیار چهارم، ساختمان چادر مسافرتی
چادرهای هرمی، به راحتی قابل برپایی هستند وانعطاف پذیری بالایی دارند و طراحی گنبدی آنها بنحوی است که در مقابل باد شدید مقاوم هستند.مزیت این چادرها برپایی سریع است هر چند که ممکن است در مقابل باد به شکل دمر روی زمین بیافتد.چادرهای خانوادگی، طراحی شده اند تا تعداد زیادی بتوانند در آن جمع شوند و اغلب از چند بخش جداگانه تشکیل میشوند و قابلیت مقاومت مناسبی در برابر باد و برف ندارند.چادرهای صحرایی یا چادر های دیواردار چادرهایی سنگین هستند که دارای تعداد زیادی ستون و دیرک و همچنین برپایی آنها زمان گیر ولی دارای فضای داخلی زیادی هستند.چادرهای بیس کمپ، اغلب چادرهای تک پوش هستند و برپایی آنها بسیار ساده بوده و تعداد نفرات نسبتا زیادی میتوانند در فضای آن داخل شوند و این دسته چادرها دارای مقاومت بسیاری در برابر باد و برف شدید میباشند.

معیار پنچم، خصوصیات چادرمسافرتی
جنس پارچه چادر؛ پارچه ای که در ساخت سایه بان، کف و لایه خارجی چادر بکارمیرود بسیار مهم است. معمولا در ساخت سایه بان از نایلون مقاوم در برابر پاره شدن، تور یا پلی استر استفاده میشود و لایه خارجی و کف چادر مسافرتی معمولا از پلی استر یا تافتا ساخته میشود.
درهای چادر؛ هر چادری حداقل یک در دارد که بسته به تعداد ظرفیت نفرات آن چادر مسافرتی ممکن است در دیگری نیز داشته باشد. داشتن در دوم این حسن را دارد که میتوان از یکی برای برداشتن ابزار استفاده کرد و از دیگری برای ورود و خروج.
ریسمانهای مهار؛ این ریسمانها از خم شدن چادر جلوگیری میکنند و در هنگام بارش بارن و برف و وزش شدید باد از آن محافظت میکنند.
تعداد دیرکها؛ عموما هر چه تعداد دیرکها بیشتر باشد مقاومت چادر مسافرتی نیز بیشتر است و تعداد دیرکها نیز بسته به نوع چادر متفاوت هستند.
وزن چادر مسافرتی؛ وزن چادرها گزینه بسیار مهمی در انتخاب آنها هستند، معمولا وزن چادرها بصورت کلی شامل لایه داخلی، سایه بان، دیرکها، میخها روی آن نوشته میشود.
ارتفاع چادر مسافرتی؛ معمولا ارتفاع چادر از مرکز آن سنجیده میشود و تعیین کننده فاصله کف از نقطه اوج سقف چادر برای نشستن افراد است.
ظرفیت؛ منظور این است که چه تعداد افراد میتوانند به راحتی داخل چادر مسافرتی بنشینند و باید توجه داشت اغلب کمپانیها فضای بسیار اندکی برای گذاشتن تجهیزات در چادر اختصاص میدهند، بنابراین اگر میخواهید وسایل و ابزار خود را داخل چادر قرار دهید بهتر است چادری با یک اندازه بزرگتر تهیه کنید. هشتی یا دالان، فضایی سرپوشیده خارج از محیط داخلی چادر است که میتوان بعنوان انبار استفاده کرد. در چادرهای دوپوش معمولا این قسمت، جزئی از لایه سایه بان محسوب میشود که میتوان کوله پشتی و ابزار را در آن قرار داد.

عکس چادر مسافرتی

اصول برقراری کمپ:

• خودداری از استفاده چراغهای خوراک پزی و روشنایی که دارای شعله هستند در چادر مسافرتی
• پرهیز از تعویض کپسول گاز و ریختن بنزین در چراغهای بنزینی در زمانیکه داخل کمپ شمع یا شعله دیگری وجود دارد، به علت آتش سوزی
• دور کردن جانوران موذی با ریختن مقداری تنباکو در اطراف چادر
• چسب وصله آماده که برای ترمیم چادرمسافرتی به کار می رود همراه داشته باشید
• تعیین مسئول در برگزاری اردوها و برنامه ها
• در اردوهای آموزشی در مناطق کم ارتفاع و مسطح می توان چادر ها را به صورت دایره دور هم برپا کرد و از فضای میانی دایره که درب چادرها در آنجا قرار دارد برای برگزاری جلسات و صرف غذا و صرفه جویی در مصرف روشنایی استفاده نمود
• بعد از برچیدن کمپ محل آن را به صورت اولیه برگردانید
• نبودن کمپ در مسیر حیوانات اهلی و وحشی و کوهنوردان دیگر
• بستن درب چادر در زمان بیرون آمدن و داخل شدن به چادر مسافرتی به علت وارد شدن حیوانات موذی مثل مار و عقرب
• محل دستشویی باید پایین دست کمپ و با فاصله مناسبی ایجاد شود
• یک کیسه پلی اتیلن یا گونی پلاستیکی بزرگ جهت قرار دادن لوازم اضافی بیرون از کمپ همراه داشته باشید و لوازم اضافه را داخل آن قرار داده و چند سنگ روی آن قرار دهید
• پرهیز از برافروختن آتش در اطراف چادر و در جهت باد
• یک کیسه نایلون برای جمع آوری زباله هایتان در نظر بگیرید
• پرهیز از ایجاد کمپ در گوسفند سراها که معمولا دارای سنگ چین هم هستند به علت اینکه آنجا محل زندگی کنه ها و دیگر جانوران موذی می باشد
• غذاهای بودار خود را بیرون چادر و در فضای آزاد قرار ندهید به این علت که حیوانات شامه ی بسیار قوی دارند و به سراغ آنها می روند. غذاها را در ظروف دربسته و در محلی که حیوانات را تحریک نکند، نگهداری کنید.

کمپ زدن در برف

در زمان طوفان باید هر چند وقتی سقف چادر مسافرتی را از برف پاک کرد. در اغلب طوفان ها مسئله مهم برفی که از آسمان می بارد نیست، بلکه برفی است که توسط باد آورده می شود. در قسمت پناهگاه دیوار و چادر، باد برف زیادی را جمع خواهد کرد.در چادری که حتی تا نیمه در برف فرورفته است، خطر خفگی وجود دارد، مخصوصا که درون آن پخت و پز هم در جریان باشد. علاوه بر این، جمع شدن برف زیاد روی چادر مسافرتی می تواند باعث شکسته شدن تیرک ها و یا فروریختن کل چادر بشود. بطور منظم سعی کنید که برف جمع شده روی دیوارهای چادر را بتکانید و با بیل برف هایی که در قسمت تماس پوش دوم با برف هستند را پاک کنید تا هوا بتواند بین پوش بیرونی و چادر در جریان باشد.دقت کنید که به هنگام برف روبی، با صفحه بیل خود چادر مسافرتی را پاره نکنید. وزن زیاد برف می تواند باعث پاره شدن پوش نایلونی چادر شود. در طوفان های قوی و دراز مدت، چادر مسافرتی می تواند در برف جمع شده به دور آن گم شود. شاید هم مجبور شوید که چادر را از محل فعلی آن به روی سطح برف های جدید منتقل کنید.

عکس چادر مسافرتی

برای داشتن یه کمپینگ خاطره انگیز باید به نکات گفته شده توجه کرد و اطلاعات خود پیرامون کمپ و چادر مسافرتی را بالاببرید تا امنیت و ارامش سفر خود را تضمین کنید و لذت چشیدن گذران لحظات خوش در چادر مسافرتی را به خود بچشانید .قبل از هر چیز مقصد سفری انتخاب کنید که بتوانید از طبیعت بکر منطقه لذت ببرید و با استنشاق هوای تازه اکسیژن خالص را به رگ های خود تزریق کنید .رزرواسیون پارمین با معرفی جاذبه های گردشگری شما را در انتخاب مقصد سفری هیجان انگیز کمک میکند .

همچنین ببینید

چگونه در پیست اسکی مراقب سلامتی خودمان باشیم

برف گردی زمستان است و برف بازی ……  اگرچه چند ساله اخیر تعداد زیادی از …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *