خانه / پاکت سفر / برنامه سفر / کرمان گردی

کرمان گردی

کرمان گردی بخش اول

از جمله پیشنهادهای پارمین به شما برای سفر نوروزی شما ” کرمان گردی” است.استان کرمان به عنوان پهناورترین استان کشور، از لحاظ تاریخی به هزاره چهارم پیش از میلاد می‌رسد. در این استان، گنجینه‌های فرهنگی، تاریخی و معماری ارزشمندی در گذر زمان پدید آمده است. مرکز استان، شهرستان کرمان است که از حیث قدمت تاریخی یکی از قدیمی‌ترین و باسابقه‌ترین شهرهای کشور است. از صنایع دستی کرمان می‌توان از قالی بافی، جاجیم بافی، گلیم بافی، خورجین بافی و پته بافی نام برد. همچنین سوغات این استان مسقطی، قاووت، کلمپه، کماچ سن و زیره می باشد.

کرمان گردی

از جمله بناهای تاریخی که در زمان صفویه در شهر کرمان ساخته شده و به مسافران پیشنهاد می شود که از آن دیدن فرمایند، مجموعه گنجعلی خان است که در مرکز شهر و در حاشیه بازار بزرگ کرمان واقع شده و شامل میدان، مسجد، حمام، بازار، آب انبار و کاروانسراست. بعد از بازدید از این مجموعه زیبای تاریخی، بازار بزرگ کرمان را نیز از دست ندهید. راسته بازار از میدان ارگ شروع و به میدان مشتاقیه ختم می‌شود. هر بخش از بازار کرمان در زمان یکی از فرمانروایان این شهر ساخته شده و به خاطر برخی ویژگی‌‌هایش در ایران منحصر به فرد و دارای شهرت جهانی است. این بازار طولانی‌ترین راسته بازار ایران محسوب می‌شود.

کرمان گردی

در نزدیکی بازار کرمان موزه صنعتی کرمان قرار دارد که مجموعه‌ای منحصر به فرد و نمونه‌ای از همت و حمیت حاج علی اکبر صنعتی از خیرین کرمانیست. اگر چه بنا، تزئین خاصی ندارد؛ اما از نظر معماری حائز اهمیت می‌باشد. کتابخانه موزه، به عنوان کتابخانه تخصصی هنر با منابع ارزشمندی از کتاب‌های نفیس هنری، پذیرای پژوهشگران، اساتید، و هنرمندان می‌باشد.

جاذبه گردشگری بعدی که در سفر به کرمان نباید دیدن آن را از دست بدهید، باغ موزه هرندی واقع در خیابان فردوسی کرمان است که در آن دو موزه باستان شناسی و سازهای سنتی قرار دارد. در موزه باستان شناسی، آثار تاریخی از تمدن‌های شهداد، حوزه فرهنگی هلیل رود دوره ی تاریخی استان کرمان و بخش اسلامی به نمایش درآمده است. در موزه سازهای سنتی، ۲۵۰ ساز نگهداری می‌شود که از جمله آنها کارهای هنرمندانه اساتیدی چون یحیی، نریمان و سعود می‌باشد.

کرمان گردی

موزه زرتشتیان کرمان، تنها موزه مردم شناسی زرتشتیان جهان است که در آتشکده شهر کرمان جای دارد. بخشی از این موزه به انواع آتشدان، روغن سوز، پیه سوز و چراغ لاله اختصاص داده شده است. در سفر به کرمان حتما به این موزه سر بزنید؛ به ویژه آنکه هر سال در ایام نوروز، شماری از جوانان فرهیخته کرمانی، از بامداد تا پاسی از شب به راهنمایی کردن بازدیدکنندگان نوروزی آتشکده و موزه زرتشتیان می پردازند.

کرمان گردی

جهت دریافت نسخه کامل راهنمای کرمان گردی و سایر شهرها کلیک نمایید.

همچنین ببینید

چگونه در پیست اسکی مراقب سلامتی خودمان باشیم

برف گردی زمستان است و برف بازی ……  اگرچه چند ساله اخیر تعداد زیادی از …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *