خانه / سیر و سفر / ایرانگردی / با مفهوم گردشگری آشنا شوید

با مفهوم گردشگری آشنا شوید

عکس گردشگری

گردشگری چیست ؟

گردشگری که به ان سیاحت و در گستره بین المللی به ان توریسم یا جهانگردی گفته می شود ، تعریف مسافرت تفریحی است که به واسطه ان گردشگر یا توریست از کار و محل زندگی خود دور می شود و زمانی برای استراحت خود می خرد تا از فرهنگ ، اب و هوا ، آثار هنری ، طبیعت ،غذا و بناهای تاریخی و مهم مقصد سفر خود لذت ببرد. سفرهای دور و نزدیک اغلب بستگی به در امد افراد دارد ، ثروتمندان اکثرا کشورهای خارجه و نقاط دور دست خود را برای سفر انتخاب می کنند تا با شاهکارهای هنری ، زبان های جدید و فرهنگ جدید اشنا شوند .
صنعت گردشگری یک فرصت طلایی درامد زایی برای شهر یا کشور مقصد فراهم میکند . فرصتی به واسطه هزینه هایی که یک گردشگر مجبور به پرداخت ان است ، هزینه های خوراکی و رستوران ها ، هتل و مهمانخانه ها ، هزینه حمل و نقل و جا به جایی ، هزینه تفریحات و خرید بلیط اماکن دیدنی و تاریخی و موزه ها ، هزینه خرید سوغاتی و کالاهای بومی و محلی ان منطقه و… و هزار و یک هزینه و خرج پیش بینی نشده در سفر که مسافر و گردشگر متحمل ان می شود .

گردشگری را می توان به گونه های مختلفی تقسیم کرد :

اکوتوریسم : به گردش در دل طبیعت با تمرکز بر طبیعت جاندار اتلاق می شود ( زیست شناختی ).
ژئوتوریسم : به گردش در دل طبیعت با تمرکز روی طبیعت بی جان اتلاق می شود ( زمین شناختی ).
تفریحی : مرسوم ترین نوع گردشگری با هدف تفریح و بازدید از مقصد صورت میگیرد.
ورزشی : به منظور تماشا و یا شرکت در یک رویداد یا مسابقه ورزشی خاص و یا بین المللی .
کویرگردی : گردش در مناطق کویری مانند کویرگردی در کویر مصر.
زیارتی یا مذهبی :افراد مذهبی به منظور زیارت و بازدید از اماکن متبرکه و مقدس قدیمی و عبادتگاه ها و کلیساها به این نقاط سفر می کنند .
مسافرت پزشکی :به منظور بهره مندی از امکانات و پیشرفت های پزشکی و انجام مراقبت ها و درمان خاص پزشکی .
بازاری : سفر به قصد خرید و فروش و تجارت کالا
زمستانی : طرفداران ورزش های زمستانی اغلب از قشر مرفه جامعه بوده که عمدتا مسابقات ان در کشور نروژ و سوییس برگزار می شود .
تاریخی : به نوعی از گردشگری برای بازدید از مناطق تاریخی و باستانی مانند موزه ها و سایت موزه اطلاق می شود.

عکس گردشگری

موانع بر سر راه گردشگری ایران چیست ؟

عدم وجود امکانات توسعه یافته دریایی در سواحل خلیج فارس ( پارک های ابی و باغ هایی دریایی و کشتی های تفریحی پیشرفته و … )
فقدان نیروی انسانی اموزش دیده و کارامد در موسسات گردشگری و هتل ها و اژانس ها و …
عدم شرکت فعال در نمایشگاه های بین المللی در خارج از کشور
مشکلات مربوط به بخش اجرایی و مدیریتی و دیدگاه جهان بینی ان ها
محدودیت در تبلیغات و نداشتن سیستم واحد در تبلیغات و بازاریابی در زمینه گردشگری فقدان کادر مجرب و اشنا به صنعت گردشگری و جهانگردی .
پس از ترکیه اغلب کشورهای حاشیه خلیج فارس به دلیل نزدیکی و ارزان بودن مسافرت مقصد سفرهای خارجی ایرانیان را تشکیل می دهند .با سقوط ارزش پولی واحد کشورمان به واسطه تحریم های سیاسی و بین المللی ،طبقه متوسط جامعه برای داشتن یک سفر خارجی با مشکلاتی روبه رو هستند که باعث شده کشورهای خارجی اغلب مقصد سفر طبقه مرفه جامعه باشد . مشکلاتی از قبیل هزینه های بالای سفرهای خارجی ونیز پذیرش ایرانیان با پاسپورت ایرانی توسط کشورهای مقصد . به همین دلیل صنعت گردشگری داخلی وطبیعت گردی رو به سوی رونق روز افزون است .ایران با وجود دریای خزر در شمال و خلیج فارس در جنوب خود و داشتن رشته کوههای البرز و زاگرس دارای ظرفیت های پهناور گردشگری است . وجود آثار تاریخی برامده از تمدن غنی وکهن در جای جای خود سرشار از جاذبه های دیدنی و توریستی است .از نظر کارشناسان ، ایران در حوزه گردشگری هنوز به جایگاهی که شایسته و بایسته ان است نرسیده و از دلایل ان می توان به اماده نبودن بسترهای اقتصادی مناسب برای جذب سرمایه گذاردر حوزه ساخت هتل ها و نیز وجود تبلیغات سوء و اخبار منفی و همچنین ترسیم چهره ای ناشایست با سیاسی کاری از ایران نام برد که همه این ها را می توان با فقدان یک برنامه جامع و استراتژیک و هدف های تعریف نشده در قالب برنامه اجرایی توجیه کرد.
با وجود تمام این مشکلات طبق نظرسنجی به عمل امده اکثر افراد تمایل دارند در ابتدا با جاذبه های گردشگری داخلی خود اشنا شوند و ان ها را تجربه کند و سپس به فکر سفر های خارجی خود باشند . از این رو تورهای گردشگری همواره طرفداران خاص خودش را داشته .مجموعه پارمین نیز یکی از ارائه دهندگان تورهای گردشگری داخلی همواره تورهای ویژه با قیمت های استثنایی ارائه می دهد.

عکس گردشگری

همچنین ببینید

عکس پاییز

رقص پاییزی در ایران

پاییز در این پنج نقطه طلایی تر است پارک جنگلی النگدره جنگل زیبای النگدره در …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *