خانه / ایران ما / چارتاقی نیاسر

چارتاقی نیاسر

چارتاقی نیاسر

چارتاقی نیاسر دقیق‌ترین سازه‌ی تقویمی و گاهشماری در جهان است. چارتاقی‌ها سازه‌هایی هستند که می‌توان آغاز فصل‌های چهارگانه سال را با قرار گرفتن خورشید در هنگام طلوع در روز نخست هر فصل در زاویه خاصی از میان ستون‌های این گونه بناها مشاهده کرد.

این آتشكده توسط اردشیر بابكان ساخت شده است. طول و عرض آن ۱۴ متر در ۱۴ متر می باشد. این بنا پس از یورش تازیان (اعراب) ویران شد ولی سپس توسط مردم بازسازی گشته است و امروز تقریبا سالم می باشد. نیاسر در ۳۵ كیلومتری شمال غربی شهر كاشان قرار دارد و در منطقه ای كوهستانی در ارتفاعات كركس می باشد.چارتاقی نیاسر

چشمه ای باستانی به نام چشمه اسكندر نیز در آنجا قرار دارد. در نیاسر غاری كه متعلق به دوره پارتیان بوده است نیز وجود دارد. به احتمال زیاد این غار معبد میترایی بوده است كه امروزه از مكانهای دیدنی این شهر می باشد یك استثنای مهم در مورد حالت ویرانی این چهار طاقهای كوچك آتشكده بسیار قدیمی ساسانی در نیاسر، احتمالا از سده دوم است كه عاقلانه حفظ شده است.
اندازه های متناسب اجزای آن افسون كننده است ولی خیلی مهمتر از آن نشانه های یك راه حل قدیمی برای انتقال از اطاق چهار گوش به گنبد گرد است. از بیرون از سه عنصر مشخص تشكیل شده: یك پی بزرگ چهار گوش با چهار پایه و طاق نمای ورودی متقارن، یك چهارگوش متحدالمركز كوچكتر بر بالای این پی و گنبدی بر روی این چارگوش واسطه در داخل، در هر گوشه چهارگوش كوچكتر یك طاق مخروطی كوچك، یعنی گوشواره، گنبد را به پایه ها متصل می كند. در واقع این گوشواره ها داخل چهارگوش كوچك را در قاعده به یك هشت گوش (البته با اضلاع نامساوی) و در راس به یك شلجمی تبدیل می كنند. اقسام سنگچینی از لاشه سنگهای بزرگ ناتراش تا قطعه سنگهای تراشیده چهار گوش بالایی طاقنمای درها بر حالت صمیمیت و سادگی بنا می افزاید.

اين آتشكده مسلط بر دشت و روستاي نياسر كاشان است و سالم ترين آتشكده بازمانده از ايران باستان ميباشد كه ديوارهاي خسته آن با پهناي چهارده متر گنبد آنرا بر روي چهار وجه خود نگه داشته اند. بنا از سنگ ساخته شده است و سنگها با ملات گچ بر روي هم سوار شده اند و در گذشته طرحهايي از گچ آنرا تزيين كرده بود. گنبد اصلي بنا به شكل تخم مرغي بوده است كه پس از تخريب آنرا دوباره بازسازي كرده اند. در وسط كف بنا گودالي است كه آتش رادر آن قرار ميداده اند. بناي اين آتشكده را به اردشير بابكان نسبت ميدهند.
در كنار آتشكده غار نياسر مشهور به غار تالار قرار دارد. اين غار دست ساز به احتمال قوي متعلق به دوره اشكانيان است و معبد ميترا بوده و در آن آيين عبادي ميتراييسم را اجرا مي كردند . غار از مجموعه وسيعي از راهروها، اتاقها، چاهها، دالانها، و تونلهاي پيچ در پيچ ساخته شده است. طول راهروها ۶۵۰ متر و تعداد چاهها ۴۵ عدد ميباشد. درون غار هواي تازه وجود دارد و جريان هوا در نحوه طراحي آن در نظر گرفته شده است. در برخي نقاط غار دالانها آنقدر تنگ ميشوند كه براي عبور بايد در آنها خزيد .بلند ترين ارتفاع سقف غار ۱٫۷ متر است. انتهاي غار به آبشاري ختم ميشود كه يك بنا از دوره قاجار در كنار آن قرار دارد.

 

User Rating: Be the first one !

همچنین ببینید

عکس پاییز

رقص پاییزی در ایران

پاییز در این پنج نقطه طلایی تر است پارک جنگلی النگدره جنگل زیبای النگدره در …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *