خانه / ایران ما / کاخ گردی در تهران

کاخ گردی در تهران

برای داشتن تجربه ای متفاوت در تهران و دیدن پایتخت از زاویه ای دیگر، به شما  بازدید از کاخ موزه های تهران را پیشنهاد می دهیم. علاوه بر دیدن معماری این کاخ ها می توانید آدم هایی که با هزاران تصور و آرزو با سلیقه های خود در این کاخ ها زندگی می کرده اند را بهتر تصور کنید. عمارت این کاخ ها تاریخ زنده معماری و سرگذشت کشور ماست.

مجموعه فرهنگی تاریخی سعدآباد

یکی از بزرگترین مجموعه کاخ های ایران، مجموعه فرهنگی تاریخی سعدآباد است که در شمالی ترین و خوش آب و هواترین منطقه تهران بنا شده است. در این مجموعه بیش از ۱۸ کاخ قرار دارد. کاخ موزه ملت، موزه آبکار، کاخ موزه سبز، موزه فرشچیان، موزه بهزاد، موزه هنرهای زیبا، موزه هنر و ملل، موزه خط و کتابت میرعماد، موزه مردم شناسی، موزه آب از مجموعه کاخ موزه های این مجموعه است.

در گوشه غربی مجموعه سعدآباد تهران موزه‌ای به نام کاخ سبز قرار دارد. کاخ شهوند که اکنون کاخ‌ موزه‌ی سبز نامیده می‌شود و محل زندگی رضاشاه پهلوی بوده است.

مجموعه کاخ گلستان

مجموعه کاخ گلستان واقع در میدان ارگ، از زیباترین و کهن ترین بناهای پایتخت دویست ساله ایران محسوب می شود که در حال حاضر به صورت موزه، مورد استفاده قرار می گیرد. کهن ترین بناهای موجود در این مجموعه، ایوان تخت مرمر و خلوت کریمخانی می باشد.

مجموعه تفریحی فرهنگی نیاوران

مجموعه باغ نیاوران در میدان شهید باهنر (میدان نیاوران) تهران قرار گرفته است. کاخ نیاوران در باغی در نیزاری در نزدیکی روستای «گُرده وی» یا «گُرده به» که در نیاوران امروزی قرار داشت ساخته شد. این باغ را به این خاطر که در نیزار احداث شد «نی آوران» نامیدند و بعدها در بین مردم به «نیاوران» معروف شد. این مجموعه شامل؛ کتابخانه اختصاصی، کاخ نیاوران ، کاخ صاحبقرانیه، کوشک احمدشاهی، ، موزه جهان نما، باغ کتیبه ها، موزه حوضخانه، موزه خودروهای کاخ نیاوران و مدرسه اختصاصی است.

کاخ فرح

کاخ فرح آباد در انتهای خیابان پیروزی در تهران واقع شده است. این کاخ مربوط به دوره قاجار در منطقه فرح آباد به دستور مظفرالدین و با الگو گرفتن از طرح کاخ تروکادرو پاریس،شاه قاجار ساخته شد.

کاخ مستوفی الممالک

مجموعه و باغ مستوفی الممالک که از  دوره قاجار بازمانده است و در خیابان سئول واقع شده است و به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است. این باغ با وسعتی حدود سه هزار هکتار  متعلق به میرزا حسن خان مستوفی الممالک بوده است و درختان این مجموعه عمری ۱۵۰–۲۰۰ ساله دارند.

همچنین ببینید

عکس پاییز

رقص پاییزی در ایران

پاییز در این پنج نقطه طلایی تر است پارک جنگلی النگدره جنگل زیبای النگدره در …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *